צפו בפליק-פלאק של כחלון: "קובי מימון? לא יודע מה יש לו ומה אין לו, אעסוק בגז"

מחטף לאחר הבחירות? כחלון העביר לנתניהו את סמכויותיו במשק הגז אף שבראיונות לפני הבחירות התחייב לעסוק בנושא ■ היום הודיע שר האוצר על נבצרות בשל קירבתו לקובי מימון, בעלי ישראמקו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שר האוצר, משה כחלון, העביר את סמכויותיו במשק הגז הטבעי לידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו. זאת, בטענה כי הוא מצוי בניגוד עניינים בשל קרבתו האישית לאיש העסקים קובי מימון, בעל השליטה בחברת ישראמקו - השותפה במאגר תמר.

כחלון לא הודיע על נבצרות זו לפני הבחירות, אז הביע מחוייבות לפירוק מונופול הגז הטבעי. כמו כן, לא ברור מדוע הועברו סמכויותיו דווקא לנתניהו. בתוכניתו של רינו צרור בגלי צה"ל דווח בצהריים כי כחלון הודיע על כך לנתניהו רק אמש, לאחר הודעת הממונה על ההגבלים העסקיים על התפטרותו.

כחלון הודיע בינואר 2011 בעת שהממשלה דנה ב"חוק ששינסקי" שלא ישתתף בהצבעה בגלל חברותו עם קובי מימון. במארס 2011 אישרה מליאת הכנסת בקריאה השנייה והשלישית את "חוק ששינסקי", וכחלון לא השתתף בהצבעה.

כפי שנחשף הבוקר ב-TheMarker, גילה נפגש ביום חמישי עם כחלון, לפני החלטתו להתפטר. לטענת כחלון, הוא ציין באוזני גילה כי לא יוכל לשוחח עמו בנושא.

בראיון לערוץ 2 לפני הבחירות אמר כחלון כי יעסוק בנושא הגז למרות חברותו עם קובי מימון. "אני אעסוק בזה. אין קשר למי יש ולמי אין ואני גם לא יודע מה יש לו ומה אין לו". צפו בראיון:

בראיון ל-TheMarker לפני הבחירות אמר כחלון כשנשאל מהו מחיר הגז הראוי: "עבורי צעד של פיקוח הוא מאוד קיצוני. אם הגענו למצב שאין מה לעשות, אז מכניסים לפיקוח. אבל זה צריך להיות ממש בסוף, אחרי שניסינו את כל האפשרויות. אני איש כלכלה חופשית, ופיקוח זה לא כלכלה חופשית".

צפו בקטע מהראיון:

משרד האוצר מסר בתגובה: "כחלון הודיע כי בכוונתו להימנע מעיסוק בנושא משק הגז. העמדה המשקית של שר האוצר לא השתנתה והשר תומך בפירוק מונופול הגז ופתיחת השוק לתחרות באופן המיטבי ביותר ורואה חשיבות רבה בהמשך פיתוח משק הגז. השר כחלון מאמין כי תחרות היא ידידתו הטובה ביותר של הצרכן. על כן, נדרש טיפול בכל מונופול באשר הוא.

"מייד עם כניסתו לתפקיד הודיע כחלון, כי הוא גוזר על עצמו שלא לעסוק בנושא משק הגז מן הטעמים שיובאו להלן. נציין, כי גם בעבר נמנע השר כחלון לעסוק בכל נושא הקשור למשק האנרגיה ובכלל זה גם בוועדת ששינסקי. זאת עקב קרבתו האישית לנושא (יחסי חברות עם קובי מימון, שהינו אחד מראשי הקבוצות שלהן אחזקות בתחום).

"שר האוצר הודיע לכל הגורמים הנוגעים בדבר, ובכללם גם ליועץ המשפטי של משרד האוצר, כי סמכויותיו כשר האוצר בתחום זה יועברו לראש הממשלה. בהמשך לאמור לעיל, בפגישה שנערכה בשבוע שעבר עם הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיוויד גילה, ציין בפניו שר האוצר כי לא יוכל לדון עימו בנושא זה".

ח"כ מנואל טכרטנברג אמר בתגובה כי "הודעת כחלון על מסירת סמכויותיו בשוק הגז לנתניהו היא התפטרות שנייה בתוך יומיים. כחלון החליט לנטוש את הנושא החשוב ביותר למשק הישראלי - הגז, ושוב הציבור מפסיד ובגדול".

נתניהו: "לא אתן לשום מהלך פופוליסטי למנוע את הזרמת הגז"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום בפתח ישיבת הממשלה לנושא הגז. "אנחנו לא נחזור על הטעות שעשו מדינות שחיפשו פתרון אידיאלי עבור הגז שלהם ולפעמים עבור הנפט, וכתוצאה מזה גם הגז וגם הנפט נשארו במעמקי הים או מתחת לקרקע. היה להם פתרון אידיאלי שלא היה ריאלי. במצב הזה הם יכלו לשבח את עצמם על כך שהם רוצים את המערכת התחרותית ביותר שלעולם לא התממשה שנים רבות עברו על מדינות רבות והם לא ראו אפילו קומץ ואפילו שמץ של אנרגיה מהמקורות הללו", אמר נתניהו.

"אנחנו לא נפעל כך. אנחנו נפעל על סמך השיקול הנבון שמאזן תחרות וכדאיות ומוציא את הגז ממעמקי הים. יש כאן מתווה שבא כתוצאה מעבודה מאומצת של מומחים שונים בתחום הזה. לא כולם הסכימו, לצערי הממונה על ההגבלים לא הסכים, אבל אנחנו הולכים קדימה. אני לא אתן לשום שיקול, שום לחץ, שום מהלך פופוליסטי למנוע את הזרמת הגז למדינת ישראל. אנחנו נוציא את הגז הזה ממעמקי הים, נביא אותו לאזרחי ישראל ונטיב עם החברה כולה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא