מונופול הגז |

התעוזה החדשה של גילה: 3 דרכים להורדת מחיר הגז והחשמל

האם הממונה על ההגבלים העסקיים יקבל את ההחלטה הנכונה לציבור?

איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל

האם הממונה על ההגבלים העסקיים קיבל אומץ במהלך סוף השבוע? עד היום נראה היה שהשלטונות הרימו ידיים מול מונופול הגז, ובלעו את המחיר הגבוה שהוא גובה מכל אחד מאתנו דרך חשבון החשמל כעובדה מוגמרת. בחלקם, אולי הם אפילו שיתפו עם המונופול פעולה.

הממונה על ההגבלים ופקידים נוספים אמנם זעקו שהמציאות שנוצרה אינה באשמתם, שפוליטיקאים ופקידים שכבר לא בתפקיד נושאים באחריות, אבל לאף אחד לא היה פתרון או תוכנית משכנעת להורדת המחיר המופקע של הגז הטבעי בישראל - הגבוה פי כמה מבכל מדינה אחרת שבה נמצא גז בכמויות גדולות.

כתבות נוספות ב-TheMarker

באיזו קופת חולים הכי משתלם להיות בהריון

נקודת אור: הטכנולוגיה הישראלית שפוקחות את עיני העוורים

"רמי לוי כבש את הקהל הישראלי עם עוף בשקל וחברה המנוהלת כמו שבט"

סילבן שלום ויצחק תשובהצילום: משה בנימין

נכון, היו רעיונות וניסיונות, בהם למכור את מאגרי כריש ותנין הקטנים. אבל המאגרים האלה פצפונים מול תמר ולווייתן, ואף אחד לא מאמין שתיווצר מזה תחרות. אף אחד גם לא רוצה לקום ולהלאים את הפרויקטים, וכל החוזים נחתמו כדין. זהו. ככה זה. האמת - רבים התייאשו מלצעוק, ומהתחושה שאף אחד אינו שומע אותם.

אבל בימים האחרונים קרה משהו, והדברים החלו בכל זאת לזוז. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, קבע במכתב למדינה שהיא פועלת ברשלנות כשהיא מתעלמת ממונופול הגז, ולא רק שהיא מאפשרת את ניפוח חשבון החשמל - היא גם מפקירה את הדמוקרטיה. לאחר מכן פורסם דו"ח של מומחה מחו"ל שהבהיר שמחיר הגז בשוק הישראלי אכן גבוה מדי. הוא קבע שהציבור הישראלי משלם למונופול הוצאה מיותרת של מיליארדי שקלים לשנה - בדיוק בגלל שהוא מונופול.

לאחר מכן הגיעו דיווחים המבהירים שהמחיר רק ימשיך לטפס ולעלות. ואילו היום הסביר אבי בר־אלי ב–TheMarker שלא רק תשובה נהנה מהמחיר הגבוה - אלא גם הממשלה מרוויחה ממנו, כך שאין לה תמריץ לצאת למלחמה כדי להקטין אותו. באופו עקרוני, יש שלוש חלופות כדי להוריד את מחיר הגז, את מחיר החשמל ואת המחיר של כל המוצרים המקומיים שדורשים אנרגיה רבה בתהליכי הייצור שלהם.

דייויד גילה ויצחק תשובהצילום: דודו בכר ואוליביה פיטוסי

1. לתקן את ההסכמים של חברת החשמל עם מונופול הגז, לפתוח אותם ולהגיע למחיר נמוך ב–30%–50%; נניח, בין 3 ל–4 דולרים למיליון BTU, במקום כמעט 6 דולרים כיום. תזכורת: עלות ההפקה של הגז היא כ–2 דולרים. עוד תזכורת: המדינה, דרך חברת החשמל, היא הקונה הכמעט יחידה של גז בכמויות גדולות. זהו משא ומתן בין מונופול (מוכר יחיד) פרטי לבין מונופסון (קונה יחיד) ממשלתי, כשהנכס (הגז) גם הוא של המדינה.

העובדה שהמחיר שהוסכם עליו בין המונופול לחברת החשמל כה גבוה הוא שערורייה לאומית, שדורשת לא פחות מוועדת חקירה. קונה יחיד היה יכול להוציא מיצחק תשובה מחיר יותר נמוך. עולה לכם 2 דולרים להפיק? קחו 2.5 דולרים ותאמרו תודה. מדוע המחיר יצא כל כך גבוה וחברת החשמל משלמת כל כך הרבה? אולי כי חברת החשמל רגילה לגלגל את מחירי האנרגיה על חשבון החשמל של הצרכנים.

אחד הפתרונות הטובים ביותר לכוחו של המונופול הוא לפתוח את החוזים הללו עם חברת החשמל - ולנהל משא ומתן מעמדת כוח, כשטובת הציבור היא פונקציית המטרה הקובעת.

2. גילה כבר הכריז על פעילות דלק ונובל אנרג'י כמונופוליסטית - ועכשיו עליו לדרוש ממשרדי הממשלה לקבוע לו מחיר גז מפוקח. איזה מחיר ייקבע? נניח, פעם נוספת, בין 3 ל–4 דולרים למיליון BTU. זו חלופה לא מזהירה כי הניסיון מפיקוח על מחירים מלמד שהוא בסופו של דבר מקבע את הרווחיות הגבוהה של היצרן או הספק, ומונע ממתחרים להיכנס לשוק. אבל אם אין ברירה אחרת, זו עדיין החלטה עדיפה על המחיר הנוכחי. בעתיד, אם תיווצר תחרות, יהיה אפשר לתת לשוק לקבוע את המחיר (הרווח).

3. פיצול מאגר לווייתן מתוך המונופול, העברתו לחברה אחרת ויצירת תחרות בין שתי חברות גדולות עם מאגרים באותם היקפים. זהו הדבר שעליו רמז הממונה על ההגבלים, דיויד גילה, ברעידת האדמה שעליה הודיע אחר הצהריים. אבל השאלה שעדיין אין עליה תשובה היא איך דבר כזה יכול לקרות בפועל, במציאות, בתוך תקופה קצרה.

תשובה הרי יטען לזכות קניין, יצביע על השקעות שביצע כדי לגלות את המאגר, יאיים שאף חברה זרה לא תעבוד אי פעם בישראל, ויבהיר שיילחם נגד מהלך כזה עד חורמה בבתי המשפט בישראל ובכל מקום. נובל אנרג'י תגייס דיפלומטים אמריקאים שיסבירו לראש הממשלה שלא עושים דברים כאלה נגד השוק החופשי, ובטח שלא עושים דברים כאלה לחבר שמספק נשק, סיוע ביטחוני של מיליארדי שקלים ומטרייה דיפלומטית באו"ם.

מניסיון העבר, הצהרה כזו של פקיד ממשלתי כמו הממונה על ההגבלים העסקיים נראית כמו תרגיל ביחסי ציבור, שייעודו הוא להשיג דבר מה אחר, הרבה יותר צנוע. בוודאי בתקופה של בחירות, שבה אין ממשלה וכנסת שמתפקדים למעט בכל מה שקשור למחטפים כספיים. אולי גילה רוצה לראות את תשובה מתפתל, ואז להשיג ממנו הפחתה במחיר הגז, בהתנדבות.

אבל למרות הספק, ההצהרה של הממונה על ההגבלים היא רעידת אדמה אמיתית. היא מחזירה לשולחן את הצורך לבצע מהלך דרמטי בשוק הגז כדי לשבור את המונופול, ולפתוח את השוק לתחרות. היא הופכת את אפשרות הפיצול ללגיטימית בשיח הציבורי - וזה המון. מי יודע, אולי הגיעו ימית המשיח, ואנחנו ולא שמנו לב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?