עתירה לבג"ץ: להסיר את החיסיון על קצא"א - ולפרסם את דו"חות מבקר המדינה

אדם טבע ודין עתרה בטענה כי החיסיון שממנו נהנית החברה גורף מדיי - ואינו רלוונטי לאחר הפסקת מיזם הנפט עם איראן ■ בג"ץ הורה למדינה להשיב בתוך 30 יום

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

עמותת אדם טבע ודין עתרה הבוקר לבג"ץ בבקשה לבטל או לצמצם את צו החיסיון שהוטל על פעילות חברת קצא"א מאז 1968. זאת, לצד חיובה למסור מידע מלא על אירוע דליפת הנפט בערבה בתחילת החודש, וכן לחשוף דו"חות ביקורת שנכתבו בעבר על פעילות החברה - אך נגנזו בהוראת הצנזורה הצבאית.

"החיסיון ממנו נהנית כיום החברה הינו כה גורף וחובק כל, כשהוא מוחל גם על מידע שעל פניו אין בו כל היבט בטחוני או אסטרטגי ייחודי שיש בהם כדי להצדיק סודיות, ובעטיו הוסתר מידע אודות תהליכי רישוי של החברה, אודות סיכונים סביבתיים, אודות תוצאות חקירות, אודות ממצאי מבקר המדינה ועוד", נכתב בעתירה. שופט בג"ץ, ניל הנדל, הורה למדינה להשיב לעתירה בתוך 30 יום.

אדם טבע ודין טוענת בעתירה כי הנסיבות שאפפו את הוצאת צו החיסיון ב-1968 - ובראשן היחסים הדיפלומטיים-כלכליים עם איראן - חדלו להתקיים, וכי על הממשלה לבחון את הצורך בהמשך הצו. "החיסיון נותר על כנו כשריד אנכרוניסטי לנסיבות עובדתיות ומציאות משפטית שהשתנו מן היסוד", נכתב.

החברה שהפעילה את צינור הנפט, קצא"א (קו צינור אילת־אשקלון), אשמהצילום: אליהו הרשקוביץ

באשר להחרגת החברה מחובות שקיפות בחוק התכנון והבניה, טוענת העמותה כי "מעטה החשאיות והפטורים הגורפים בנוגע לחשיפת מידע ולהחלת חוק תכנון ובניה, מהם נהנית חברת קצא"א, עומדים בניגוד מוחלט לכללי המנהל התקין, לאמות מידה של סבירות ומידתיות ולאינטרס הציבורי האדיר בשקיפות. פטורים אלה יש לראות בחומרה יתרה לאור העובדה כי החברה הייתה מעורבת במספר לא קטן של תקלות ודליפות במשך השנים, אשר גרמו לזיהום סביבתי קשה והעמידו בסכנה אין ספור אזרחים".

בעמותה הוסיפו כי "אין חולק שפעילותה של קצא"א הינה בעלת השלכות רחבות היקף על בריאות הציבור, הסביבה, ואיכות החיים, וטומנת בחובה סיכונים בעלי פוטנציאל הרסני. לפיכך, מן הראוי ומן המתבקש היה דווקא כי המידע הנוגע לפעילות החברה ולהתנהלותה, יהיה שקוף לעיני הציבור, הן על מנת שיוכל לקבל החלטות מושכלות והן במטרה להבטיח פיקוח אפקטיבי על פעילות החברה".

מנכ"ל אדם טבע ודין, עו"ד עמית ברכה, אמר כי "קצא"א פועלת תחת מעטה ערפל שקשה למצוא שני לו במדינה. האסון האקולוגי בדרום הציב זרקור על האפלה שאופפת את פעולתה, וחשף את העובדה שאין בקרה או ביקורת על פעולותיה של החברה אשר באחריותה קו צינור המוביל חומרים מסוכנים בין ים סוף לים התיכון ולהיפך. מן הראוי היה שהממשלה תסיר את החיסיון כבר לפני עידנים ומשהדבר לא נעשה, אנו נאלצים לפנות לבג"ץ".

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש