המדינה הציגה את התוכנית המרוככת לפירוק מונופול הגז

לאחר שהממשלה נסוגה מפיצול לווייתן, בעלי דלק יצחק תשובה לא פסל את האפשרות שימכור את אחזקותיו בתמר בתוך שש שנים, ובכירי נובל אנרג'י לא שללו מכירת שליש מזכויותיהם במאגר

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

התוכנית החדשה לפירוק מונופול הגז הטבעי — השנייה שגיבשה הממשלה בתוך שלושה חודשים — הוצגה אתמול (ג') לחברות המונופול, דלק ונובל אנרג'י. תחילה, בשיחת ועידה שקיימו משרדי הממשלה עם מטה נובל ביוסטון, בהובלת סגן הנשיא של נובל למזרח התיכון, קית אליוט; ולאחר מכן הוצגה התוכנית בפגישה שהתקיימה במשרדי האוצר בירושלים עם ראשי דלק, בהובלת בעל השליטה, יצחק תשובה.

את הממשלה ייצגו בדיונים הממונה על התקציבים באוצר אמיר לוי, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל, והממונה על חיפושי הנפט במשרד האנרגיה אלכסנדר ורשבסקי. הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, נעדר מהמפגשים, היות שסירב לתמוך במתווה החדש. כמו כן נעדרו מנכ"לית משרד האנרגיה, אורנה הוזמן־בכור, והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט.

כפי שנחשף השבוע 
ב–TheMarker, תוכנית הפירוק החדש משלימה עם המשך המונופול של נובל אנרג'י בשוק הגז. התוכנית מסתפקת בדילול זכויות נובל במאגר תמר מ–36% ל–24% בתוך שש שנים — תוך שלילת זכות הווטו שלה בקרב שותפות תמר. לפי התוכנית, תישמר זכותה של נובל לשיווק גז מקומי מתמר וממאגר לווייתן במקביל.

בעיקר "נטל" הפירוק צפויה לשאת דלק, שתחויב למכור את כלל אחזקותיה בתמר (31.25%) — אך בתום תקופה של עד שש שנים, במקום שלוש שנים בלבד, וזאת מכוח חוק הריכוזיות. בנוסף, דלק ונובל יחויבו למכור בתוך כשנה את מאגרי כריש ותנין הקטנים יחסית (ללא מכסות היצוא של המאגרים, שיועברו ללווייתן).

צילום: אלבטרוס – צילומי

בתום הפגישות שררה בקרב נציגי הממשלה אופטימיות זהירה. הסיבה נעוצה בתגובות המאופקות יחסית מצד חברות הגז, שלא שללו את פרטי ההצעה. זאת, בניגוד לדחייה על הסף של המתווה המקורי לפירוק המונופול שהוצג להן בפברואר, ובמסגרתו חויבו גם בתחרות פנימית בלווייתן (מכר בנפרד) ובמימוש אחזקות מואץ.

בממשלה דחו אתמול את הטענות בדבר "כניעה" לחברות הגז, וטענו כי המתווה הנוכחי ישים יותר, ועשוי להביא לפירוק מהיר של המונופול. זאת, בליווי סיוע שצפויה המדינה לתת לבעלים החדש של כריש ותנין — למשל, באמצעות אופציה לשיווק מוקדם של גז.

עם זאת, בין הצדדים למשא ומתן נותרו עדיין מחלוקות מהותיות. הראשונה שבהן היא מנגנון הפיקוח "הלא רשמי" שיוטל על מחיר הגז במשק, בתקופת הביניים שעד להשלמת השינוי המבני. כפי שנחשף, הממשלה לא תפעיל את ועדת הפיקוח על המחירים, ולא תפתח את החוזים הקיימים של תמר. היא גם עשויה לסגת מקביעתה העקרונית, שלפיה מחיר התקרה במשק יהיה המחיר המינימלי כיום (מחיר הגז באופציה של חברת החשמל מתמר).

בנוסף, לא נקבע מנגנון הפסיביות שבו תחויב דלק, ואולי גם נובל, בסגירת חוזים חדשים, במהלך תקופת הביניים שעד להשלמת השינוי המבני. ויכוחים קשים צפויים גם בנושא לוחות הזמנים למימוש ההסדר.

בכוונת משרדי האוצר, ראש הממשלה והאנרגיה להיכנס למשא ומתן מואץ מול חברות הגז — על בסיס המתווה החדש — מתוך כוונה להגיע להבנות עקרוניות שיוגשו לאישור שרי הממשלה. להערכת גורמים בממשלה, נייר מוסכם יסייע בריכוך עמדתו האופוזיציונית של גילה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי