נתניהו מוליך אתכם שולל. עשרות מיליארדים עלולים להיגזל מאתנו ומילדינו

אנחנו מתקרבים למאני טיים: אסור לתת לראש הממשלה ולאגף התקציבים לסגור עסקה עם מונופול הגז שתהיה בכייה לדורות

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא רולניק
גיא רולניק

בנימין נתניהו מוליך אתכם שולל. הוא מוכר את העתיד שלנו למונופול הגז הישראלי.

כאשר נתניהו הוביל רפורמות להחלשת טייקונים, פתיחת תחרות ושבירת מליציות מיסוי עצמאיות (שמתחבאות מאחורי ססמאות - אבל בפועל לוקחות ערך מהציבור) - תמכנו בו כאן.

כתבות נוספות ב-TheMarker

רבנים: "וואטסאפ משחית את הנפש"

האיש שישלם ביוקר על קלטת סקס

במקרה הזה הסיפור האמיתי הוא: האם ממשלת ישראל מוכרת את העתיד של כולנו ובעיקר את חוט השדרה של הדמוקרטיה שלנו למונופול הגז.

יו"ר הליכוד בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן

אני לא סוציאליסט. אני רואה חשיבות אדירה בממשלה איכותית ויעילה ושירותים ציבוריים טובים - אבל אני לא מאמין בשליטה ממשלתית, בעלות ממשלתית ותכנון ממשלתי של המשק. אני מאמין בחופש, שיוויון הזדמנויות ויוזמה חופשית. מרבית חבריי הם אנשי עסקים, יזמים, סטראט-אפיסטים ומנהלים. בלעדיהם לא תהיה לנו כאן כלכלה משגשגת.

אבל לכל זה אין קשר למה שנתניהו ואנשי אגף התקציבים באוצר עושים בימים אלה - נכנעים למונופול הגז הישראלי ושוברים בהדרגה את הרגולציה והדמוקרטיה בישראל.

אתמול פירסמנו כי משרד האוצר וראש הממשלה שוקלים להיכנע למונופול הגז ולפטור אותו בשנים הקרובות מתשלום מסים. כן, אותם מסים שנקבעו בוועדת שישינסקי.

זאת ידיעה נוספת, חשובה, שמסבירה בדיוק מה מתרחש כאן.

קידוח לוויתןצילום: אלבטרוס

עד לפני כמה שבועות מכרו לנו אנשי מונופול הגז, בסיוע משקיעים במניות הגז ומשתפי הפעולה שלהם בעיתונות וברגולציה את האגדה שלא משנה בכלל אם יש תחרות או אין תחרות בגז, ולא משנה מה המחיר שבו המונופול מוכר את הגז לציבור (דרך חברת חשמל) כי ממילא "אנחנו שותפים" בגלל המסים.

זה היה ספין אדיר שעבד על רוב הציבור.

עוד לפני הידיעה שחשפה את האפשרות שהממשלה תתקפל ותוותר על המסים שדרכם לכאורה הציבור היה צריך ליהנות מהגז - הטענה ש"אנחנו שותפים" היא אחיזת עיניים.

השיטה שבה מונופול הגז גובה מחירים יקרים וכאילו "מחזיר" לנו את הכסף בחזרה דרך מסים היא מעוותת. היא גוזרת על כולנו יוקר מחיה, חונקת את התעשייה שיכלה לצמוח כאן מאנרגיה זולה - ובעיקר חושפת אותנו שוב לסיכון שבו המסים האלה לא יחזרו אלינו - אלא יגיעו למליציות המיסוי המחוברות לתקציב המדינה בזכות הכוח הפוליטי שלהן.

זכייני הגז מוכרים לנו סיפור ש"הם לקחו סיכון", "הם השקיעו כסף" ולכן אסור לממשלה להתערב ולקבוע את כללי המשחק בענף. זה ספין שכל כלכלן, קפיטליסט, המאמין בשוק חופשי יצחק ממנו. זה אנטי קפיטליזם. זה מקורביזם. זה רוסיה.

יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

זכייני הגז קיבלו מזמן פיצוי גבוה ושמן על הסיכון שהם לקחו בקידוחי הגז. רוב הכסף המושקע בפרויקט הגז הוא זה שמתבצע אחרי שהגז כבר נמצא. הכסף שהושקע במציאת הגז הוא אחוזים בודדים מהכסף שהושקע לאחר מכן בפיתוח קידוח "תמר". השאלה היא איזו תשואה יקבלו הזכיינים על ההשקעות שבוצעו לאחר שגז נמצא.

בשבוע שעבר פירסמתי בטור שלי במרקרוויק את המספרים הבאים: לפי חישובים של חברה שנשכרה על ידי רשות החשמל - התשואה בפרויקט של ״תמר״ היא כ-23% בשנה. אחרי המסים. זאת תשואה מדהימה, מטורפת, כפולה ממה שמקובל בעולם. כסף שמושקע בריבית דריבית של 23% בשנה מייצר תוך 20 שנה תשואה של אלפי אחוזים.

ראש הממשלה, בכירי האוצר, אנשי הגז וכל החברים שלהם מוכרים לנו כל הזמן את הסיפור שמי ששואל שאלות לגבי הגז הוא ״קומוניסט״ או ״דמגוג״ או שטות כזאת. המציאות הפוכה: זכייני הגז והרגולטורים של הגז הם הקומוניסטים והם הפופוליסטים.

מדוע? משום שהם אלה שמסרבים לנהל דיון מקצועי, קפיטליסטי, רציני בשאלה מה התשואה השנתית (שהיא שונה מ-IRR שפורסם) שגלומה בפרויקט הגז. האם זה 20%, 30% או 10%. זאת השאלה הכי חשובה. כי ב-10% זה סביר וזה אומר שהם מקבלים תשואה הוגנת והציבור מקבל תמורה על הגז. לעומת זאת בכל תשואה גבוהה יותר, 15%, 20% או 25% - זה אומר שעשרות מיליארדי שקלים נגזלים מאיתנו ומילדינו.

ואגב. מי שחופר בדו"חות הכספיים של נובל - החברה האמריקאית ששותפה עם יצחק תשובה בקידוח הגז מגלה שגם הם עצמם טוענים שקידוח תמר הוא בעל רווחיות ״יוצאת דופן״ - מוכרים לחברת חשמל (לציבור) כל יחידת חום בריטית של גז במחיר של 5.5 דולר - בשעה שמחירה השולי הוא 0.5 דולר. כלומר מוכרים לנו בפי 10!

אז יש לי עצה בשביל כולנו. בואו נפסיק עם הסיסמה המושכת של ״הגז הוא שלנו״, ״משאבי הציבור״ ונתבע ממשרד האוצר, מהעיתונאים, מהרגולטורים להודיע לנו מה התשואה השנתית הממוצעת מפרויקט ״תמר״ של הזכיינים.

אנחנו מתקרבים למאני טיים: אסור לתת לראש הממשלה ולאגף התקציבים לסגור עסקה עם מונופול הגז שתהיה בכייה לדורות. אנא, שתפו לחבריכם, משמאל ומימין, סוציאליסטים וקפיטליסטים - תסבירו להם שזה לא משנה מאיזו ״אידאולוגיה״ או צד במפה הפוליטית הם מגיעים - מה שהממשלה מבשלת לנו היום זו שחיתות ציבורית מהגדולה שהיתה במשק הישראלי.

ואגב. עוד שקר מגוחך שנתניהו חוזר עליו כל הזמן הוא ׳הגז יישאר במים׳. זה מדהים כמה הוא חושב שהציבור טיפש; הגז מ"תמר" זורם במיליארדי דולרים כסדרו מזה שנתיים ומייצר לנו חשמל. כל האיום הזה שהגז יישאר במים הוא מנותק מהמציאות - ומדהים כמה אנשים קנו את הספין הזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה