גילה: "חברות הגז אמרו: 'או גז או תחרות', ואנחנו רצינו להגיד להם שלציבור מגיע גם גז וגם תחרות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

מנכ"ל דלק קידוחים: "רק פשרה תאפשר את פיתוח לווייתן"

"בתנאים הנוכחיים, בלתי אפשרי לקבל החלטת השקעה בהיקף של 40 מיליארד שקל לטובת פיתוח מאגר לוויתן והרחבת מאגר תמר. רק הגעה למתווה פשרה מוסכם מול המדינה, שכולל פתרונות לכל הסוגיות הרגולטוריות הפתוחות, תאפשר יצירה של סביבה עסקית יציבה שתצדיק השקעות עתק בכזה קנה מידה" – כך אמר מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו.

לדבריו, "בלי שום ספק קיים פוטנציאל משמעותי לתגליות נפט בשכבות העמוקות של המים הכלכליים של ישראל. מהפכת הגז הטבעי היא GAME CHANGER אמיתי לכלכלה הישראלית, אולם תגליות נפט עשויות להיות אף משמעותיות יותר. ישראל ניצבת בפני הזדמנות היסטורית- אסור לנו להחמיץ אותה".

מנכ"ל נובל אנרג'י ישראל, ביני זומר, ציין כי החברה האמריקאית מחוייבת לפרויקט פיתוח לווייתן – ואף משקיעה לטענתו 25 מיליון דולר, מדי חודש, כדי לשמור על החוזים הלוגיסטיים שעליהם חתמה עבור הפרויקט – ושהוקפאו בעקבות הדיונים הפנים-ממשלתיים.

יוסי אבו מקבוצת דלקצילום: עופר וקנין

מנכ"לית משרד התשתיות: "גילה מסתכל דרך הפריזמה שלו – אנחנו מסתכלים על המשק"

"המתווה שגובש למשק הגז הטבעי הוא המיטבי בעת הזאת. חשוב להבין שאין כאן רשימת המתנה של משקיעים, בין היתר בגלל ריבוי הרגולטורים" – כך אמרה הבוקר ׁ(ג') מנכ"לית משרד התשתיות ,אורנה הוזמן-בכור. "המתווה נותן מענה גם מבחינה מדינית וגיאופוליטית, מול ירדן שמשוועת לגז טבעי, ונרצה לראות מימוש של עסקאות גם מול מצרים. חשוב לזכור שיש הסכמים שמונחים כאן על השולחן ואי אפשר לחכות עוד", הוסיפה.

בהתייחס להתפטרות הממונה על ההגבלים העסקיים אמרה: "דיוויד גילה היה שותף לכל הדיונים, ויכול להיות שהוא בחר להסתכל על השיקולים שהוא אמון עליהם, כמו נושא התחרות. כיוון שהוא מסתכל דרך הפריזמה שלו -זה בסדר, אבל אנחנו מסתכלים על המשק בכללותו".

הוזמן-בכור הביעה תמיכה בהקמת רשות אנרגיה שתמזג את רשויות החשמל והגז – אך רק בתנאי שהרשות תוכפף לשר התשתיות. "יש פה 28-20 רגולטורים, אבל יש שר אחד שהוא מתווה את המדיניות והוא זה שצריך להוביל את המשק הזה".

אורנה הוזמן בכורצילום: עופר וקנין

יו"ר חברת החשמל: "להבטיח לנו את מחיר הגז הנמוך ביותר"

יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון טל, קרא הבוקר (ג') לפתוח את הסכם הגז של החברה עם שותפות תמר – כדי להבטיח בו כי תג המחיר הנמוך במשק לגז יישמר לחברה. מדובר בהכנסת סעיף MFN לחוזה – דרישה שנפסלה בעבר על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, בטענה כי תפגע בתחרות במשק החשמל ונועדה למעשה לפגוע במתחרות החברה.

בחברת החשמל חוששים כי קביעת תקרה חדשה למחיר הגז במשק תעניק ליצרני החשמל הפרטיים את האפשרות לרכוש גז במחיר נמוך יותר – כך שיתרון חברת החשמל ברכש הגז יכורסם.

בנוסף, קרא רון טל להקים מקשר ימי נוסף לייבוא גז טבעי נוזלי (LNG) כדי לספק חלופה טובה יותר לגז מתמר. זאת, לנוכח הערכות החברה כי פיתוח מאגר לווייתן יידחה לפחות ל-2020 ויותיר את המשק ללא יתירות.

יפתח רון טלצילום: מוטי מילרוד

"אמרו לנו: 'או גז – או תחרות', ואנחנו רצינו להגיד להם שלציבור מגיע גם גז וגם תחרות"

פרופ' דיוויד גילה

"אני לא חושב שאני האדם האהוד באולם הזה" – כך פתח הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, את דבריו בוועידה של מכון האנרגיה – המרכז את כלל החברות הפועלות בענף. "הסיבה לעזיבתי היא כוונת משרדי הממשלה ליישם את ההסדר המתגבש מול חברות הגז תוך פגיעה בעצמאותה של רשות ההגבלים העסקיים", אמר גילה בהתבטאות ראשונה מאז התפטרותו.

גילה הסביר את החלטתו ואמר: "הרגשתי שהאחריות שמוטלת עליי, כמי שאחראי על התחרות, שהתוצאה לא מאפשרת לי לחתום על הצו המוסכם, להגיש אותו לבית הדין להגבלים ולשכנע אותו שזה יביא לתחרות. הצוות לא הגיעה לתוצאה שהסכמתי לה – אבל רשם הישגים. אני מבין את החששות הכנים של משרדי הממשלה האחרים – הנזקים למשק, לביטחון, ליחסי החוץ ומהליך משפטי ממושך. גם אני רוצה בטובת המשק – אבל הגענו למסקנות שונות. אני לא מוסמך לשקול את השיקולים החיצוניים לתחרות, אין לי את הכלים – אני מומחה לתחרות. עם זאת, השיקולים האלה לא נעלמו מעיניי, ולכן הסכמתי למתווה המקורי לפירוק המונופול שהוצג באמצע פברואר. גם הוא היה רחוק מלהיות מושלם מבחינה תחרותית".

"הבעיה במתווה החדש הוא שנובל אנרג'י תמשיך להחזיק גם במאגר תמר וגם בלווייתן – ותהיה שותפה למשאים ומתנים, לתמחור הגז – בעוד שלא היה לה אינטרס בתחרות. חברות הגז אמרו לנו: 'או גז – או תחרות', ואנחנו רצינו להגיד להם שלציבור הישראלי מגיע גם גז וגם תחרות".

"תחרות לא חשובה רק עבור ביזור העוצמה ומניעת שחקן אחד מלהחזיק בשיבר – היא גם הדרך היעילה ביותר להורדת מחירים".

הממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי: "המתווה החדש שגיבשנו טוב יותר"

"בעיניי, מתווה פירוק מונופול הגז שגיבשנו, ולפיו דלק נשארת במאגר לווייתן בלבד ונובל אנרג'י מדוללת במאגר תמר – הוא מתווה טוב יותר, תחרותי, נקי ופשוט" – כך אמר הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי. "לא יכולנו להוציא את נובל כי היא מפעילת הקידוחים, והמחיר למשק כתוצאה מעיכוב של שלוש שנים בלווייתן יהיה 2 מיליארד דולר. המטרה היא להכניס במהירות שחקן נוסף, ונשקול גם לסייע לו".

בהתייחס להתפטרות דיויד גילה אמר לוי: "אני מצטער על כך. שיתוף הפעולה שלנו עם רשות ההגבלים העסקיים מצוין – ואני מבטיח שהוא יימשך".

לדברי לוי, ההסדר המגובש עדיין לא הוסכם על חברות הגז ובין הצדדים מתנהל עדיין משא ומתן בסוגיית מחיר הגז, בתקופת הביניים שעד ליישום ההסדר. "אנחנו מדברים גם על המחירים – כי אנחנו רוצים מחירים הגיוניים", אמר לוי.

יו"ר דלק קידוחים: "פתאום בא גילה ואומר 'לא מתאים לי'. אי אפשר לעבוד כך"

"ערב החתימה על הסדר הפשרה מולנו, ביצעה רשות ההגבלים העסקיים פליק פלאק לאחור, ונסוגה ממנו. הוחלט על עבודת מטה שתרכז שיתוף פעולה בין כל הרגולטורים, ופתאום בא הממונה על ההגבלים העסקיים ואומר 'לא מתאים לי'. אי אפשר לעבודה ככה. לכן צר לי על הדרך שבה הסתיימה עבודת המטה", כך אמר הבוקר יו"ר דלק קידוחים, גדעון תדמור, בועידת האנרגיה של מכון האנרגיה.

לדבריו, המתווה המתגבש לפירוק מונופול הגז, שלפיו תמכור דלק את אחזקותיה במאגרי תמר, כריש ותנין - הוא מתווה קשה. "אנחנו נאלצים לקבל כמעט את כל מה שהממונה רצה. השקענו מיליארדים ורוצים לחייב אותנו לצאת מהתגליות, ולשאת על עצמנו את הצלב של פיתוח לוויתן בעלות של עוד 6.5 מיליארד דולר".

תדמור התייחס להפגנת פעילי "מגמה ירוקה" מחוץ לאולם הוועידה, במחאה על התפטרות גילה, וטען כי זו מונעת מ"מניעים פוליטיים ומפופוליזם זול שעולה הרבה לקופת המדינה".

קנדל: "התעכבנו יותר מדי בפיתוח מאגרי הגז"

לדבריו של שטייניץ הצטרף גם יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל: "התעכבנו יותר מדי. יש לפתח במהירות את מאגרי כריש ותנין ולהרחיב את הפקת הגז ממאגר תמר. חייבים יתירות אנרגטית, חייבים ביטחון אנרגטי - שאין לנו כרגע, ויש גם שיקול פיסקאלי. כדי לפתח את המאגרים האלה נצטרך חוזי יצוא".

קנדל עקץ במרומז את הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, כשטען כי מעולם לא החזיק רגולטור אחד בהשפעה מאקרו כלכלית כה גדולה על המשק. "אין למדינה שום יכולת להבטיח תחרות אם לא נייצר קודם ודאות ואטרקטיביות של המדינה עבור משקיעים חדשים. זו אקסיומה, ובפעם האחרונה שעברתי בנתב"ג לא ראיתי תור של משקיעים".

לטענת קנדל, הוא הופתע מהתפטרות גילה. "המתווה שאנחנו מציעים כולל עשרות סעיפים שמבטיחים ודאות למשקיעים חדשים". באשר לקריאות לפקח את מחיר הגז הטבעי אמר קנדל: "פיקוח על מחירים זה רעיון מאוד אטרקטיבי בהתחלה - ומתברר כאסון בהמשך. אין מדינה שניסתה פיקוח על מחירים בענף האנרגיה - והצליחה בו".

בשולי הדברים, נרשם אירוע משעשע כשקנדל תיקן את שטייניץ, שכינה את צוות המשא ומתן הממשלתי מול חברות מונופול הגז: "צוות קנדל". לדברי קנדל, "אין דבר כזה צוות קנדל ומעולם לא הוקם כזה". דבריו נאמרו בעקבות הכחשות לשכת ראש הממשלה לקיומו של צוות כזה - מנימוקים משפטיים, היות שפעל ללא כתב מינוי וללא עריכת פרוטוקולים.

פרופ' יוג'ין קנדל

שטייניץ: "ייתכן שאכניס שינויים במתווה פירוק מונופול הגז"

"אני לומד את המתווה שגובש על ידי משרדי הממשלה לפירוק מונופול הגז הטבעי. הכיוון הכללי נראה לי אחראי, שקול ונכון - והעבודה נראית לי רצינית ביותר. עם זאת, ייתכן שבנושא זה או אחר אחליט להכניס שינויים שונים, כפי שיידרש, ואקבל החלטתי בשבועות הקרובים", כך אמר הבוקר שר התשתיות, יובל שטייניץ, בוועידת האנרגיה של מכון האנרגיה.

"גייסתי את המורה הטוב ביותר שיכולתי למצוא, פרופ' איתן ששינסקי. ובכל מקרה, הסיכויים של המתווה המוצע להביא לתחרות בין טריאופול הגיונית יותר, ברת ביצוע יותר, וטובה יותר ממציאות של דואופול", הוסיף שטייניץ.

יובל שטייניץ

לדבריו, "אנחנו ניצבים בפני החלטות לא פשוטות. אלה רגעי הכרעה. רבים מניחים שמרגע שהתגלו מאגרי גז בשווי עשרות ומאות מיליארדי שקלים – הפיתוח והמימוש של אותם שדות מובטח מאליו. לצערי, הניסיון הבינלאומי איננו מלמד כך".

שטייניץ נמנע מלהתייחס במישרין להתפטרותו אתמול של הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, והסתפק בהתנגדות מרומזת לעמדתו, תוך שהוא מציין את המחיר הכלכלי והגיאופוליטי של העיכוב בקבלת החלטה: "הניסיון מצביע על כך שישנן מדינות שהכשילו את עצמן בהחלטות שגויות, ברגולציה מוטעית – והכשילו את פיתוח אוצרות הטבע שלהן. טובת המדינה ואזרחיה היא לא רק לדאוג שמיליארדי השקלים ממיסוי הגז יגיעו – אלא גם לדאוג לכך שהגז שנמצא בלב ים יגיע ליבשה. אמנם איתרנו לווייתן בלב הים, אבל אם יישאר בלב ים – המדינה והכלכלה, התעשייה והאזרחים לא ייהנו מאותן תגליות. חובה על כולנו להוציא את העגלה מהבוץ".

שטייניץ הוסיף כי יש לקחת בחשבון גם את "האיום האיראני". זאת, בטענה כי הסרת הסנקציות מעל איראן תביא למפנה בשוק הגז האזורי ולפגיעה באינטרסים של ייצוא הגז הישראלי. "יכול להיות שכל רגולטור רואה לנגד עיניו את מה שתחת סמכותו, אבל אנחנו לא יכולים להתעלם מהתמונה הכוללת והאסטרטגית, לרבות חזרתה של מעצמת הנפט והגז של איראן, וההשלכות על השוק שלנו. לכן התכיפות לקבל החלטות עכשיו, כדי שיאפשרו השקעות באופן מיידי – היא קריטית".

לדבריו של שטייניץ הצטרף גם יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל: "התעכבנו יותר מדי. יש לפתח במהירות את מאגרי כריש ותנין ולהרחיב את הפקת הגז ממאגר תמר. חייבים יתירות אנרגטית, חייבים ביטחון אנרגטי - שאין לנו כרגע, ויש גם שיקול פיסקאלי. כדי לפתח את המאגרים האלה נצטרך חוזי יצוא".

כתבות מומלצות

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"

מכ"מ של ראדא

לראשונה: חברה ביטחונית ישראלית משמעותית נרכשת על ידי חברה זרה