כל הפרטים מאחורי תוכנית הפירוק של מונופול הגז

דלק תצא ממאגר תמר בתוך שלוש שנים, ובתוך שנה תמכור עם נובל את כריש ותנין - וגם את רישיון אלון ■ חרף הליקויים, חוזי הגז במשק לא ייפתחו - ותיקבע תקרה נמוכה בכ-10% למחיר הגז בחוזים החדשים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

חודשיים לאחר הכרזתו הדרמטית של הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, בדבר כוונתו לפרק את מונופול הגז הטבעי בישראל — גיבשה המדינה תוכנית סופית ומוסכמת לפירוק המונופול. בימים האחרונים נרשמה פריצת דרך פנים־ממשלתית שאיפשרה לרשות ההגבלים ולמשרדי האוצר, ראש הממשלה, האנרגיה והמשפטים, להסכים על מתווה רגולטורי משותף לשינוי מבנה שוק הגז הטבעי ולהצרת כוחן של חברות המונופול דלק ונובל אנרג'י האמריקאית. עם זאת, התוכנית עדיין לא שלמה וחסרה עדיין פרטים טכניים רבים.

התוכנית הוצגה אתמול באופן רשמי לחברות, לאחר משא ומתן אינטנסיבי שנוהל מולן במהלך השבועות האחרונים. התוכנית הוצגה כהצעה סופית — כלומר החלופה לה תהיה הכרזה על הסדר כובל במאגר לווייתן ונקיטת פעולות חד־צדדיות לאכיפת המונופול. ואולם לא מן הנמנע כי חברות הגז ינסו בימים הקרובים ללחוץ ל"מקצה שיפורים" נוסף, אף שהתוכנית נחשבת מתונה ואף פשרנית מצד המדינה.

התוכנית מתבססת על המתווה העקרוני שנחשף לפני חודש ב–TheMarker. לפי מתווה זה, המונופול יפורק לחמישה־שישה משווקים מתחרים, תוך הותרת קבוצת דלק שותפה במאגר לווייתן בלבד, ואיסור על נובל אנרגי למכור גז מתמר לשוק המקומי. זאת, תוך אימוץ מודל "מכר בנפרד" — שבו בעלי מאגר מתחרים זה בזה בשיווק חלקם היחסי בגז שבמאגר — אך רק במאגר לווייתן.

באשר למאגר תמר, שוקלת עדיין המדינה אם להפקיד את שיווק כלל הגז הנותר עבור השוק המקומי בידי משווק יחיד.

דייויד גילהצילום: אמיל סלמן

מהלך השינוי המבני ילווה בקביעת תקרה למחיר הגז הטבעי במשק, כדי להימנע מתמחור מונופוליסטי שלו, אך רק עד להשלמת השינוי. כלומר, לתקופה של עד חמש שנים, או עד להשלמת השינוי שצפויה "על הנייר" בתוך שלוש שנים. אגב, במהלך תקופה זו, דלק ונובל יהיו שותפות "פסיביות" — ולא יורשו לקחת חלק במשא ומתנים למכירת גז מהמאגר.

כפי שנחשף ב–TheMarker, מחיר התקרה שייקבע לגז לא יעלה על המחיר החוזי המינימלי כיום. כלומר, חברות הגז יוכלו להציע ללקוחות אחת משתי חלופות: מכירת גז לפי מחיר האופציה של חברת החשמל מתמר, שהוא כיום 5.35 דולרים למיליון BTU (שמוצמדים למדד האמריקאי) — או במחיר הגז של יצרני החשמל הפרטי, שמוצמד למחיר הייצור של חברת החשמל, ולכן נע כיום סביב רף נמוך יחסית של 4.9 דולרים למיליון BTU.

קביעת תקרה זו לא תחול על חוזים חתומים, אך היא תדרוש את שינוי שלושת חוזי הגז האחרונים שחתמו שלוש תחנות כוח פרטיות מול תמר — ושאת אישורם הקפיאה לפני חודש רשות החשמל. זאת, לאחר שהתברר כי נסגרו במחיר בסיס לגז של 5.7 דולרים למיליון BTU.

יימחקו שש תביעות לקבלת רישיונות

לפי המתווה שגובש בימים האחרונים, בתוך שלוש שנים תמכור דלק את אחזקתה (31.25%) במאגר תמר לשחקן חדש בשוק. את אחזקותיהן במאגרי כריש ותנין (100%) ימכרו דלק ונובל לשחקן אחר בתוך שנה מיום החתימה על ההסדר. בנוסף, יצרפו החברות לשני המאגרים גם את רישיון הקידוח הצפוני אלון D, במטרה לעבות את "החבילה" שתימכר לשחקן החדש.

תוקף רישיון זה ממילא פקע באחרונה והחברות ביקשו להאריכו. באשר לרישיון רות C המבטיח יותר, ושאמור להיקדח עד לסוף השנה, לא נודע אם ייכלל בהסדר. כמו כן, לפי המתווה, שתי החברות יידרשו לוותר על העתירות המשפטיות שהגישו נגד הפקעת שישה רישיונות קידוח נוספים שנלקחו מהן במהלך השנים האחרונות.

שותפתה של דלק, נובל אנרג'י, לא תידרש למהלך זהה. היא אמנם תידרש להצטרף למכירת הזכויות באלון D, בכריש ובתנין, אך תוכל להישאר בתמר ולשמור על אחזקותיה הנוכחיות בלווייתן (40%) — וכן תישאר מפעילת שני הקידוחים.

מכירות נובל לשוק המקומי יוגבלו, אך לא כפי שתוכנן תחילה. החברה האמריקאית לא תוכל למכור גז מתמר לשוק המקומי, ותיאלץ למכור את מכסת הגז שלה שמשוריינת לשוק המקומי. משכך, היא עשויה להיות מדוללת באחזקותיה במאגר (36%).

בשלב זה לא ברור כיצד תבוצע המכירה ומתי, והאם תוכל נובל למשל למכור אותן לישראמקו, שמחזיקה כ–29% מהזכויות בתמר — או שאלה יפוצלו בין הבעלים החדשים.

יצחק תשובהצילום: דודו בכר

בניגוד להערכות המוקדמות, נובל כן תורשה לשווק גז מלווייתן גם לשוק המקומי. עם זאת, שיווק הגז מלווייתן ייעשה על בסיס מכר בנפרד. בכל הקשור לייצוא הגז, יוכלו הבעלים לשתף פעולה יחדיו.

לפי שעה, לא ברור מה יהיו הסנקציות שתדרוש המדינה במקרה של כישלון המהלך המבני.

יחימוביץ': "מחטף"

לאחר הצגת המתווה בפני חברות הגז, תמתין כעת המדינה לתשובת חברות הגז. דלק ונובל צפויות להביע תחילה התנגדות, שלאחריה יגששו לגבי עריכת שינויים נוספים במתווה. ואולם כפי שנלמד בשבועות האחרונים, צפויה דלק לנקוט עמדה פרגמטית יותר, בעוד שתגובת נובל עדיין בגדר נעלם.

מנגד, הגיבה אתמול ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) בחריפות להסדר המוצע ולהצגתו בתקופת ערב בחירות, וכינתה אותו "מחטף". זאת, בטענה כי ממשלת מעבר מנועה מלקבל החלטה דרמטית בנושא הרגולציה בשוק הגז. בתגובה לטענה זו אמרו גורמים בממשלה כי ההסדר מוגש על ידי רגולטור עצמאי חוץ־ממשלתי (הממונה על ההגבלים העסקיים), ומשכך, האין הוא כפוף להוראות מעבר.

"שש שנים ראש הממשלה לא נקף אצבע ולא עשה דבר בשוק הגז — לא יקרה כלום אם הוא ימתין חודש נוסף, ובניגוד למצג השווא של חברות הגז, אין כל דחיפות לקבל את ההחלטה באופן מיידי", אמרה יחימוביץ', והוסיפה כי במידה שהיועץ המשפטי לממשלה לא יתערב בנושא, היא תעתור לבג"ץ.

"מדובר במתווה חלקי ולא מספק, שלא יוריד את מחירי הגז המונופוליסטיים ולא יוריד את יוקר המחיה", הוסיפה יחימוביץ', וקראה לפתוח את חוזי הגז של תמר ולהטיל פיקוח מלא על מחיר הגז במשק.

לדברים הצטרפה גם חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ), שאמרה כי "המתווה המוצע הוא צעד נכון, אך ללא פיקוח אמיתי על מחירי הגז — המהלך הוא בגדר כוסות רוח למת".

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים