מה מסתיר משרד ראש הממשלה? הפגישות 
עם מונופול הגז לא תועדו

ערב הצגת המתווה המרוכך שגיבש הצוות לפירוק המונופול, בממשלה מיתממים: לא הקמנו צוות, זו בסך הכל "עבודת מטה שגרתית" מול בעלי המאגרים ל"העלאת עמדות ורעיונות"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

הצוות הממשלתי המנהל מאז דצמבר משא ומתן לפירוק מונופול הגז הטבעי פועל ללא כתב מינוי וללא סמכויות, ופגישותיו עם חברות הגז לא תועדו בפרוטוקולים מסודרים - כך מודה משרד ראש הממשלה. זאת, ערב הצגת התוכנית המרוככת שגיבש הצוות לפירוק המונופול.

בתגובה לפניית התנועה לאיכות השלטון, בבקשה לקבל מידע על התנהלות צוות המשא ומתן, טענו במשרד ראש הממשלה כי אינם יכולים להעביר את המידע, היות שמדובר ב"עבודת מטה מקצועית" בלבד, שלא נקבעו לה מטרות או נושאים שתעסוק בהם.

"מטבע הדברים, והואיל ומדובר בעבודת מטה, לא נערכו פרוטוקולים, אלא מסמכים פנימיים ותרשומות של התייעצויות פנימיות", נמסר ממשרד ראש הממשלה. זאת, אף שחברי הצוות פגשו באופן תדיר את בכירי חברות מונופול הגז — דלק ונובל אנרג'י — והציגו בפניהם מתווה מוסכם לפירוק המונופול בשם הממשלה היוצאת.

"בחודשים האחרונים נערכו כמה מפגשים עם נציגי בעלי המאגרים", אישרה איילת משה, הממונה על יישום חוק חופש המידע במשרד. "בדיונים הציגו נציגי המדינה עמדות ורעיונות לפתרון הסוגיה, אך נמסר לי כי עד כה לא הוצגה בפני המחזיקים עמדה כתובה המייצגת את עמדת כל המעורבים במגעים".

על חברי הצוות נמנים יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה יוג'ין קנדל, הממונה על התקציבים באוצר אמיר לוי, מנכ"לית משרד האנרגיה אורנה הוזמן־בכור, הממונה על חיפושי הנפט במשרד אלכסנדר ורשבסקי, והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד אבי ליכט.

בנימין נתניהו. מסע לחצים מצד חברות הגזצילום: אמיל סלמן

הצוות כונן בדצמבר מיד לאחר החלטתו של הממונה על ההגבלים, דיויד גילה, לסגת מהסדר הפשרה שגיבש מול דלק ונובל אנרג'י — ולהכריז עליהן כפועלות תחת הסדר כובל. לאחר הודעתו החליטו בממשלה לבחון את כשלי המבנה בשוק הגז — אחרי שנים של התעלמות — בעוד גילה מברך על מינוי הצוות כמייעץ, היות שהסמכות להכריע באשר למבנה השוק נתונה בידיו. יחד עם גילה, משרדי הממשלה סיכמו בפברואר על מתווה "סופי" לכאורה לפירוק המונופול, ועל לוחות זמנים למכירת אחזקות דלק בענף, להגבלת מכירות הגז של נובל אנרג'י בשוק המקומי, ליצירתם של 5–6 משווקי גז מתחרים ולקביעת מחיר תקרה לגז.

עם חשיפת ההסכמות בתקשורת, פנתה למשרד ראש הממשלה עו"ד יעל קריב־טייטלבאום מהתנועה לאיכות השלטון, בבקשה לקבל את המסמך שהוצג לחברות הגז.

בינתיים, ברקע מסע לחצים מצד חברות הגז, חזרו בהם משרדי האוצר, האנרגיה והמועצה לכלכלה מהמתווה — חודשיים לאחר שהציגו אותו. בתגובה, גילה נטש בזעם את דיוני הצוות, וסירב לחתום על הצעה מרוככת שגיבש בשבועות האחרונים. אז נשלחה אל התנועה תשובתו השלילית של משרד ראש הממשלה.

"מטרת עבודת המטה היא לבחון בראייה ממשלתית כוללת את המשך הצעדים ביחס לעתיד שוק הגז, ויודגש כי אין מדובר בצוות או בוועדה שהוקמה אד־הוק, אלא בעבודת מטה ממשלתית שגרתית", היתממו במשרד ראש הממשלה.

"עבודת המטה המקצועית היא תהליך מתמשך ועד כה לא התגבשה עמדה סופית ואחידה בנושא. בשלב זה מבקשים המעורבים למצות את הניסיון להגיע להסכמה עם המחזיקים בחזקות הגז, מתוך הבנה כי פתרון המחלוקות בשוק זה בהסכמה, ישרת בצורה טובה יותר את אינטרס הציבור", הוסיפה משה.

באשר להמשך צעדי הצוות ולשיתוף הציבור בהם בחרו במשרד במענה עמום: "מובן כי לקראת קבלת ההחלטות בנושא תוצג התשתית העובדתית הרלוונטית, ככל שהדבר מתחייב מהוראות הדין. אופן הגילוי של המידע יהיה תלוי באופי ההחלטה וזהות הרגולטור שיקבל אותה. מכל מקום, יודגש כי עבודת המטה עדיין לא הסתיימה, ועל כן הגורמים המקצועיים עדיין לא גיבשו המלצות או מסקנות. למיטב ידיעתנו, לא הוכן כל מסמך הצעה להסדר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר