ששינסקי: להצמיד את מחירי הגז בישראל למדד עולמי במדינות דומות

מי שעמד בראש הוועדה למיסוי משאבי הטבע אומר כי פיצול מונופול הגז ייצור דואופול שלא יעורר תחרות

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

"פיצול שותפות הגזבין דלק ונובל אנרג'י ייצור דואופול שלא יוביל להורדת מחירים, כפי שמקווים, מכיוון שאין באמת תחרות בין חברות בדואופול", כך אמר היום (ג') פרופ' איתן ששינסקי, שעמד בראש הוועדה לבחינת המדיניות הפיסקאלית בנושא משאבי נפט וגז בישראל. ששינסקי אמר את הדברים בכנס במרכז הבינתחומי בהרצליה.

"האפשרות לתחרות מההסדר שהציע בעבר הממונה על ההגבלים, דייויד גילה, מאוד בעייתית. לכן החלטתו לבטל את ההסדר במקומה, ויכולה להביא לכמה תרחישים", אמר ששינסקי, שעמד גם בראש הוועדה למיסוי משאבי הטבע.

לדבריו, אפשרות אחת היא החלטה לחייב את החברות למכור אחד משני המאגרים הגדולים, לוויתן ותמר. במקרה כזה החברות צפויות לפנות לבית המשפט ולדון בזכות הקנין, התהליך המשפטי והזמן שיידרש לכך. הגז ממאגר תמר מספיק ל-20-15 שנה לצרכי ישראל, ועיכוב מסוים אינו קריטי. ואולם, העיר ששינסקי כי "אם תהיה הפרדה כזו ייווצר דואופול. אומרים שאז תהיה תחרות אבל התאוריה והנסיון בעולם לא מצדיקי את האופטימיות הזו. אם יהיה דואופול ללא מתחרים בינונים וקטנים, זה יהיה כמו בבנקים. לכן, מי שאומר שאפשר יהיה לנוח אחר כך – טועה. זה מצב שאינו תחרותי".

לעומת זאת, במקרה אחר שבו המאגרים יישארו בידי המונופול, שותפות דלק ונובל אנרג'י, "צריך להגיע למטרה העיקרית של הפעילות הרגולטורית, שמחיר הגז במשק לא יסטה בצורה משמעותית מהמחירים שישררו במדינות עם היקף מאגרים דומה לשלנו. במחירי גז יש מחירים שונים בניגוד לנפט".

איתן ששינסקיצילום: עופר וקנין

לדברי ששינסקי, "לא הייתי רוצה לראות שכתוצאה מחוזים עם סעיפי הצמדה, המחיר במשק שלנו יסטה משמעותית ממחירי הגז בארצות שונות. לכן צריך למצוא – וזו מילה אחרת לפיקוח – נוסחה מחייבת של הצמדה למחירי הגז בעולם בעתיד. לא למטבעות, לא למחירי הנפט. אני לא רוצה לראות את ישראל במחיר גבוה, כשהמחיר בעולם מתחיל לרדת".

ששינסקי ממליץ "לקבוע מדד של מחירים בעולם, על ידי צוות מקצועי שייתן את הדעת לממוצע משוכלל בארצות רלוונטיות לנו מבחינת כמות הגז, ויקבע הצמדה למדד כזה. זה תחליף מיידי לפיקוח ופותר את הבעיות של פיקוח".

אקשטיין: "החברות אינן הבעיה בענף הגז, הבעיה היא הממשלה"

פרופ' צבי אקשטיין, דיקאן בית הספר לכלכלה שפתח את הכנס, ציין כי עו"ד דוד תדמור, שאמר היה לייצג את כיל בכנס, לא הגיע כי החברה טענה שהיא מקבלות כיסוי תקשורתי מעוות, ולכן הסכימה להציג טיעוניה בפני הסטודנטים במיפגש ללא תקשורת.

על רקע זה אמר אקשטיין, כי בכוונתו למלא את החלל של תדמור. לדבריו, "הממשלה נמנעת מלקחת אחריות לרגולציה של שוק האנרגיה ובכך גורמת נזקים מתמשכים למשק ולממשלה". לדבריו, כשעולה טענה שאין ראיה מסודרת וכוללת זה נמסר לציבור, כטענה נגד החברות. כאילו החברות הן הבעיה, אולם הבעיה בממשלה. הבעיה של המחלה ההולנדית, לכאורה, מטופלת בכך שהודיעו על הקמת קרן עושר אולם היא לא טופלה עד כה. מערכת היצוא לירדן ומצרים נכפית על ישראל על ידי האמריקאים. יצוא לירדן יוריד את עלויות האנרגיה לירדן ב-70% במחירים שישראל קונה ושטוענים שהם טורפנים".

אקשטיין הוסיף כי "בימים האחרונים יש בתקשורת טענות נגד החברות שמוצגות כעושקות את הציבור. נכון אפשר להוריד את הגז עוד אבל האם זה נכון? ישנו מחקר שמראה, שעדיף לאזרח להרויח מהמס על הגז, מאשר ממחיר מוזל. אך בעיתון זה מוצג כהשתלטות מונופול הגז. זה קמפיין שהנזק שלו לכלכלה הישראלית גדול".

לדבריו, זכותה של ישראל לשנות תמיד את מדיניות המיסוי טובת הציבור. אבל, חשוב שהיא תיצור מסגרת תחרותית למיגזר העסקי.

לגבי החלטתו של הממונה על ההגבלים גילה לסגת מההסדר עם מונופול הגז ולשקול את פיצולו תהה אקשטיין, "האם הוא הפריד את שוק הגז מהאנרגיה הכוללת? האם ניתן לקדם תחרות באספקת גז או שעדיף פיקוח על המחירים? מה עם חיפושי גז עתידיים. האם לא הגיע הזמן לקבוע רגולציה?".

לדבריו, בישראל המערכת המוסדית לא יעילה ולא תומכת בעשיית עסקים, על פי מדדי הבנק העולמי. לכן אנשי עסקים מעדיפים להשקיע בחו"ל ולהימנע מקשר ישיר עם השלטון. לכן רמות השקעה בענפים מקומיים נמוכה וכך גם הפריון. התוצאה מכל זה ומהשיח העיתונאי "הרודף אנשי עסקים", שמתקבל משק שנשאר מאחור. "חוסר המנהיגות הכלכלי מקבל ביטוי בהצעה למע"מ אפס על מזון בהחלטה על עליה לא סבירה בשכר המינימום, ובמיסוי ורגולציה. לאחר 10 שנים של צמיחה משמעותית במשק שהתברכו במדיניות אחראית וטובה אני מרגיש שאנחנו נמצאים במקום לא טוב היום".

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?