פרשנות |

מדוע ג'ון קרי ראוי לפרס ישראל?

בטלפון שהרים מזכיר המדינה האמריקאי בימים האחרונים לראש הממשלה, בנימין נתניהו, טמונה ברכה ■ למעשה, קרי הסביר לישראלים מדוע הם חייבים לפרק מיד את מונופול הגז

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

התערבות הבית הלבן בכוונת רשות ההגבלים העסקיים להכריז על הסדר כובל במאגר לווייתן לא מפתיעה. האמריקאים נוהגים להגן על האינטרסים העסקיים של חברותיהן במדינות זרות. כך עשו גם בעבר, בעת דיוני ועדות ששינסקי וצמח - בעיקר על ידי "הבעת דאגה" או הרמת טלפון.

הודעת מזכירות המדינה האמריקאית שלשום היתה מאוזנת. אמנם היא הביעה דאגה מפני אי הוודאות הרגולטורית בישראל – אך רק לגבי ההשלכות הגיאופוליטיות של דחייה אפשרית בחוזי יצוא הגז מלווייתן לירדן ולמצרים. זאת, תוך הבהרה כי הממשל לא יתערב בויכוח המשפטי המתנהל.

מן הסתם, אין לדעת אם האמריקאים יסתפקו בכך. לכאורה, התערבותם מופרכת: הציפייה האמריקנית לאווירה יציבה וברת חיזוי בענף הגז הטבעי – ועוד במזרח התיכון – היא מגוחכת; האמריקאים היו הראשונים להכיר בחשיבות אכיפת אנטי טראסט; אין להם כיום כתובת פוליטית בישראל; והייצוא מלווייתן לא מותנה בבעלות נובל אנרג'י במאגר.

קרי בוושינגטון, אתמול. כישלון עשוי לסמן את סופו של תהליך השלום בחסות אמריקאית

עם זאת, בימים בהם מחירה של חבית נפט הוא 50 דולר, נובל אנרגי' לא ממהרת להיכנס להשקעות במיליארדי דולרים, ולא איכפת לה לגרור את הוויכוח העסקי לשדה הפוליטי. שלא כמו יצחק תשובה – היא לא גייסה ערב המפולת 2 מיליארד דולר שחלקם שוכב בהמתנה בבנק וגובה ממנה רבית. בנוסף, הצמא של הירדנים לגז זול יכול לשמש עבורה מנוף לחץ לא רע.

כפי שהוזהר באתר זה, ולא אחת, ריצתן של חברות הגז לחתימה על הסכמי עקרונות ליצוא הגז לשכנותיה של ישראל אמנם נושאת בהיגיון כלכלי – אך נועדה גם לספק להן חסינות גיאופוליטית מפני הצקות רגולטוריות. שוב ושוב קראנו להשלמת מהירה של הרגולציה לפני קביעת עובדות בשטח שיערבו בכל הליך שימוע מקצועי גם כוחות בינלאומיים לא ענייניים.

ובכל זאת, בטלפון שהרים בימים האחרונים מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לראש הממשלה, בנימין נתניהו, טמונה ברכה. היא משמשת עבור הציבור הישראלי דוגמא חיה לאזהרתו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט, בדבר ריכוז עוצמה גבוהה יותר בידי מונופול עד כדי "חשש לקבלת ההחלטות במשק".

אם ממשלת ישראל ורשויות הרגולציה לא יתעוררו –זו בדיוק המציאות שאליה יתעוררו בעוד 10, 20 ו-50 שנה. ממשלה שהיא כבר לא ריבונית, לנוכח התנהלות שמוכתבת על ידי גורם בעל אינטרס זר – בזכות אחיזתו הבלעדית על צינור החמצן למשק.

מי יספק לישראל גז זולת נובל אנרג'י? למי נפנה אם נובל תקפיא השקעותיה בחסות בית דין בינלאומי? איזה שר או ראש רשות יסתכן בעתיד בהחלטה שתקפיץ את מחיר החשמל במשק? מי יעז מעתה לדרוש רכש גומלין, העסקת כוח אדם ישראלי או הגברת אכיפה סביבתית בקידוחי הים?

למעשה, קרי חילץ את עם ישראל מבורותו. הוא הדגים כיצד הותרת משאב טבע אסטרטגי לאומי בידי מונופול פרטי, שלא תמיד חולק את אותם אינטרסים עם הציבור בישראל, תביא לבסוף לאיבוד עצמאותו. אם עוד היה ספק לגבי ההכרעה הנדרשת בכשל שוק הגז הטבעי, הסביר קרי נפלא מדוע יש לדרוש את פירוק מונופול הגז לאלתר, ומדוע יש בכך לא פחות מהכרזת עצמאות חדשה.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן