דו"ח שהוגש לנתניהו: ישראל תשלם קנס של 100 מיליארד שקל על מונופול הגז

רשות החשמל שכרה את שירותיו של יו"ר רשות האנרגיה האיטלקית כדי לבדוק את חוזי הגז של מונופול תמר ■ הממצאים: מחיר הגז בישראל כפול מהנדרש, התשואה של בעלי המאגר כפולה מהממוצע בעולם - ותנאים דרקוניים בחוזים יחמירו את הפגיעה במשק

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

מחיר הגז הטבעי בישראל כפול ממחירו בשוק תחרותי, התשואה שרושמים בעלי מאגר הגז תמר תגיע ל–23%, כפולה מהתשואה הממוצעת בעולם קידוחי הגז, ופיקוח על מחיר הגז עשוי לחסוך בעשורים הבאים עד 100 מיליארד שקל בהוצאה הציבורית -אלה המסקנות העיקריות בחוות דעת שגיבש סרג'יו אסקארי, לשעבר יו"ר רשות החשמל והגז של איטליה, עבור רשות החשמל הישראלית.

אסקארי, המשמש יועץ לכמה ממשלות אירופיות ולחברות גז ביבשת, נשכר כיועץ לרשות, ובחן בחודשים האחרונים את חוזי הגז שעליהם חתם מונופול תמר עם צרכני גז במשק. לפי חוות הדעת שהגיש, ניתן להוזיל את הגז הנמכר בישראל באופן מיידי ב–25% - מבלי לפגוע בכדאיות הכלכלית של מיזמי הקידוחים - ודי בכך כדי לחסוך 50 מיליארד שקל מיותרים שיגבה מונופול הגז מהציבור הישראלי עד 2030, דרך חשבונות החשמל.

קידוח לוויתןצילום: אלבטרוס

חוות הדעת של אסקארי הועברה השבוע לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולשר האנרגיה, סילבן שלום. "אני רואה צורך להתריע בפניכם על השלכות כשל השוק החמור שהתהווה במשק הגז בישראל - שמחמיר והולך, ופגיעתו בטובת הציבור רבה", כתבה לשניים יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש־הכהן.

לטענת הרשות, עד כה חתמו בעלי מונופול תמר - דלק, נובל אנרג'י, ישראמקו ואלון - על חוזים בהיקף 200 מיליארד שקל לאספקת גז במשך 20 השנים הבאות, שנושאים במאפיינים מונופוליסטיים חמורים: הם מבטיחים מגמת עלייה מתמדת של מחיר הגז לכל תקופת ההסכם - ללא כל קשר למציאות הכלכלית במשק הגז העולמי - בזכות מנגנון הצמדה דרקוני; במרבית ההסכמים קיימים מחירי מינימום בלבד, כהגנה לספק הגז, ואין בהם מחירי מקסימום שיגנו על הצרכן; התנאים המסחריים בהסכמים מחמירים והולכים; וספק הגז מגלגל סיכונים על רוכשי הגז - כלומר על צרכני החשמל וכלכלת ישראל.

"חוות הדעת, שסקרה מספר רב של משקי גז משמעותיים בעולם, מציינת את שידוע לנו - נדרש טיפול ממשלתי דחוף, בדרגים הגבוהים ביותר של מקבלי החלטות המדיניות, בכשל החמור במבנה שוק אספקת הגז בישראל", כתבה פרקש־הכהן. לדבריה, "החוזים צפויים להשפיע בשיעור משמעותי על תעריף החשמל לציבור בעשורים הבאים, על יוקר המחיה, על מידת התחרותיות וכושר היצוא של התעשייה בישראל - וכן על היכולת לבנות משק חשמל תחרותי".

ככל הידוע, המכתב וחוות דעת עדיין לא זכו למענה מהלשכות בממשלה.

הגז יתייקר ב–40%

לפי חוות הדעת של אסקארי, הגז הטבעי ייהפך בשנים הקרובות לאחת ההוצאות הכבדות במשק הישראלי - בעלות של 6–8 מיליארד שקל בשנה - ויהיה אחראי לכ–25% מתעריף החשמל במשק. זאת, כשרשות החשמל נדרשת למעשה להשלים עם מחיר הגז שנגבה מהיצרנים - ולגלם אותו בתעריף החשמל הנגבה מהציבור.

ראש הממשלה נתניהו, אתמול

כאמור, חוזי הגז שנחתמו במשק מבטיחים שתעריף הגז רק יעלה ויילך. הם מתבססים על מנגנון הצמדה בעייתי למדד האמריקאי, בתוספת 1% - כלומר מבטיחים עלייה הדרגתית במחיר הגז המשולם לבעלי מונופול תמר. כפי שחשפה הרשות לפני כשבועיים, חוזי הגז החדשים שנחתמו בין המונופול לבין יצרני החשמל הפרטי נסגרו במחיר בסיס גבוה יחסית של 5.7 דולרים למיליון BTU (יחידות המידה המקובלות לגז). לפי ההצמדות שנקבעו, המחירים עשויים להאמיר עד לסוף העשור הבא ב–40%, עד כ–8 דולרים למיליון BTU. זאת, בעוד שמחיר הגז שמשלמת חברת החשמל יגיע בתקופה זו לכ–7.7 דולרים למיליון BTU, אף שנסגרו תחילה על כ–5 דולרים בלבד.

לפי חוות דעת המומחה, מחירים אלה ממצבים את ישראל בחלק העליון של מחירי הגז במדינות יצואניות דומות לישראל, ומיטיבים לפיכך באופן חריג עם החברות הקודחות.

כך מצא אסקארי כי התשואה הממוצעת של בעלי תמר צפויה להיות 22%–23%, לעומת תשואה ממוצעת בענף העולמי של 8%–10%, ולעומת תשואה של 12%–17% שהובטחה לחברות הגז בוועדת ששינסקי. לטענת אסקארי, גם חברות הגז סובלות מפער לא סביר זה, היות שהן פועלות תחת חשש מתמיד להתערבות הרגולטור במחיריהן.

בצירוף התשואה הגבוהה משמעותית מהמקובל בעולם, רשות החשמל טוענת כי לבעלי המאגרים תמר ולווייתן ניתן יתרון עצום בהתמודדות מול מתחרים פוטנציאליים נוספים, אם יהיו כאלה בעתיד. "במצב זה קיים חשש כי מתחרים נוספים יירתעו מלהיכנס לענף, וכי גם אם יימצא מתחרה כלשהו - הרי שספק אם מחירי הגז יירדו", מסבירים ברשות.

השלכות השוק המונופוליסטי אינן מסתכמות רק בתמחור הגז. אסקארי מצא כי שיעור הגז שאותו מחויב הצרכן לרכוש מהספק בכל מקרה (Take or Pay) נע בשוק הגז התחרותי לכאורה של 2009 סביב 40%–60% - ועם הפיכתו למונופוליסטי, הוא נע כיום בין 60% ל–80%, ובכך מגביל מאוד את הגמישות של יצרני החשמל.

"בשל המציאות המונופוליסטית שהתגבשה, הסכמי הגז שהונחו על שולחן הרשות מבטאים תנאים שאינם מקובלים במשקי גז תחרותיים, ובפרט חלוקת סיכונים לא מאוזנת לטובת ספק הגז, שמגלגל על צרכניו הן את סיכון הכמות והן את סיכון המחיר, בניגוד למקובל. כל זאת, כאשר רוכשי הגז הטבעי חסרי יכולת לנהל משא ומתן אמיתי על תנאי ההסכמים", כתבה פרקש־הכהן לנתניהו ולשלום.

לפחות 18% תשואה

עם כל זאת, אסקארי אינו ממליץ על הטלת פיקוח על מחיר הגז, וטוען כי זה פיקוח כזה עלול להיות מסוכן. נושא הפיקוח נדון כבר שנתיים וחצי בידי משרדי האנרגיה והאוצר, מבלי שהגיעו לכדי הסכמה. במקום פיקוח, אסקארי מציע לקבוע מנגנון תמחור חדש, שיצמיד את מחיר הגז בישראל למחיר הממוצע של הגז (נטו) שמשלמות מדיניות יבואניות גז. הכוונה היא למחיר שמשלמות יבואניות גז בשלושה שווקים: צפון־מערב אירופה, דרום אירופה והמזרח הרחוק - בנטרול עלויות שינוע הגז. ביפן מחיר זה הוא כ–9 דולרים למיליון BTU, ואילו באירופה הוא 3 דולרים בלבד.

לפי מודל זה, מחיר הגז כיום בישראל צריך להיות 4.4 דולרים למיליון BTU. מחיר כזה יחסוך עד 2030 בלבד כ–50 מיליארד שקל מסך ההוצאה על גז במשק. 27.7 מיליארד שקל מתוך חיסכון זה יגיעו מהכנסות המדינה הצפויות ממיסוי הגז, והיתרה - 20.8 מיליארד שקל - תיגרע מהכנסות המאגר.

סילבן שלום ויצחק תשובהצילום: משה בנימין

למרות זאת, תשואת מאגר תמר תישמר ב–18% לפחות גם במחיר גז זה; ומאגר לווייתן ממילא מיועד להישען על יצוא. כך גם יתחלק סיכון ההצמדה בין המוכר והרוכשים במידה זהה.

לפי חוות הדעת, אם מחיר הגז היה נגזר מתשואה מפוקחת לפרויקט של 12% (לאחר מס), היה הגז נמכר כיום בכ–3 דולרים למיליון BTU, והחיסכון אז בהוצאה הציבורית היה מסתכם ב–103.5 מיליארד שקל. "בלי התערבות רגולטורים, הנזק למשק הישראלי ולטובת הציבור צפוי להיות כבד יותר", סיכם אסקארי.

אורית פרקש הכהן, יו"ר רשות החשמלצילום: עופר וקנין, יעל צור ותומר אפלבאום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"

צילומי רחפן מפרץ חיפה

הם חיים על "חבית חומר נפץ", המשקיעים רואים שם פוטנציאל