בלעדי |

תשובה מתחיל להתגמש: מציע תחרות בין דלק לנובל אנרג'י - בלווייתן

בעל השליטה בקבוצת דלק הסכים עקרונית לוותר על הסדר הפשרה, והציע לאמץ מודל "מכר בנפרד", שלפיו דלק תתחרה בשותפותיה בלווייתן - נובל אנרג'י ורציו - על מכירת הגז לשוק המקומי

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

גילויים חדשים על הפגישה הדרמטית שנערכה שלשום ברשות ההגבלים העסקיים בין הממונה על ההגבלים, פרופ' דיויד גילה, לבין נציגי מונופול הגז הטבעי של חברות דלק ונובל אנרג'י, ובראשם בעל השליטה בדלק, יצחק תשובה. ל–TheMarker נודע כי במהלך הפגישה פנה תשובה לגילה בהצעת פשרה, שלפיה הגז במאגר לווייתן יפוצל בין השותפות בו — דלק (45%), נובל אנרג'י (40%) ורציו (15%) — ואלה יתחרו זו בזו במכירתו, אם כי לשוק המקומי בלבד.

מדובר במודל של "מכר בנפרד" — שאותו דחתה בעבר דלק על הסף. לפי מודל זה, הנהוג בשוקים משוכללים בענף הגז העולמי, כל שותפה במאגר גדול זוכה לנתח וירטואלי בגז המשותף לפי חלקה היחסי במאגר — ומפעילה מערך שיווק נפרד המתחרה בזה של שותפותיה.

הצעת תשובה הפתיעה לא רק בגלל שהרעיון נפסל על ידו בעבר — אלא גם בגלל ההכרה העקרונית בפתיחת הסדר הפשרה שעליו סיכם עם גילה, לפני שזה נסוג ממנו.

מודל מכר בנפרד עלה כבר בדיונים שקיימה רשות ההגבלים העסקיים עם מונופול דלק ונובל — אך הוא לא זכה להתעמקות יתרה. בפרוטוקול אחד הדיונים שנחשף לפני כמה חודשים, צוטט בא כוח קבוצת דלק־נובל, עו"ד צבי אגמון, אומר: "בנוגע לאפשרות פיתוח לווייתן כאשר יש מכר בנפרד, דנו בכך לא מעט והסברנו למה זה בלתי־אפשרי". ברשות ההגבלים הסתפקו בכך בדיון זה.

יצחק תשובהצילום: גיל יוחנן

ואולם באחרונה חשף TheMarker כי בעוד שהשותפות בלווייתן פוסלות את המודל בישראל — הן יישמו אותו באופן חלקי באי השכן. לפני חצי שנה דיווחו השותפות כי הן מתמודדות במכרז בינלאומי לאספקת גז מהמאגר לממשלת קפריסין. אלא שמי שניגשו למכרז היו רק שתי השותפות הישראליות במאגר: קבוצת דלק ורציו, בעוד שהשותפה האמריקאית בלווייתן, נובל אנרג'י — לא ניגשה אליו.

על יישום מודל מכר בנפרד זה המליצה ועדת צמח להיגוי המדיניות בענף הגז עוד ב–2012. "הוועדה סבורה כי מכר בנפרד בקרב השותפים במאגרים מהווה תחרות נחותה לעומת תחרות אבין ספקים עצמאים ללא אינטרסים משותפים, ולמרות זאת, מכר בנפרד הוא מצב עדיף על פני מכירה משותפת של השותפים במאגר", נכתב בדו"ח הוועדה, הגם שציינה כי מכירה בנפרד אינה יוצרת תחרות מושלמת. בין היתר, מכיוון שהשותפות במאגר עדיין קובעות את קצב הפיתוח ואופי ההפקה יחד, במעין קרטל מובנה.

בממשלה הופתעו מהודעת גילה

חרף ניסיונות השכנוע, גילה הודיע אתמול בבוקר לחברות דלק ונובל על החלטתו שלא להגיש את הסדר הפשרה לבית הדין להגבלים עסקיים. תחת זאת, הוא צפוי לזמן את החברות לשימוע נוסף שייערך בעוד שבועיים — לקראת הכרזה על הסדר כובל שיש בו כדי לפגוע בתחרות.

דיוויד גילהצילום: עופר וקנין

ברשות נימקו אתמול את הנסיגה מעמדתם בהבנה כי הפשרה שגובשה — שבמסגרתה הותר למונופול להמשיך ולהחזיק במאגרי תמר ולווייתן בו זמנית, תמורת מכירת מאגרי כריש ותנין הקטנים — אינה אפקטיבית. ככל הנראה, לאחר שהובהר כי פיצול המאגרים מהמונופול לא יביא לתחרות או להורדת מחיר הגז. "בחודשים האחרונים התגבשה תמונה כוללת שלפיה התועלת לציבור מהצו המוסכם פחותה מהאלטרנטיבה, בגלל היווצרות כמה נסיבות חדשות. בין היתר, התקבלו ברשות אינדיקציות משמעותיות כי הצו המוסכם לא ייצור פתרון תחרותי של ממש הפותר את בעיית המונופול בשוק", נמסר מהרשות.

ואולם הסבר זה לווה גם בביקורת מרומזת כלפי אדישות משרדי הממשלה והרגולטורים האחרים, שלא פתחו במהלכים שבסמכותם לריסון המונופול: "התגבש גם חשש כי גורמים בממשלה תולים את יהבם על ההסדר וממתינים לתוצאותיו, וחשוב שאלה יפעלו כבר עתה לקידום התחרות בתחום", נמסר מרשות ההגבלים.

לפיכך, לאחר עריכת השימוע, ואם אמנם יחליט להגיש לבית הדין את הכרזתו שלפיה מדובר בהסדר כובל לא חוקי — יידרש גילה גם להחליט על הסעד שיבקש מבית הדין בעבור אכיפת ההסדר הכובל. למשל, חיוב דלק ונובל במכירת אחד המאגרים שבחזקתן או דילול אחזקותיהן בלווייתן.

בשלב זה עדיין לא הוחלט אם לבקש את פירוק המונופול, והנושא יידון במהלך הימים הקרובים גם בממשלה, כדי לגבש חזית רגולטורית אחידה לפני פתיחת המהלך בידי רשות ההגבלים.

אלא שבממשלה עדיין לא גיבשו כל עמדה בנושא היות שהופתעו שלשום מהתפנית שביצע גילה, ולאחר שעד כה לא דנו באופן מעמיק בחלופות אכיפת המונופול.

"רשות ההגבלים מודעת לעובדה שלקביעה שלה עשויות להיות השלכות על המשק, ולכן קוראת לכל משרדי הממשלה לעשות יד אחת ולפעול בצורה נמרצת על מנת למזער השלכות אלה", נמסר מלשכת גילה. "למרות השלכות אלה, הרשות סבורה שדרוש טיפול שורש על מנת לתת פתרון אמיתי לבעיית המונופול בשוק".

תשובה: "אני כואב"

מי שהתאוששו במהרה מהודעת גילה היו חברות הגז, שפתחו אתמול במערכה ציבורית נגד החלטתו. "אני מסתכל בכאב על מה שקורה. האם אני צריך להיות קורבן אחרי שסיכנתי כל כך הרבה כסף? חמש שנים בוזבזו", אמר תשובה בגלי צה"ל. לדבריו, "אם תתקבל ההחלטה למכור את מאגר לוויתן — הדבר יוביל להורדת דירוג האשראי של ישראל ולבעיה עם הסכמים בינלאומיים שנחתמו עם מדינות אחרות".

אבו, מנכ"ל דלק קידוחים, אמר לתוכנית "סדר יום" ברשת ב' כי מציאות מונופוליסטית שכיחה בענפי גז ונפט צעירים: "תמיד יש חלוץ שלוקח סיכון, קודח, מוצא — ואז המדינה מכניסה משקיעים נוספים אחריו. אלא שכאן המדינה מניפה סדין אדום ואומרת למשקיעים: 'אל תגיעו. זה לא בטוח'". לדברי אבו, "ודאי שננסה להגן על זכויותינו בכל דרך אפשרית, אבל הדבר הכי חשוב הוא לא להיתפס לשאלות פופוליסטיות אלא לדון בשאלה המרכזית שהיא מה יסייע לאזרחי ישראל".

באשר לנובל אנרג'י — שם הגיבו בזעם כלפי החלטת גילה. "כניסתה של נובל לרישיונות הקידוח של לווייתן נעשתה בידיעה ובאישורה המלא של ממשלת ישראל ובכפוף לחוק הנפט ולכל דין. הסתייגותו של הממונה על ההגבלים העסקיים, לאחר שהוכרזה התגלית, היתה חסרת בסיס משפטי כשהושמעה לראשונה, ועודנה חסרת בסיס כיום" — תקף מנהל נובל אנרג'י בישראל, ביני זומר.

לדבריו, "בניסיון לספק מענה לממונה, נובל אנרג'י ושותפיה הסכימו להיפרד מתגליות כריש ותנין — נכסים שנרכשו על ידם בדרך חוקית ולגיטימית". לפיכך, טען זומר, "ההחלטה המסתמנת של הממונה על ההגבלים לחזור בו מההסכם, מטילה צל על עתידה של תעשיית הגז והנפט בישראל ותשפיע על המשך ההשקעות של נובל אנרג'י במדינה".

באשר לעתיד רמז זומר על השלכת אי־הוודאות הרגולטורית על מועד פיתוח לווייתן: "נובל אנרג'י עוקבת כל העת אחר ההתפתחויות בנושא, ותנקוט כל האמצעים שיידרשו כדי להגן על זכויותיה החוקיות והלגיטימיות. החברה ממשיכה להיות מחויבת לפיתוח פרויקט לווייתן, ברגע שהתנאים הרגולטורים, המסחריים והפיננסיים יאפשרו את ההשקעות הנדרשות".

מבקר המדינה יבדוק את הריכוזיות בגז

גוף אכיפה רביעי בתוך שבוע מתערב בכשלי שוק הגז: משרד מבקר המדינה הודיע אתמול כי המחלקה הכלכלית במשרד החלה בבדיקת הריכוזיות בענף הגז הטבעי והשלכותיה על המשק. בין היתר, בודק המשרד את תהליך מסירת שטרי החזקה לידי בעלי תמר ולווייתן, את אופן היווצרות מונופול הגז והשלכותיו על תמחור הגז לתעשיינים — וכן יבדוק את תפקוד הרגולטורים השונים, בהם משרד האנרגיה והממונה על ההגבלים העסקיים.

לאור ההתפתחויות בנושא זה, בימים האחרונים הורה המבקר, השופט (בדימוס) יוסף שפירא לזרז את עבודת הביקורת ולבדוק אם נדרש להרחיבה.

על אף הפרסומים הרבים בשנים האחרונות ב–TheMarker בדבר חלוקת רישיונות הקידוח המופרזת לקבוצת דלק נובל אנרג'י, ועל אף הפיקוח הלקוי על אכיפת דיני ההגבלים בחוזי הגז הנחתמים ותנאי הזיכיון התמוהים לכאורה שהוכתבו לבעלי המאגרים — נמנע עד כה מבקר המדינה מלעסוק בשוק הגז הטבעי, והסתפק בביקורת כללית על פעילות משרד האנרגיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה