משרד הביטחון וכיל אחראים ל–20% מהכנסות הרכבת

רכבת ישראל תצא החודש להנפקת אג"ח ראשונה של מיליארד שקל ■ חברות הדירוג סידרו לחברה קבלת פנים חמימה בזכות מעמדה המונופוליסטי והביקושים הגוברים לתחבורה המסילתית

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

12 לאחר שפוצלה מרשות הנמלים והרכבות והתחילה לפעול כחברה עסקית, תצא החודש רכבת ישראל לגיוס חוב ראשון בשוק ההון הישראלי באמצעות הנפקת איגרות חוב ציבוריות. לקראת ההנפקה, בהיקף של כמיליארד שקל, פירסמה הרכבת תשקיף הסוקר את פעילותה על בסיס דו"חותיה הכספיים לרבעון השלישי של 2014.

בין היתר מצביע התשקיף על תלותה של הרכבת בתשלומי משרד הביטחון, שנשא בעלות הסעת אנשי כוחות הביטחון בסך 124 מיליון שקל ב–2013 ו–104 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2014, כשאלה מהווים 15% מכלל הכנסות החברה וכ–20% מהכנסותיה מנוסעים. לקוח דומיננטי שני של הרכבת, דווקא בפעילות המטענים שלה, הוא קונצרן כימיקלים לישראל (כיל), הנעזר ברכבות בעיקר לצורך שינוע המחצבים מאזורי כרייתם בדרום לנמל אשדוד.

הכנסות הרכבת מכיל נאמדו ב–2013 ב–81 מיליון, שהם 5% מכלל הכנסות החברה. בתשעת החודשים הראשונים של 2014 שילמה כיל לרכבת 68 מיליון שקל - 55% מהכנסות חטיבת המטענים של הרכבת וכ–3% מכלל הכנסות החברה בשנה זו.

משרד הביטחון משלם לרכבת מאות מיליוני שקליםצילום: תומר אפלבאום

את 2013 סיימה רכבת ישראל עם הכנסות של 1.65 מיליארד שקל, אך עם הפסד תפעולי של 175 מיליון שקל. זאת, בגלל הסכם סובסידיה לא מעודכן, שלאחר החתימה עליו אשתקד הזניק את הכנסות החברה בתשעת החודשים הראשונים של 2014 ל–2.5 מיליארד שקל - והעביר אותה לרווח תפעולי של 1.5 מיליארד שקל.

במקביל עלה מספר הנסיעות ברכבת ישראל ב–2014 ב–7.5% ל–48.5 מיליון נסיעות. גם מספר העובדים בחברה גדל בשנתיים האחרונות ב–18%, כאשר למצבת כוח האדם בחברה נוספו 444 עובדים. עלות שכרם של העובדים בחברה רשמה עלייה של 15%, לשכר ברוטו של כ–19 אלף שקל לעובד בחודש. זאת, במסגרת הסכם הרפורמה שנחתם מול הוועד ב–2012. אלא שבה בעת השביתו העובדים את העבודה ברכבת במשך 19 ימים במהלך 2014 - חרף הסכם השקט התעשייתי שנחתם בחברה.

ההכנסות יצמחו ב–5.4%

הרכבת תבקש לגייס מיליארד שקל בשתי סדרות בעלות מח"מ של 5.5 שנים. חצי מהסכום יגויס בריבית של עד 3.3% (לא צמודה) והחצי השני יגויס בריבית מקסימלית של 2% (צמודת מדד). הרכבת תחזיק 150 מיליון שקל מהסכום המגויס כמעין כרית ביטחון עבור החזר החוב.

רכבת ישראל זכתה בסוף השבוע לדירוגים גבוהים מצד שתי חברות דירוג האשראי – מעלות S&P, שהעניקה לחוב דירוג יציב של AA פלוס; ומידרוג — שהעניקה לה Aa1. בחברות נימקו את הדירוג במעמדה המונופוליסטי של הרכבת, בגב הממשלתי, ובתפקידה הגדל והולך בתחבורה הציבורית, שמייצר לה ביקושים קשיחים. בחברות מעריכים כי החברה תרשום צמיחה של 5.4% בהכנסות ב–2015 ושל 7% ב–2016.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט