שובו של ששינסקי: שר האנרגיה יובל שטייניץ מבקש למנות אותו ליועץ

שטייניץ הקים את ועדת ששינסקי הראשונה כשכיהן כשר האוצר ■ ששינסקי עדיין לא השיב לבקשת שטייניץ ומינויו כפוף לאישור הגורמים המוסמכים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

יובל שטייניץ, שר האנרגיה והתשתיות, מבקש למנות את איתן ששינסקי ליועצו, לאחר פגישה שקיימו השניים היום (ב').

ששינסקי עדיין לא השיב לבקשת שטייניץ ומינויו כפוף לאישור הגורמים המוסמכים. אם ייענה להצעה, ישמש ששינסקי יועץ בהתנדבות.

לפי הערכות, צפוי ששינסקי ללוות את שטייניץ בשורת הסוגיות הבוערות בימים אלה בענף הגז – לרבות השינוי המבני שנתון במחלוקת פנים-ממשלתית, שאלת הפיקוח על מחירי הגז ופתיחת סיכומי הייצוא.

פרופ' איתן ששינסקי (מימין) ויובל שטייניץ

לפני חצי שנה הצדיק ששינסקי את החלטת הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, לבטל את הסכם הפשרה המתוכנן מול חברות מונופול הגז – דלק ונובל אנרג'י. זאת, בטענה כי לא היה מביא לפיתרון הכשל בשוק הגז.

עם זאת, ששינסקי טען כי לא תיתכן תחרות בשוק הגז הישראלי, וגם פיצול המונופול לדואופול לא יביא לדעתו לתוצאה הרצויה. תחת זאת, הציע ששינסקי להצמיד את מחיר הגז בישראל לסל מחירי גז בינלאומי – ועל ידי כך, למנוע את האמרתו האוטומטית על בסיס ההצמדות המעוותות שהוכתבו על ידי המונופול במשק.

שטייניץ הקים את ועדת ששינסקי הראשונה כשכיהן כשר האוצר ויש לו היכרות עם ענף האנרגיה. בענף שיוועו לשר חדש, לנוכח הקדנציה האנמית של סילבן שלום, שעמדה במוקד התמודדותו לנשיאות.

לפני חמש שנים וחודשיים פתח שר האוצר דאז, שטייניץ, במהלך ראשון להסדרת שוק הגז הטבעי בישראל, שנולד עם תגליות הענק תמר ולווייתן.

בניגוד לעצת הפקידים הבכירים במשרדו, וחרף האף המעוקם של ראש הממשלה דאז, בנימין נתניהו, כונן שטייניץ ועדה בין־משרדית לשינוי המשטר הפיסקאלי בשוק - ועדת ששינסקי הראשונה.

הוועדה, שהגישה את המלצותיה הסופיות בתחילת ינואר 2011, דנה בחלקה של המדינה והציבור ברווח הנקי מהפקות הגז והנפט, וקבעה כי הוא יעלה משיעור של כ-25%-30% בזמנו, לשיעור של 62%-52%.

שנה וחצי לאחר מכן כוננה ממשלה אחרת את הוועדה שעסקה בשימושי הגז (ועדת צמח), וממשלה שלישית ניסתה בחצי השנה האחרונה לעצב מחדש את מבנה השוק - ולהשלים בכך את שלושת מהלכי ההסדרה הנדרשים: מבנה, שימושים, מיסוי.

שטייניץ סיפר בעבר בהקשר לוועדת ששינסקי הראשונה, כי הופעלו עליו לחצים קשים. "היה מאבק קשה. לעיתים הוא חצה קווים אדומים ואת מה שלגיטימי בדמוקרטיה", אמר שטייניץ. "אני מודה, שלמרות שהוזהרתי לא הבנתי למה אני נכנס מלכתחילה. חלק גדול מבכירי האוצר ייעצו לי לא לגעת. לא קיבלתי את הגישה הזו. היה שלב שנשלחו שליחים מארה"ב וחששתי שתהיה התערבות של הממשל האמריקאי. אבל הוכחנו שזכותנו כמדינה ריבונית להחליט על הדברים האלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על הוצאותיהם אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008