גילה לא מוכן לחכות 5 שנים: דורש מדלק למכור את תמר בתוך שנתיים

דלק מתנגדת, אף שבפשרה שבוטלה מול רשות ההגבלים הסתפקה בשנה וחצי למכירת כריש ותנין

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

המשא ומתן בין נציגי המדינה לבין חברות מונופול הגז דלק ונובל אנרג'י מתנהל בימים האחרונים בקצב מואץ - אך בין הצדדים לא נרשמת לפי שעה התקדמות. זאת, בעוד גם נציגי המדינה מבקשים לשפר את התוכנית העקרונית שהוצגה לפני שבועיים לפירוק המונופול ולהסדרה מחדש של שוק הגז.

כך, רשות ההגבלים העסקיים הבהירה בימים האחרונים כי פרק הזמן שבו תחויב קבוצת דלק למכור את אחזקתה (31.25%) במאגר תמר לא יוכל להיות חמש שנים, כפי שצוין לכאורה בטיוטה המקורית. זאת, בטענה כי פרק זמן ממושך כזה יאפשר לבעלי תמר להשתלט על השוק המקומי, להכתיב חוזים עתידיים ולסכל תחרות אמיתית מול מאגרים אחרים על חוזי הגז המוגבלים.

לפיכך, רשות ההגבלים הודיעה כי דלק תידרש למכור את אחזקתה במאגר לשחקן חדש בתוך תקופה קצרה יותר של שנתיים־שלוש. זאת, בעוד דלק מתנגדת לדרישה זו.

צילום: אמיל סלמן

דלק מגלה התנגדות נוספת בכל הנוגע לחיובה למכור גם את מאגרי כריש ותנין, הקטנים יותר, לשחקן אחר. דלק טוענת כי אם תחויב לצאת מתמר היא לא תסכים למכור גם את המאגרים האלה. אגב, לפי הערכות, במסגרת הסדר הפשרה שבוטל לפני חודשיים מול הממונה על ההגבלים, דיויד גילה, חויבו דלק ונובל למכור את המאגרים האלה בתוך כשנה וחצי.

המחיר הנמוך בשוק ייקבע כתקרה

עם זאת, סלע המחלוקת העיקרי בין הצדדים מוסיף להיות כוונת הממשלה לפתוח את החוזים שעליהם חתמו בעלי תמר מול הלקוחות במשק - לרבות שינוי תמחור הגז שנקבע בהם, מנגנון ההצמדה ותנאי האספקה שנקבעו. זאת, לאחר שהועלה חשש כי אלה הוטו לכאורה מכוח מעמדו המונופוליסטי של תמר בשוק הגז.

כלומר, המדינה לא תסתפק בשינוי מבני – אלא תחתור גם לכפיית רגולציה על תג המחיר שקבע מונופול הגז בשנה האחרונה. כפי שפורסם לפני שבועיים ב–TheMarker, על השולחן מונחת כיום חלופה שלפיה ייקבע בשוק מחיר תקרה שייגזר מתג המחיר המינימלי כיום בשוק.

לאחר הפחתת תעריפי החשמל במשק, מדובר במחיר בסיס של 4.9 דולרים למיליון BTU. זאת, לעומת מחיר בסיס של 5.04 דולרים שנסגר מול חברת החשמל ב–2012, ולעומת מחיר בסיס של 5.7 דולרים שהכתיב מונופול תמר בחוזים החדשים שעליהם חתם בשנה החולפת במשק. עם זאת, מנגנון ההצמדה שנקבע בחוזים אלה עשוי להבטיח את האמרתו ל–8 דולרים למיליון BTU עד 2030.

לטענת דלק ונובל, אם יוחלט על פירוק המונופול שלהן, אין יותר מקום להתערבות ממשלתית בתנאי השוק. כלומר, על המדינה לבחור בין כפיית מבנה תחרותי לבין פיקוח על מחיר הגז, שכן, לשיטתן, האחד מייתר את השני.

החברות טענו כי במאגרי הגז שיימכרו יש די רזרבות למכירה בתנאי תחרות, וכי ממילא מחיר המכירה של תמר בלוח הזמנים שיוכתב לא ישקף למאגר שווי מלא. אלא שעמדה זו סותרת אזהרות של גורמים שונים בשוק האנרגיה, שהתריעו כי הסתפקות בשינוי מבני - ללא אכיפת החוזים של תמר - תנציח למעשה את מחיר המונופוליסטי של הגז.

ברקע הדברים, טענה אתמול ח"כ שלי יחימוביץ' כי הממשלה כלל אינה מוסמכת כיום לדון בשאלת הטלת הפיקוח, היות שלטענתה ממשלת מעבר לא יכולה לקבל החלטה כה משמעותית בתקופה זו. יחימוביץ' כינתה את הכוונה להטיל פיקוח ברמת המחירים הנוכחית "איוולת חסרת היגיון", מכיוון שמדובר במחיר "מונופוליסטי מופרז" כלשונה.

יצחק תשובה וסילבן שלוםצילום: משה בנימין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט