העדות של גבי אשכנזי נחשפת: מה אמר הרמטכ"ל לשעבר על אלון חסן וג'קי בן זקן

יו"ר חברת הקידוחים שמן והרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, הסביר לחוקרי להב 433 מדוע החברה שלו שילמה 12.6 מיליון שקל לידידו של יו"ר ועד נמל אשדוד, עבור שירותים שהנמל גבה תמורתם רק 3 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"נפגשתי עם אלון חסן אצלי, במשרדי חברת שמן, ביחד עם ניצב בדימוס יעקב רז. מטרת הפגישה היתה להסביר לחסן את הרגישות באובדן ימי עבודה, קרי העלויות הכבדות שתספוג החברה אם חלילה תופסק העבודה אפילו ליום אחד. אלון חסן אמר לי שהוא יעשה כל מאמץ לתת מענה לצורכי החברה" - במלים אלה תיאר לפני חצי שנה יו"ר דירקטוריון חברת קידוחי הנפט שמן לשעבר, גבי אשכנזי, את פגישתו עם יו"ר ועד העובדים בנמל אשדוד. זאת, בעת מתן עדותו בפני חוקרי היחידה המשטרתית להב 433.

הפגישה המשולשת, שנחשפה לפני חצי שנה ב–TheMarker, אורגנה על ידי רז, לשעבר יו"ר דירקטוריון נמל אשדוד, שמונה לאחר פרישתו לדירקטור בחברת שמן הציבורית. מטרת הפגישה היתה היכרות ו"יישור קו" בין הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי לבין הרמטכ"ל לכאורה של נמל אשדוד — לקראת תחילת פעילות שמן בנמל.

שמן התכוננה באותם ימים לביצוע קידוח הנפט ים 3 מול חופי אשדוד. לשם כך היא נזקקה לשטח תפעולי בעורף הנמל הסמוך, לצורך אפסון ציוד הקידוחים וניוד שוטף של עובדים. אלא שקודם לכך, נזקקה שמן לשקט תעשייתי מצד הנמל.

לדברי אשכנזי בעדותו במשטרה, "הפגישה עם חסן היתה אחרי שהחלטנו והודענו לנמל אשדוד שאנחנו רוצים לעבוד אתו (הנמל). זאת היתה האופציה האחרונה. אני חושב שכבר הגיע ציוד לנמל או היה בדרך. הסברתי לאלון חסן את הצורך ביציבות של הפעילות השוטפת הקבועה היום־יומית מהנמל אל אתר הקידוח וחזרה והתלות המאוד גבוהה שלנו בפעילות שהחברה מבצעת בנמל לצורך הפעלת הקידוח, ובעיקר את הצורך למנוע אובדן כספי כתוצאה משיבושים שלא תלויים בנו. מעבר לזה היתה לי שיחת חולין מחוויות על שירותו של אלון בצבא וזהו".

גבי אשכנזיצילום: עופר וקנין

אשכנזי טען בעבר כי הסתייע ברז לצורך קיום הפגישה עם חסן בהמלצת הנהלת נמל אשדוד, לאחר שהובהר לשמן כי עליה "לפעול בשיתוף פעולה ובהסכמת ועד העובדים בנמל — כדי למנוע עיכובים בלתי צפויים בעבודה".

"כל יום עולה לשמן מיליון שקל"

מתחקיר TheMarker עלה כי במארס 2012 הגיע אשכנזי לביקור בנמל. הוא לווה אישית על ידי המנכ"ל סגיס, שסקר בפניו את מתקני החברה ושטח הרציפים. אלא שלא חלפו שבעה ימים, ואשכנזי ושמן חתמו על ייפוי כוח דווקא לטובת חברה פרטית, כדי שזו תשכור עבורם מהנמל רציף באורך 120 מטר ושטחים תפעוליים בהיקף של 11.5 אלף מ"ר.

התקשרות זאת, שנחקרה על ידי המשטרה — ושעמדה בבסיס גל המעצרים בפרשת השחיתות לכאורה בנמל אשדוד — נעשתה בין שמן לבין חברת דנה לוגיסטיקה שבבעלות יניב בלטר, ידידו של חסן. במסגרת ההתקשרות, דנה גבתה משמן כ–12.6 מיליון שקל עבור שירותי הנמל, אך העבירה לנמל כ–3 מיליון שקל בלבד וגרפה את "פערי התיווך" לקופתה. לטענת המשטרה, חסן היה קשור לחברת דנה ולכן מדובר לכאורה בתשלום שוחד. המשטרה המליצה להעמיד לדין בשל כך גם את סגיס. אשכנזי, יש להבהיר, לא נחקר כחשוד, אלא מסר עדות בלבד.

"בפגישה שוקי סגיס אמר לנו שחברות כמו שמן לא עובדות ישירות מול הנהלת הנמל אלא מול חברות שקיבלו היתר מהנהלת הנמל לספק שירותים, כמו דנה, אמקו וקשרי ים", העיד אשכנזי. "הובהר לנו שזאת הדרך היחידה לקבל שירותים בנמל וכך כולם עובדים". סגיס, יש לציין, הכחיש כי הנחה את שמן לפנות לחברת דנה.

חוקר המשטרה הוסיף ושאל את אשכנזי על מטרת הפגישה עם סגיס: "מחומר החקירה עולה שחששתם משביתות שישביתו לכם את העבודה, ולכן פנית לסגיס בעניין זה". אשכנזי הודה כי ייתכן שהעלה את הנושא בפני סגיס: "כל יום עולה לחברת שמן מיליון שקל", אמר.

הוא שיתף את החוקר שתהה אם אשכנזי שאל את סגיס למה החברה לא יכולה לעבוד ישירות מול הנמל: "אני ויוסי לוי (מנכ"ל שמן) שאלנו את שוקי בפגישה מדוע איננו יכולים לעבוד ישירות ללא מתווכים. התשובה של שוקי היתה שהנמל לא עובד מול החברות ישירות, אלא באמצעות שלוש חברות שפועלות ברישיון בנמל למתן השירותים". אשכנזי הוסיף כי שמן אכן פנתה לשלוש החברות הללו, ודנה נבחרה בסוף מכיוון שהיא נתנה לדבריו את המענה המקצועי ביותר.

"לא הסתרתי 
את הפגישה"

אשכנזי טען כי נכון למועד הפגישה לא ידע על קשריו של חסן עם חברת דנה, שעליהם למד לדבריו רק מהתקשורת בשלב מאוחר יותר. עם זאת, מחומר החקירה עולה כי השיחה עם חסן התבצעה לפני החתימה על ההסכם עם חברת דנה.

יוסי לויצילום: דניאל בר און

החוקר שאל את אשכנזי אם שמה של חברת דנה עלה במהלך הפגישה הזאת, אך אף שאשכנזי זכר וסיפר על תוכן הפגישה, בכל הנוגע לדנה טען כי אינו זוכר אם הוזכרה במהלך הפגישה. החוקר המשיך והקשה: "אני רוצה להבהיר את השאלה. האם דיברת עם אלון חסן בפגישה על ההתקשרות עם חברת דנה?" אשכנזי השיב: "אני לא זוכר, כי דיברנו על הנמל. יכול להיות שדנה הוזכרה ויכול להיות שלא".

עוד אמר אשכנזי כי "הדבר המרכזי היה ששמן תקבל מהנמל את השירות הכי טוב שהיא יכולה לקבל, כדי למנוע עיכובים בעבודה ובזבוז כספי ציבור. אמרתי לאלון חסן שהחברה פועלת בשבתות ואי־אפשר להפסיק את הקידוח, והוא אמר שנקבל מהנמל מענה גם בסופי שבוע".

החוקר המשיך וציין בפני אשכנזי כי מחומר החקירה עולה שהוא הודיע בחברת שמן מיד לאחר פגישתו עם חסן, כי זה האחרון הבטיח לו שיהיה בסדר ולא יהיו בעיות. "לא הסתרתי את הפגישה", הודה אשכנזי. "התרשמתי שחסן יעשה מאמץ לתת את המענה הכי טוב, אבל לא היתה הבטחה של 100%. יצאתי מהפגישה בהתרשמות שאלון הבין את פוטנציאל הפגיעה באובדן ימי עבודה ויעשה מאמץ להתחשב בזה. למיטב זכרוני, לא ניתנה ממנו שום הבטחה בעניין זה".

החוקר הסב שוב את החקירה לקשר בין חסן לחברת דנה, ואשכנזי המשיך לטעון כי לא ידע על כך. "אני אומר לך כי מחומר החקירה עולה תמונה ברורה שאלון חסן עושה ככל יכולתו כדי להבטיח התקשרות בין חברת דנה לוגיסטיקה לשמן. מה האינטרס של חסן בהתקשרות בין חברת שמן לחברת דנה?" הטיח בו החוקר. "לא ידוע לי", טען אשכנזי.

החוקר המשיך להקשות: "האם ידוע לך מה הקשר של חסן לדנה לוגיסטיקה?" אשכנזי טען כי לא ידע על הקשר בין חסן לדנה, וכיום הוא יודע על כך רק מהפרסומים. "לשאלתך אני משיב כי מיד בסמוך לשחרורי מצה"ל נסעתי לתקופה של שבעה חודשים בארה"ב למכון מחקר בוושינגטון. חודש לאחר חזרתי התחלתי לעבוד בשמן. מבחינתי כל הדמויות היו חדשות, וממילא לא הכרתי את עובדי הנמל ותחום הנמלים חדש לי", אמר אשכנזי.

פרשת השחיתות

בסיום החקירה ביקש אשכנזי להדגיש: "חשוב לי לציין כי מנקודת הראות שלי כיו"ר, החברה והנהלתה נקטו בכל הצעדים הנדרשים כדי להבטיח מענה מיטבי לחברה, ובחנו את כל האופציות הקיימות בישראל לפעולה מנמל, שהיא הכרח לצורך הקידוח לרבות בחיפה. רק לאחר שכל האופציות הללו נפסלו פנינו לנמל אשדוד.

"רצינו לעבוד מול ההנהלה. הוסבר לנו על ידי שוקי סגיס שעלינו לעבוד מול חברות שיש להן רישיון הפעלה שניתן להן על ידי הנהלת הנמל, וכך פועלות כל החברות שמקבלות שירותים בנמל. משכך פנינו לשלוש החברות, ובסופו של דבר המענה המתאים ביותר ניתן על ידי חברת דנה", אמר אשכנזי.

"שמעתי בתקשורת שהיו פערים"

על פי החשד, נמל אשדוד גבה מדנה דמי שימוש עבור שטח מצומצם מכפי שחכרה, בתעריף נמוך — ואישר לה שורת הקלות תמוהות. כך, נמל אשדוד חייב את דנה ב–85 אלף שקל לחודש, כאשר בפועל השכירה דנה את השטחים לשמן תמורת 1.15 מיליון שקל לחודש.

ג'קי בן זקןצילום: נמרוד גליקמן

החוקר ניסה לעמת את אשכנזי עם הפערים האלה, ושאל אותו מה גודל השטח שדנה התחייבה לספק לשמן. אשכנזי השיב: "אני לא יודע מה היה גודל השטח ולא עסקתי בזה. בדיעבד שמעתי בתקשורת שהיו פערים, ואני לא זוכר אפילו מה זה היה".

החוקר ניסה פעם נוספת: "איך אתה מסביר את העובדה שחברת דנה משכירה לחברת שמן שטח גדול פי כמה מהשטח שאותו היא שוכרת מהנמל?" אשכנזי טען שוב כי לא ידע על כך דבר. "נודע לי לראשונה על זה רק לאחר שהיו פרסומים בתקשורת, ועד לרגע זה לא ברור לי מה העובדות", אמר. החוקר המשיך: "אני אומר לך כי על פי החוזה בין הנמל לדנה, אסור היה לה להשכיר שטחים שקיבלה מהנמל לצד שלישי. מה ידוע לך על כך?" ואשכנזי בשלו: "לא ידוע לי על כך דבר".

חלק ניכר מגביית עדותו של אשכנזי התמקד לפיכך בקשר העסקי בין חברת שמן לדנה לוגיסטיקה. החוקר שאל את אשכנזי אילו שירותים ביקשה שמן לקבל מדנה, ואשכנזי הסביר כי היה מדובר בשירותי אחסנה. "אני לא זוכר, אבל בעיקרון דנה סיפקה למפעיל שירותי אחסנה והעמסה. לא התעסקתי בזה. כשביקרתי שם ראיתי שיש שטח אחסון חיצוני שבו נמצאים צינורות הקידוח, קילומטרים של צינורות, וראיתי גם האנגר איחסון שבו היו מאוחסנים חומרים לבוץ הקידוח ומשרדי המפעיל ששכנו בתוך מכולה".

לטענת המשטרה, יניב בלטר נכח בפגישה שקיים עם חסן וסגיס. "האם בלטר אמר משהו בפגישה או שהיתה איזו תגובה מצדו?" שאל החוקר. אשכנזי השיב: "זכור לי שרק שוקי ענה. אני לא זוכר אם יניב היה בפגישה או לא. לי היה חשוב למה לא עובדים ישירות מול הנמל".

החוקר שאל את אשכנזי אם דיבר ישירות עם סגיס לגבי 6000 מ"ר שהחברה תקבל בנמל. אשכנזי השיב: "אני לא זוכר שדיברתי אתו באופן ספציפי על שטח. אני לא התעסקתי בכמות השטח שנקבל בנמל, ולא זכור לי שנכנסתי לדקויות כאלה".

החוקר אמר: "שוקי סגיס אומר בחקירתו שדיברת אתו באופן ישיר על השטח שאתה צריך לחברת שמן בנמל ואף נקבת ב–6000 מ"ר". ואשכנזי השיב: "אני לא זוכר. לא הייתי למיטב זכרוני עם שוקי בפגישה לבד, אלא תמיד עם יוסי או רונן (סמנכ"ל הכספים בשמן). אפשר לבדוק אתם".

החוקר שאל את אשכנזי מה היה המחיר שדרשה דנה בתמורה לאספקת השירותים. אשכנזי: "לא זוכר. אם אני לא טועה כמיליון ומשהו שקל לחודש. אני זוכר שרונן או יוסי אמרו לי שההצעה הזאת סבירה ונותנת מענה מקצועי".

פרט מעניין מתוך התמליל מצביע כי המשטרה חושדת במעורבות איש העסקים האשדודי ג'קי בן זקן, אף הוא מבעלי שמן, בעסקה עם דנה. זאת, לאחר שהתברר כי בזמן ששמן מממנת את דנה, האחרונה קנתה חסות מסחרית ממועדון הכדורגל מ.ס. אשדוד, שבו מחזיק בן זקן.

בעדותו טען אשכנזי כי לא ידוע לו על קשר של בן זקן או של אברהם נניקשווילי (גם הוא מבעלי שמן) להתקשרות עם דנה, וכי לא נועץ בהם לגביה. אלא שאז פנה חוקר המשטרה אל אשכנזי ושאל אותו אם ידע כי בן זקן נפגש, ביחד עם רונן אלוש (סמנכ"ל הכספים בשמן), בעניין ההתקשרות בין שמן לדנה בנמל אשדוד. אשכנזי השיב לכך בשלילה.

עו"ד ירון ליפשס, סניגורו של בן זקן, מסר: "המשטרה והפרקליטות, ואף רשות המסים ששולבה בחקירה, בחנו בצורה מעמיקה ויסודית את כל הסוגיות שהתעוררו בתיק והגיעו כולן למסקנה חד־משמעית שלא נפל כל פגם בהתנהלותו של בן זקן, כפי שעולה מההחלטה הגורפת לסגור את תיק החקירה בעניינו. אנו שבים ומבקשים להביע את הערכתנו לכל גופי האכיפה והחקירה על האופן ההגון שבו נוהלה החקירה בפרשה זאת, כמו גם על ההחלטה הסופית שהתקבלה".

מטעמו של אשכנזי נמסר: "אשכנזי מסר עדות בפרשה בלבד, לא נחשד בדבר ולא נמצא כל דופי בהתנהלותו".

איך מתמודדים עם כישלון? "בן זקן טען שאני לא עובד מספיק בתקשורת"

כיצד הגיע גבי אשכנזי מתפקיד הרמטכ"ל ליו"ר דירקטוריון חברת שמן? בעדותו מספר אשכנזי כי מי שהציע לו את התפקיד היה חיים ליבוביץ', היזם החרדי שזכה ברישיון ולימים מכר את השליטה בשמן לאיש העסקים אברהם נניקשווילי, שגם עמו נפגש אשכנזי לפני שקיבל את התפקיד.

"לאחר שבחנתי את העניין נתתי להם תשובה חיובית", הוא משחזר בעדות. החוקר שואל את אשכנזי מה היו תחומי האחריות שלו, ואשכנזי השיב: "הייתי צריך לאפשר להנהלת החברה לממש את הקידוח וזה היה כרוך בניהול ישיבות הדירקטוריון, גיוסי ההון של החברה ולהקפיד על פי החוק שהחברה מתנהלת באופן תקין. זה היה עיקר עיסוקי באותה עת חוץ מהרצאות שנתתי בחו"ל". באותה התקופה שימש אשכנזי גם יו"ר קרן רש"י בהתנדבות.

את שמן עזב אשכנזי לאחר שנתיים, עם כישלון קידוח ים 3 שאליו יצאה שמן, ובעקבותיו מחקה כחצי מיליארד שקל — לא לפני שהחברה נשאה בעלות שכרו שהסתכמה בכ–3 מיליון שקל. "ברגע שהסתיים הקידוח לא עלה צורך יותר בהמשך עם החברה. ליבוביץ יצא מהחברה כמה חודשים קודם לכן ואני דיברתי עם אברהם (נניקשווילי) לעניין עזיבתי מכיוון שהקידוח הסתיים", הוא נזכר ומדגיש: "עזיבתי היתה באווירה טובה".

החוקר שואל אותו אם נשארו לחברה טענות נגדו או להפך ואשכנזי משיב. "התשובה היא לא. לג'קי (בן זקן) היתה טענה שאני לא פועל מספיק בתקשורת ואחר כך הוא הסיר את זה".

לאחר עזיבתו של אשכנזי את שמן הוגשה נגד החברה תביעה ייצוגית בסך 65 מיליון שקל, בין הנתבעים גם הדירקטורים של החברה, המנכ"ל לוי ואשכנזי. במרכז התביעה עמדה טענה להטעיה חמורה ואי־גילוי מידע מהותי. התובע הייצוגי טען כי שמן פירסמה הודעת שווא רשלנית שגרמה להטעייתם של המשקיעים ונטעה תקוות שווא כי נמצא נפט ברמת איכות גבוהה והחברה החלה במבחני הפקה שהסתיימו בעובדה כי לא נמצא דבר והקידוח נמצא יבש.

הכתבות הנקראות ביותר ב-2014

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה