מונופול הגז: לקראת רגע ההכרעה - תשובה נפגש עם בכירי הממשלה

תשובה נפגש ביום חמישי האחרון עם שורה של גורמים במשרדי האוצר והאנרגיה ■ הפגישה נערכה לקראת הימים המכריעים במגעים האינטנסיביים בין הצדדים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

בעלי קבוצת דלק, יצחק תשובה, נפגש ביום חמישי האחרון עם יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל, הממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי, ומנכ"לית משרד האנרגיה, אורנה הוזמן־בכור. תשובה ניסה לשכנעם להקל בדרישות המתגבשות של המדינה ממונופול הגז הטבעי של דלק ונובל אנרג'י.

הפגישה נערכה לקראת הימים המכריעים במגעים האינטנסיביים בין הצדדים. אלה אמורים להסתיים השבוע בהחלטה אם ייתכן הסדר מוסכם לאכיפת המונופול, או שמא פני הצדדים למהלכים חד־צדדיים.

כפי שפורסם בשבוע שעבר ב–TheMarker, דלק מתנגדת לשלוש נקודות עיקריות בעמדתה המתגבשת של הממשלה ושל רשות ההגבלים העסקיים. אלה נוגעות לחיובה למכור את אחזקותיה במאגרי הגז תמר, כריש ותנין, וכן לצורך בפתיחת חוזי מכירת הגז שעליהם חתם מונופול תמר במשק.

ככל הידוע, ביקש תשובה לרווח את לוחות הזמנים למכירת אחזקותיו בתמר לחמש־שש שנים — בעוד שהממונה על ההגבלים, דיויד גילה, טוען כי אין בכך תועלת משקית וכי דלק צריכה לצאת ממבנה הבעלות על המאגר בתוך שנתיים־שלוש לכל היותר.

סילבן שלום ויצחק תשובהצילום: משה בנימין

שנית, דלק מתנגדת לחיובה למכור במקביל גם את אחזקותיה במאגרי כריש ותנין. לחלופין, הציע תשובה לקבוע מועד מרוחק משמעותית למכירה זו — או להתיר לדלק להישאר עם אחזקה מסוימת בתמר.

נקודת המחלוקת השלישית לא נדונה בפגישה, אבל דלק ושותפתה האמריקאית הביעו בשבועות האחרונים התנגדות למהלך רגולטורי מקביל של שינוי מבנה שוק הגז — ושל התערבות בתנאי מכירת הגז. זאת, אף שנציגי הממשלה הבהירו כי לא ייתכן כל הסדר ללא תיקון המנגנונים המעוותים לכאורה בחוזי הגז במשק וקביעת תקרה לתמחור המונופוליסטי של תמר בשוק.

כפי שפורסם, אחת החלופות הנבחנות היא קביעת מחיר שייגזר מתג המחיר המינימלי כיום בשוק. לאחר הפחתת תעריפי החשמל במשק, מדובר במחיר בסיס של 4.9 דולרים למיליון BTU. עם זאת, דלק ונובל טוענות כי במידה שיוחלט על פירוק המונופול שלהן, אין יותר מקום להתערבות ממשלתית בתנאי השוק.

יצחק תשובהצילום: דודו בכר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"