בלעדי: גילה החליט להתפטר לאחר פגישה עם כחלון בארבע עיניים

המרוויח המפתיע - והמפסיד המפתיע לא פחות ■ הפגישות שקדמו להתפטרות ■ ומה תעשה הממשלה עכשיו? ■ המדריך למתפטר: כל מה שצריך לדעת על העזיבה הדרמטית של דיויד גילה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, הודיע אתמול על התפטרותו בתום ארבע שנים וחצי של כהונה. גילה נימק את ההתפטרות בהתנגדות להסדר הפשרה המרוכך שהממשלה מתכוונת לאמץ עבור פירוק מונופול הגז הטבעי. כמו כן, מתח גילה ביקורת על המהלכים שיזמה הממשלה כדי לעקוף את התנגדותו, תוך פגיעה אפשרית במעמדה המקצועי העצמאי של רשות ההגבלים. גילה הודיע לשר הכלכלה הנכנס, אריה דרעי, כי יפרוש מתפקידו באוגוסט. לטענת דרעי, הוא ביקש מגילה לחזור בו - אך זה סירב.

בשבוע שעבר נפגש גילה עם שלושת השרים הרלוונטיים לנושא המשא ומתן מול חברות מונופול הגז, דלק ונובל אנרג'י, אך לא זכה מהם להבעת תמיכה בעמדתו האופוזיציונית כלפי ההסדר המתגבש. זאת, ברקע תמיכת הדרגים המקצועיים במשרדים אלה בהסדר. תחילה נפגש גילה עם דרעי, לאחר מכן עם שר האנרגיה, יובל שטייניץ, וביום חמישי נפגש לשיחה אישית גם עם שר האוצר, משה כחלון, שאחריה החליט להתפטר.

כחלון, כמו דרעי, התחייב 
במסע הבחירות האחרון לפירוק מונופול הגז, ואף הצהיר כי יגן על מעמדה העצמאי של רשות ההגבלים העסקיים. ואולם כמו יתר סיעות הקואליציה, חתמה גם סיעת כולנו בהסכם הקואליציוני על הקמת ועדת שרים בראשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לעקיפת גילה, שנותר ללא גיבוי פוליטי.

מדוע התפטר גילה?

הממונה על ההגבלים התפטר עקב התנגדותו להסדר הפשרה שגיבשה הממשלה מול מונופול הגז הטבעי של חברות דלק ונובל אנרג'י. לטענת גילה, הממשלה נסוגה מתוכנית אחרת שגיבשה ביחד אתו בפברואר, לפירוק מלא של המונופול - והסכימה להסתפק בהסדר מרוכך יותר, שלטענתו, לא יביא לתחרות בענף הגז הטבעי, אלא יביא דווקא להנצחת המונופול. במקביל, טען גילה, יוזמת הממשלה מהלכים שנועדו לעקוף כל החלטה אחרת שלו, תוך פגיעה במעמדה המקצועי והעצמאי של רשות ההגבלים העסקיים.

מה הפערים בין עמדת גילה לזו של הממשלה?

צילום: אוליבייה פיטוסי

גילה דבק בתוכנית שהציגו בפברואר הממשלה ורשות ההגבלים, ושלפיה יפוצל שיווק הגז לישראל בין חמישה־שישה משווקים מתחרים. בממשלה, לעומת זאת, אימצו מתווה מתוקן, שלפיו שיווק הגז ייעשה על ידי שלושה שחקנים לא בלתי־תלויים.

לפי התוכנית המקורית, קבוצת דלק תמכור בתוך שלוש שנים את אחזקותיה במאגרי תמר, כריש ותנין, ותישאר בעלת זכויות במאגר לווייתן בלבד. נובל תצטרף אל דלק במכירת כריש ותנין, תישאר בלווייתן ותדולל באחזקותיה בתמר, תוך העברת זכויות שיווק הגז המקומי ממנו לשחקן אחר. במקביל, כך תוכנן, שיווק הגז המקומי מלווייתן יפוצל בין שלושת בעליו (דלק, נובל ורציו), שיתחרו זה בזה.

במתווה החדש, לעומת זאת, נסוגה הממשלה מרעיון התחרות הפנימית בלווייתן, וריווחה את לוחות הזמנים ליציאת דלק מתמר לשש שנים. באשר לנובל, הסתפקה הממשלה בדילולה בתמר מ-36% ל-25%, תוך חיובה לוותר על זכות וטו בדיוני השותפות.

מדוע נסוגה הממשלה 
מהסיכום עם גילה?

חברות הגז סירבו לתוכנית שהוצגה - ובעיקר טענו כי אינה ניתנת ליישום. לטענת החברות, אם הסדר כזה ייכפה, הוא יקשה על השגת המימון לפיתוח מאגר לווייתן, ויישומו יהיה ממושך ויביא לאובדן חוזי היצוא שעליהם חתמו בעלי המאגרים תמר ולווייתן. באשר לממשלה, זו טענה כי כישלון ההסדר בעתיד, או יציאה למאבק משפטי נגד החברות, יגררו את המשק למחסור בגז, שנזקו גדול יותר, וכן להקפאת הפיתוח של שוק הגז לתקופה ממושכת. כמו כן, נטען כי לאובדן חוזי היצוא תהיה השלכה גיאו־פוליטית קשה וכן משמעות כלכלית כבדה, משום גריעת הכנסות צפויות ממיסוי הגז הנמכר. לבסוף, נטען כי בהיעדר חלופה מקצועית ראויה לנובל אנרג'י כמפעילת הקידוחים, יש למזער את הפגיעה בחברה ולהסתפק בהוצאת דלק מהמונופול הקיים.

מדוע גילה לא השתכנע מעמדת הממשלה?

צילום: גיל יוחנן

כממונה על ההגבלים העסקיים, אמון גילה על יצירת תנאי שוק תחרותיים. גילה טען כי ריווח לוחות הזמנים למימוש ההסדר והותרת הבעלות הצולבת של נובל על הגז המקומי יסרסו כל אפשרות לתחרות עתידית, וכי מאגר לווייתן ייהפך בעתיד בעצמו למונופול. גילה טען כי אם המנגנונים שהוצעו אינם ישימים, יש להעלות חלופות, ולא למשוך ידיים מטיפול אכיפתי בכשל השוק שנוצר.

"אני מאמין שאם כל משרדי הממשלה היו ממשיכים להיות מאוחדים מאחורי מתווה תחרותי יותר, היה סיכוי סביר ליישם מתווה כזה, בסופו של דבר, בין אם בהסכמה ובין אם בצעד חד־צדדי", כתב גילה בהודעת ההתפטרות שלו אתמול. משכך, נטש גילה לפני כחודש את שולחן המשא ומתן מול חברות הגז, והורה לאנשי רשות ההגבלים שלא לקחת חלק בפגישות.

מי היו שותפים 
לעמדת גילה?

לא ידוע על כאלה. לתפנית המאוחרת היו שותפים כלל משרדי הממשלה הרלוונטיים -משרד ראש הממשלה, משרד האוצר ומשרד התשתיות. שותף לה גם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט, אף שהתריע לפני חצי שנה מפני השלכות מונופול פרטי על המשאב האסטרטגי. לבסוף, זכתה העמדה המרוככת גם לתמיכת צמרת הצוות המקצועי ברשות להגבלים עסקיים, למעט גילה. כאמור, בימים האחרונים נפגש גילה עם שר הכלכלה, שר האנרגיה ושר האוצר - אך גם בלשכותיהם נתקל בכתף מנומסת אך קרה.

צילום: רויטרס

מדוע גילה לא מימש את סמכותו והכריז 
על פירוק המונופול?

בידי גילה נתונה הסמכות לפנות אל בית הדין להגבלים עסקיים בבקשה להכרזה על הסדר כובל במאגר לווייתן, ולבקש בצדה סעדים לפירוק ההסדר. זאת, מתוקף הכרזתו מלפני שלוש שנים על הסדר כובל, בכפוף לשימוע. ואולם לטענת גילה, הוא נמנע ממהלך חד־צדדי כזה בנימוק טכני ובנימוק עקרוני. תחילה, טען כי בכוונת הממשלה להכשיר ערוצים לעקיפת מהלך חד־צדדי, תוך פגיעה במעמדה העצמאי של רשות ההגבלים.

הכוונה היא לשימוש בסעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים, שלפיו שר הכלכלה רשאי לעקוף החלטת ממונה מטעמים של מדיניות חוץ או ביטחון המדינה. בנוסף, קידמו סיעות הקואליציה הקמה של ועדת שרים לעקיפת רגולטורים עצמאיים, שבראשה יעמוד ראש הממשלה.

שנית, גילה טען כי אינו יכול להתעלם משיקולים רוחביים לאומיים של הממשלה - גם אם אלה לא מצויים בתחומי אחריותו. "מדובר בנושא שעלולות להיות לו השלכות מרחיקות לכת, שאינן קשורות לתחרות, בנושאים כמו יחסי חוץ, ביטחון ועצמאות אנרגטית. אלה ההשלכות שבלב חששותיהם הכנים של משרדי הממשלה האחרים. על כן, אינני חושב שראוי ונכון שרגולטור שממונה על התחרות יבצע צעדים חד־צדדיים אל מול התנגדות גורפת של משרדי הממשלה האחרים, וללא כל גיבוי מצדם", כתב גילה בהודעת התפטרותו.

צילום: מיכל פתאל

מה תעשה 
הממשלה כעת?

ראשית, על הממשלה לגבש את פרטי הסדר הפשרה מול חברות הגז, היות שזה הוצג עד כה בקווים כלליים, ללא ירידה לפרטים. לא מן הנמנע כי בין הצדדים יתגלעו עוד מחלוקות קשות בסעיפי הביצוע של ההסדר, ובשבוע האחרון לא התקיימו כלל דיונים בין הצדדים.

שנית, כדי להעניק תוקף להסדר הפשרה יש להגישו כצו מוסכם לבית הדין להגבלים עסקיים. היות שגילה אמור לפרוש רק באוגוסט, הוא לא יסכים לחתום בינתיים על צו כזה. לפיכך, תידרש הממשלה לעקוף את סמכותו - או להמתין לבחירת הממונה על ההגבלים הבא, ולקוות כי זה יסכים לחתום על הצו.

מי המרוויחים
 מהתפטרות גילה?

למרבה האירוניה, המרוויח הגדול מהמהלך הוא גילה עצמו. לפני חצי שנה הוא התחרט ברגע האחרון מחתימה על פשרה מעוררת מחלוקת מול דלק ונובל אנרג'י, שלפיה ימכרו את מאגרי כריש ותנין הקטנים בלבד. כעת, הוא עוזב כגיבור, נאמן לערכיו המקצועיים, ולאחר שסינדל את הממשלה לחייב את דלק ונובל לוויתורים גם בתמר, מבלי שהפעיל את הכלים שבידיו בתירוץ מצוין.

לצדו, רשם הישג גם ראש הממשלה נתניהו, בזכות הדגמה חיה נוספת לכוחו ולמדיניותו החדשה וחסרת הסובלנות כלפי הדרג המקצועי. זאת, בצירוף "בונוס" - הזזתו של גילה מהדרך ערב השתלטות נתניהו ומקורביו על ענף התקשורת. מרוויחים נוספים הם יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל, וסגנו, מוריס דורפמן, שכפו את עמדתם על זו של האוצר, ונטלו שוב את ההובלה המקצועית בממשלה.

ואולם על כל אלה מאפיל הישגה המרשים של חברת נובל אנרג'י. זו חמקה מאכיפה משמעותית יותר, ותישאר מונופול מונצח בשוק הגז הישראלי.

מי המפסידים מהתפטרות גילה?

המפסיד הראשון הוא בעלי דלק, יצחק תשובה. אם לא די היה בעיכוב של שנה לפחות בפיתוח מאגר לווייתן, שעבורו כבר גייס תשובה בחו"ל מיליארד דולר, שמעלים אבק וגובים ממנו ריבית מיותרת, כעת הוא זה שנדרש לשאת בעיקר המחיר של הסדר הפשרה, ו"לשלם בתמר" כדי להפשיר חזרה את הפרויקט. זאת, תוך שהוא צופה בשותפותו שאותה הביא לישראל, נובל אנרג'י, ממשיכה לגבות את הרנטה המונופוליסטית שלה היה שותף.

ביחד עם תשובה, נחלש מאוד מעמדו של שר האוצר כחלון, שנמנע מלהתערב במחלוקת סביב שוק הגז ואיבד נקודות זכות יקרות לקראת המאבקים שעוד צופנת לו הדרך בתחומי הבנקאות והדיור. כחלון איבד ממונה אוהד למשימות שנטל עליו, וימתין כעת למינוי שינחית עליו נתניהו. זאת, לאחר שכבר התקפל בפני ראש הממשלה והסכים לחתום בהסכם הקואליציוני על הקמת ועדת השלושה עוקפת הרגולטורים, חרף התחייבותו להגן על מעמד רשויות ההגבלים והחשמל.

את החודשים האחרונים יעדיפו לשכוח גם באגף התקציבים באוצר ובלשכת היועץ המשפטי לממשלה - שם הפגינו חולשה מקצועית, כשחזרו בהם מהסדר "סופי" לכאורה בתוך חודשיים בלבד, ואיבדו מיוקרתם המקצועית. בנוסף, יחסרו אלה את גילה במאבקים שעוד צפויים להם מול דלק ונובל - שלא חתמו עדיין על אף נייר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?