כך תוכלו ליהנות מאוטובוסים בשבת

הפוליטיקאים תמיד יחששו מהלובי החרדי, במשרדי הממשלה לעולם לא יתנדבו לעבוד קשה מדי - אבל החוק הקיים מאפשר לעקוף את כולם

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

לאחר הספין שבו נקט שר התחבורה, ישראל כ"ץ, כדי לדחות את הקריאות להרחבת שירות התחבורה הציבורית בשבת ("מזימה שמאלנית") - הוא התפנה ביום חמישי כדי להתייחס לסוגיה גם באופן ענייני. כ"ץ בחר בנימוק משפטי־פוליטי כדי להסביר את התנגדותו לדרישה תוך שהוא נתלה בהסדרי הסטטוס־קוו ההיסטוריים, שעוגנו בין ממשלת בן גוריון לראשי הציבור הדתי.

"הממשלה תומכת בשימור הסטטוס־קוו בעניין תחבורה ציבורית בשבת ובחג (...) אני כשר תחבורה מהווה חלק מעמדה זו, ובאופן אישי גם חושב שהיא נכונה" - כך הסביר כ"ץ בדף הפייסבוק שלו.

עמדת כ"ץ לגיטימית. אם רוב הציבור בישראל תומך בהסרת המגבלות על תחבורה ציבורית בימי מנוחה, הוא צריך לדרוש מנציגיו בכנסת החדשה להסירן בחקיקה. הרי המפלגות הדתיות מחזיקות כיום ב–21 מושבים בלבד, וגם בקרב שורות סיעתו של כ"ץ, הליכוד, יש מי שתמכו בהרחבת התחבורה הציבורית בימי מנוחה, כמו, למשל, השר גלעד ארדן.

תחנת אוטובוס בתל אביבצילום: עופר וקנין

עם זאת, סביר שהתרחיש לא יתממש. הנהגות הימין, השמאל והמרכז נזהרות מטעמים פוליטיים עכשוויים ועתידיים מכל עיסוק בסוגיה הרגישה של קדושת השבת והשמירה על הסטטוס־קוו צפויה להופיע בהסכם קואליציוני. בה בעת, גם הפקידות המקצועית שבמשרדי הממשלה לא בהכרח להוטה לעניין.

באוצר, למשל, לא יתלהבו מעידוד חלופה מלאה לרכב פרטי - שממנו גוזרת קופת המדינה מס קנייה של 37 אלף שקל בממוצע לרכב, כ–9 מיליארד שקל בסך הכל בשנה ויותר מ–30 מיליארד שקל (בשקלול בלו על דלק ואגרות). זאת, כשהחלופה הזו עוד כרוכה בהגדלת הסובסידיה השוטפת למפעילי התחבורה הציבורית.

במשרד התחבורה לא יתלהבו מפתיחת הסכמי הזיכיון מול מפעילי התחבורה הציבורית, מפתיחה במשאים ומתנים נדרשים מול ועדי עובדים ומהסטת תקציבים נוספים על חשבון גזירות הסרטים המתוקשרות בתשתיות; וגם במשרד הכלכלה עשויים להערים קשיים על הכנסת שינויים נדרשים בחוק שעות עבודה ומנוחה.

זו הסיבה לכך שהמוטיבציה לשדרוג השירות המחפיר של התחבורה הציבורית לעולם לא תגיע מכיוונה של ממשלה, אבל למזלו של האזרח (החילוני) התמים, יש בכל זאת מי שעומד לימינו - החוק.

סעיף 386(א) לתקנות התעבורה קובע כי המפקח על התעבורה (לרוב סמנכ"ל במשרד התחבורה שממונה על ידי השר) יכול להעניק רישיון קו להפעלת אוטובוס ציבורי בימי מנוחה באחד מחמישה תרחישים - ארבעה טריוויאליים לכאורה, אם כי לא מוכרים לציבור הרחב - ובאחד שמפתיע לטובה.

כך, קו המשרת נוסעים לבית חולים, קו המשרת נוסעים ליישוב ספר, קו המשרת נוסעים ליישובים שתושביהם אינם יהודים, או קו שלדעת המפקח הוא חיוני מבחינת ביטחון הציבור - כולם זכאים לפי חוק לרישיון הפעלה בימי מנוחה.

בנוסף, מציין החוק תרחיש חמישי שלפיו שר התחבורה יכול להורות על הפעלת אוטובוסים בשבת ובחג גם בקו שלדעתו הוא "חיוני מבחינת קיום שירותי תחבורה ציבורית". משמע, בידיו מונחת סמכות להפעיל שירותי אוטובוסים בימי מנוחה גם בהתאם לצרכים תחבורתיים, חברתיים או כלכליים.

האם כל קווי האוטובוס לבתי החולים מופעלים בשבתות? האם כל יישובי הספר נהנים מתחבורה ציבורית בימי חג? האם כל המשפחות שנטולות רכב פרטי מסוגלות להגיע בימי חג לאירועי תרבות פתוחים, לגנים ציבוריים או לחוף הים?

במקום להמתין להתגייסות פרלמנטרית, אפשר לפנות למשרד התחבורה עם רשימת הקווים המבוקשים, בצירוף הנימוק הרלוונטי לפי חוק - ואז לראות אם גם הייעוץ המשפטי במשרד סבור שהסדר פוליטי בן 70 שנה גובר על החוק במשק מתפתח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"