מונופול הגז: לקראת רגע ההכרעה - תשובה נפגש עם בכירי הממשלה

תשובה נפגש ביום חמישי האחרון עם שורה של גורמים במשרדי האוצר והאנרגיה ■ הפגישה נערכה לקראת הימים המכריעים במגעים האינטנסיביים בין הצדדים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

בעלי קבוצת דלק, יצחק תשובה, נפגש ביום חמישי האחרון עם יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל, הממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי, ומנכ"לית משרד האנרגיה, אורנה הוזמן־בכור. תשובה ניסה לשכנעם להקל בדרישות המתגבשות של המדינה ממונופול הגז הטבעי של דלק ונובל אנרג'י.

הפגישה נערכה לקראת הימים המכריעים במגעים האינטנסיביים בין הצדדים. אלה אמורים להסתיים השבוע בהחלטה אם ייתכן הסדר מוסכם לאכיפת המונופול, או שמא פני הצדדים למהלכים חד־צדדיים.

כפי שפורסם בשבוע שעבר ב–TheMarker, דלק מתנגדת לשלוש נקודות עיקריות בעמדתה המתגבשת של הממשלה ושל רשות ההגבלים העסקיים. אלה נוגעות לחיובה למכור את אחזקותיה במאגרי הגז תמר, כריש ותנין, וכן לצורך בפתיחת חוזי מכירת הגז שעליהם חתם מונופול תמר במשק.

ככל הידוע, ביקש תשובה לרווח את לוחות הזמנים למכירת אחזקותיו בתמר לחמש־שש שנים — בעוד שהממונה על ההגבלים, דיויד גילה, טוען כי אין בכך תועלת משקית וכי דלק צריכה לצאת ממבנה הבעלות על המאגר בתוך שנתיים־שלוש לכל היותר.

סילבן שלום ויצחק תשובהצילום: משה בנימין

שנית, דלק מתנגדת לחיובה למכור במקביל גם את אחזקותיה במאגרי כריש ותנין. לחלופין, הציע תשובה לקבוע מועד מרוחק משמעותית למכירה זו — או להתיר לדלק להישאר עם אחזקה מסוימת בתמר.

נקודת המחלוקת השלישית לא נדונה בפגישה, אבל דלק ושותפתה האמריקאית הביעו בשבועות האחרונים התנגדות למהלך רגולטורי מקביל של שינוי מבנה שוק הגז — ושל התערבות בתנאי מכירת הגז. זאת, אף שנציגי הממשלה הבהירו כי לא ייתכן כל הסדר ללא תיקון המנגנונים המעוותים לכאורה בחוזי הגז במשק וקביעת תקרה לתמחור המונופוליסטי של תמר בשוק.

כפי שפורסם, אחת החלופות הנבחנות היא קביעת מחיר שייגזר מתג המחיר המינימלי כיום בשוק. לאחר הפחתת תעריפי החשמל במשק, מדובר במחיר בסיס של 4.9 דולרים למיליון BTU. עם זאת, דלק ונובל טוענות כי במידה שיוחלט על פירוק המונופול שלהן, אין יותר מקום להתערבות ממשלתית בתנאי השוק.

יצחק תשובהצילום: דודו בכר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות