מחטף של האוצר בראשות נתניהו: נכנע לנובל - והסכים לוותר על תחרות בלווייתן

חודשיים בלבד לאחר שהציגו תוכנית סופית לפירוק מונופול הגז הטבעי, משרדי הממשלה התקפלו ■ במחאה, הממונה על ההגבלים נטש את צוות המו"מ

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

משרד האוצר נכנע לדרישת חברת הגז נובל אנרג'י, והסכים לרכך את התוכנית שהמדינה הציגה לפני חודשיים לפירוק מונופול הגז הטבעי. האוצר, ביחד עם משרד ראש הממשלה ומשרד האנרגיה, הסכימו עקרונית לסגת מכוונתם לחייב את בעלי מאגר הגז לווייתן - נובל, דלק ורציו - לשווק בנפרד את הגז שלהם לשוק המקומי.

המשרדים לא העלו עד כה חלופה אחרת לתחרות פנימית במאגר הענק. בכך זנחו למעשה את החזון של חמישה־שישה משווקים מתחרים של הגז לשוק המקומי, בעוד שלווייתן ייהפך לשחקן הגדול בשוק - ואולי אף למונופול עתידי.

במקביל, הסכימו המשרדים לדון בדרישה שהעלתה חברת הקידוחים האמריקאית נובל אנרג'י לפתוח את החלטת הממשלה מ–2013 על יצוא הגז הישראלי. נובל ביקשה להגדיל את מכסת היצוא שאושרה לה ממאגר תמר - על חשבון הגז שישוריין לטובת השוק המקומי.

ההתקפלות גררה תרעומת מצדו של הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, שזעם על נטיית הממשלה לסגת ממתווה פירוק המונופול שעליו הסכימו כל המשרדים ערב הבחירות לכנסת.

בנימין נתניהו ומשה כחלוןצילום: רויטרס

כחלון התחייב לשמור על רשות ההגבלים

ישיבה מכרעת שקיימו נציגי המדינה ערב פסח הסתיימה ללא תוצאות. בעקבותיה, החליט גילה לנטוש את צוות המשא ומתן הממשלתי מול חברות מונופול הגז, ולא יתיר לאנשיו להשתתף בהמשך הדיונים.

לפי הערכות, גילה הבהיר כי כל ניסיון למחטף ערב כינונה של ממשלה חדשה ייענה בפנייה מיידית אל בית הדין להגבלים עסקיים, בבקשה להכריז על שותפות דלק ונובל במאגר לווייתן כזו שפועלת תחת הסדר כובל.

יצחק תשובהצילום: דודו בכר

התפנית בעמדת האוצר נעשתה ערב כניסתו הצפויה של יו"ר סיעת כולנו, משה כחלון, לתפקיד שר האוצר, ובעוד שפקידי משרדו לעתיד כפופים לשר האוצר בפועל, ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לפיכך, העמדה המרוככת של האוצר זכתה לגיבוי מצד יתר משרדי הממשלה השותפים לצוות המשא ומתן מול חברות מונופול הגז - משרד ראש הממשלה (באמצעות המועצה הלאומית לכלכלה) ומשרד האנרגיה - שמתחילת המשא ומתן מול מונופול הגז הפגינו קו מתון ופייסני יחסית כלפי החברות.

בימים הקרובים יימשכו הפגישות בין ראשי משרדי הממשלה לבין בכירי דלק ונובל בניסיון להגיע לפשרה גם ביתר סעיפי המחלוקת בין הצדדים.

יש לציין, כי לפני הבחירות קראה מפלגת כולנו מפורשות לביטול "הכוח המונופוליסטי" בשוק הגז הטבעי, וליצירת "מבנה שיבטיח שינוי בבעלויות ובהסדרים בתגליות הקיימות, כך שיאפשר את פירוק המונופול הקיים". כשהתבקשה המפלגה לציין כיצד תנהג במקרה של חוסר היענות מצד חברות הגז להסדר הפשרה המוצע להן, נמסר אז מכולנו כי עמדה כזו תגרור צעדי אכיפה חד־צדדיים, תוך "הבטחת מעמדן העצמאי של רשות ההגבלים העסקיים ורשות החשמל".

נובל טענה: הפתרון המוצע לא ישים

בסוף פברואר, יממה בלבד לאחר שהוצגה התוכנית הסופית לכאורה לפירוק מונופול הגז הטבעי, חשף TheMarker כי בממשלה כבר החלו לבחון את האפשרות לערוך בתוכנית שינויים. זאת, בין היתר, לנוכח התנגדות מיידית וגורפת מצד דלק ונובל אנרג'י לתוכנית שהוצגה.

דיוויד גילה צילום: אמיל סלמן

נודע אז כי בממשלה בוחנים את האפשרות לסגת מהכוונה לחייב את השותפות במאגר הגז לווייתן - דלק, נובל אנרג'י ורציו - להתחרות זו בזו באמצעות שיווק נפרד של הגז בישראל ("מכר בנפרד"). זאת, בעקבות טענתה של נובל כי הסדר כזה לא ניתן ליישום 
בשוק הישראלי.

נובל טענה בחודשים האחרונים כי מודל מכר בנפרד אינו אפשרי טכנית, יערער את מערכת היחסים בין השותפים במאגר ועשוי לפגוע גם במימון הפרויקט. זאת, מכיוון שלא ברור, למשל, כיצד תמומן תשתית הולכת הגז מלווייתן אל החוף בתרחיש של חלוקת חוזים לא מאוזנת בין השותפות.

ואמנם, כך מסתמן, נעתרו שלושת משרדי הממשלה ללחצי נובל בנימוק שזו לא תסכים לאימוץ המודל, וכי לא ניתן יהיה להשיג הסדר מוסכם על בסיס הוראה זו. ככל הידוע, לא העלו המשרדים חלופה לתחרות פנימית בלווייתן, תוך שהם למעשה מותירים בידי נובל אחיזה בשיווק המקומי של הגז משני המאגרים הגדולים במשק.

אמיר לויצילום: קובי גדעון / לע"מ

מצד שני, הדרישה לפירוק הכוח המונופוליסטי בלווייתן היא שיצרה את העילה להתערבות רשות ההגבלים בכשל שוק הגז, ומשכך - הפתרון למציאות במאגר הגדול הוא עוגן לכל הסדר שהתכוונה הרשות להגיש. בהעדר פתרון כזה, לא יכול היה גילה "ליישר קו" עם שותפיו למשא ומתן - ולכן נאלץ לפרוש ממנו.

ברשות ההגבלים צפויים לגבש כעת הסדר חלופי, שאותו גילה עשוי להגיש לבית הדין להגבלים עסקיים כסעד נלווה להכרזה על הסדר כובל בלווייתן. הסדר זה צפוי להיות קיצוני יותר ממתווה מכר בנפרד, ולהציע, למשל, איסור גורף על נובל למכור גז בשוק המקומי - או אף את חיובה למכור את זכויותיה בלווייתן.

קחו מלווייתן - 
תביאו מתמר

יוג'ין קנדלצילום: דניאל בר און

במקביל, נובל הסתייגה גם מהטיפול הרגולטורי המתוכנן לגבי אחזקותיה במאגר תמר (36%). לפי המתווה שהציגה המדינה, החברה האמריקאית לא תוכל למכור גז מתמר לשוק המקומי. זאת, במטרה להפוך את תמר לספק בלתי תלוי, שיוכל להתחרות במאגר לווייתן - שגם בו שותפה נובל (40%).

המדינה קבעה כי נובל תיאלץ למכור את מכסת הגז שלה שמשוריינת לשוק המקומי לשחקן אחר. כתוצאה מכך, עשויה החברה האמריקאית גם להיות מדוללת בזכויותיה במאגר. בעוד שרשות ההגבלים העסקיים דרשה מנובל לרדת אל מתחת לאחזקה של 10% במאגר - נובל בחנה מודלים שיאפשרו לה לשמור על זכויותיה בו, למשל על ידי המחאת זכות השיווק של הגז לשוק המקומי לאחרים, מבלי לוותר על 
זכותה הקניינית.

כך או כך, בשלב הצגת המתווה הממשלתי לא ברור היה כיצד תבוצע המכירה, מתי ולמי. זאת, כשהמדינה עדיין לא החליטה אם תאמץ מודל מכר בנפרד גם במאגר תמר, או שתפקיד את השיווק המקומי של הגז בידי שותף אחד או שניים במאגר - למשל ישראמקו והשחקן החדש שירכוש את זכויות דלק במאגר.

כפי שנחשף ב–TheMarker, ערב הבחירות לכנסת נרשמה התקדמות במשא ומתן בין הצדדים. היה זה לאחר פגישה שקיימו בעל השיטה בקבוצת דלק, יצחק תשובה; סגן נשיא נובל למזרח התיכון, קית' אליוט; דיויד גילה; יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל; הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי; ומנכ"לית משרד האנרגיה, אורנה הוזמן־בכור.

במהלך הפגישה הסכימו חברות הגז לעיקרון שלפיו שיווק הגז לשוק המקומי ייעשה בעתיד באמצעות שלושה משווקים מתחרים בלתי תלויים. כלומר, דלק ונובל לא ימכרו בישראל גז מיותר ממאגר אחד, ויוכלו לשווק לשוק המקומי רק באחת מבין שלוש קבוצות המאגרים שבהן הן מחזיקות כיום - תמר, לווייתן וכריש־תנין.

כך, דלק תמכור את אחזקותיה בתמר בתוך שלוש שנים, וביחד עם נובל תמכור את אחזקותיה בכריש־תנין בתוך שנה. בפעם הראשונה ניאותה גם נובל להשלים עם מציאות שבה תופקע מידיה מכירת הגז המקומית מתמר. אלא שעבור הסכמה זו, כך מתברר, נקבה נובל במחיר לא פשוט. החברה האמריקאית הציעה באחרונה כי במקום לוותר על מכירת מכסת הגז המקומית מתמר - היא תפנה אותה ליצוא, ובתמורה תפנה לשיווק מקומי חלק ממכסת הגז שמיועדת ליצוא בלווייתן.

קית' אליוט
אורנה הוזמן בכורצילום: עופר וקנין

בתרחיש כזה, תפחת למעשה מכסת הגז מתמר שמיועדת לתחרות בשוק המקומי - לטובת חיזוק נוסף למעמדו של מאגר לווייתן. אם לא די בכך, הרי שקבלת דרישה כזו תחייב לשנות את החלטת יצוא הגז שקיבלה הממשלה ביולי 2013, ושהגבילה את היצוא מתמר לחצי מהגז שנותר במאגר (כ–130 מיליארד מ"ק בסך הכל). זאת, בעקבות עמדת הגורמים המקצועיים במשרד האנרגיה, שטענו כי מאגר תמר צריך לשמש מאגר אסטרטגי לצורכי המשק הישראלי - ולכן יש להפחית את מכסת הייצוא שלה יהיו זכאים בעליו.

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"

דובב ויקי

עם 8 סניפים בלבד, האם מג"ד בצנחנים והייטקיסט לשעבר יובילו רשת מסעדות ישראלית ראשונה לבורסה?