רק תבחרו |

המכוניות שיככבו על כבישי ישראל בשנה הבאה

אילו חידושים מציעות יונדאי i20 ומאזדה 2, איך מתכוונת הונדה לנצח את הג'וק והאם הפאסאט החדשה תצוד את עיני המנהלים הצעירים?

דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

לשוק הרכב הישראלי הספיקו 11 חודשים כדי לשבור את שיא המסירות השנתי, עם 229 אלף מסירות. יותר מרבע מיליון מכוניות יימסרו עד סוף 2014. בין הסיבות לגאות בענף ניתן למנות את שערי המטבעות הנוחים השנה ליבוא, את הביקושים הגדלים בענף הליסינג ואת הריבית הנמוכה במשק, שהקלה על מבצעי המימון. עם זאת, לצד אלה, אי אפשר להתעלם מסיבה נוספת לתנועה הערה באולמות התצוגה - הצפת השוק בשורה של דגמים פופולריים במיוחד בשוק הישראלי, שקהל נאמן חיכה להם - ובהם טויוטה קורולה החדשה, סקודה אוקטביה, מאזדה3 וסוזוקי קרוסאובר.

מכירות המכוניות צפויות לרדת במעט ב–2015, למרות שצפויות להגיע כמה מכוניות שעשויות להיות להיטי מכירות. אף אחד מהדגמים המרכזיים האלה לא ייצור מהפכה, אבל עדיין מדובר בהחלפת כמה מהדגמים הנמכרים ביותר בישראל בשנים האחרונות בקטגוריות מסוימות - והדגמים החדשים צפויים לסחוף אחריהם את השוק.

רוב הדגמים החדשים משתייכים לקטגוריה של המכוניות הקטנות - בעיקר רכבי סופר־מיני ורכבי פנאי קטנים (ג'יפונים). לצדם, תחזור לקאמבק גם קטגוריית מכוניות המנהלים הדועכת.

הנה כמה מהמכוניות שכדאי לדחות עבורן את רכישת הרכב לשנה הבאה.

סופר־מיני: מובילות הטבלה מוחלפות

פעם הן כונו מכוניות קטנות, אבל כיום, כשמדובר במכוניות שגודלן כשל משפחתיות מלפני עשור, גם הכינוי "סופר־מיני" עושה להן עוול. ירידת המחירים שלהן הפכה אותן לפופולריות יותר בשוק הישראלי, עם נתח שוק שגדל והולך. 2015 תהיה שנה מעניינת מאוד בקטגוריה הזאת, עם החלפתם של כמה מהדגמים הנמכרים בקטגוריה והגעתם לשוק של קוראי תיגר על ראשות הטבלה.

יונדאי i20צילום: אי־פי

כבר ברבעון הראשון יתחיל שיווק הדור השני של 
יונדאי i20. הדור היוצא היה לנמכר ביותר בישראל מבין מכוניות הסופר־מיני, ומתחילת השנה נמסרו 5,412 יחידות של המכונית. ה–i20 הצליחה מאוד גם בגרסה הידנית שלה, שאחראית ל–40% מהמכירות. ביונדאי מקווים לשמור על הבכורה במסירות גם עם הדגם החדש.

הדגם החדש גדול יותר, עם בסיס גלגלים שצמח ב–4.5 ס"מ ל–257 ס"מ, ואורך של 404 
ס"מ - כמעט עשרה יותר מהדגם היוצא. ביונדאי מבטיחים איכות גבוהה יותר ובידוד מוגבר מרעשים, אך מרבית המנועים לא יהיו חדשניים.

בישראל צפויות להיות משווקות גרסה ידנית עם מנוע בנזין בנפח 1.2 ליטרים (85 כ"ס), או גרסה אוטומטית עם מנוע בנפח 1.4 ליטרים (100 כ"ס). מאכזב לגלות כי התיבה האוטומטית תהיה מיושנת, עם ארבעה יחסי העברה בלבד.

רק בהמשך 2015 צפויה לנחות כאן גרסה עם יחידת הנעה מודרנית יותר - מנוע טורבו־בנזין בנפח ליטרים (120 כ"ס) ותיבת הילוכים רובוטית כפולת־מצמד בעלת שבעה יחסי העברה. אגב, השבוע הציגה יונדאי גם גרסת "קופה" (שלוש דלתות) בעלת מראה מצודד יותר ל–i20, שתגיע אף היא לישראל בהמשך.

הונדה ג'אזצילום: רויטרס

מאזדה 2 היתה בעבר מלכת מסירות המיני, אך לאחר שבע שנים בשוק היא נהפכה לפחות תחרותית. הדגם החדש שלה צפוי להיות שונה לגמרי; הוא גדול יותר בכל ממד למעט המשקל, שפחת ב–50 ק"ג בגרסה הבסיסית ל–970 ק"ג.

היצע המנועים של הדגם החדש יכלול שלושה מנועי בנזין בנפח זהה של 1.5 ליטרים, עם הספק של 75, 107 או 115 כ"ס, ותיבת הילוכים ידנית או אוטומטית עם שישה יחסי העברה. המאזדה 2 תימכר כאן בגרסת האצ'בק 5 דלתות, וגם בגרסת סדאן 4 דלתות - שתתחרה במשפחתיות קטנות כמו יונדאי i25 וסקודה ראפיד. גרסה זו של המכונית תיקרא בישראל דמיו.

סקודה פאביה היוצאת היתה אחד הדגמים שעזרו ליצרן הצ'כי להיהפך ממותג מוניות למותג אירופי חשוב בישראל. אחרי שבע שנים בשוק, יגיע לכאן בסביבות אפריל דגם חדש לגמרי.

העיצוב של הדגם החדש זוויתי, בסגנון הדגמים העכשוויים של סקודה, וממדיו דומים, למעט הרוחב שגדל ב–9 ס"מ - הבדל משמעותי לגבי תחושת המרווח ברכב. כמקובל כיום, בסקודה הצליחו להפחית כ–50 ק"ג ממשקל המכונית. באירופה היא תוצע למכירה עם מנועי בנזין בהספקים של 60 עד 110 כ"ס. המנועים החזקים בהיצע - טורבו־בנזין בנפח 1.2 ליטרים עם 90 או 110 כ"ס, עם תיבה רובוטית כפולת־מצמד בת שבעה יחסי העברה - צפויים להגיע גם הם לישראל. הפאביה תגיע לישראל בגרסאות האצ'בק 
וסטיישן.

יגואר XEצילום: בלומברג

בהמשך השנה תנסה הונדה לחזור לשוק הסופר־מיני עם הדור השלישי של הג'אז, שהוא ספק סופר־מיני ספק מיניוואן קטן. הפעם העיצוב ספורטיבי יותר ומשפחתי פחות, אך הג'אז אמורה עדיין להציע מרחב פנים גדול שכן ממדיה גדלו. הג'אז תשווק בעת ההשקה עם מנוע בנזין בנפח 1.3 ליטרים (100 כ"ס), ובהמשך - אולי רק ב–2016 - תצטרף להיצע גם גרסה היברידית של המכונית.

כדי לחזור ולהיות שחקנית בולטת בקטגוריה, הונדה תצטרך להציע את הג'אז במחירים נמוכים יותר. הג'אז היוצאת עלתה כ–115 אלף שקל לגרסה אוטומטית, ואפשר לקוות שהדגם החדש יעלה פחות.

ולבסוף, גם אופל קורסה תוחלף בשנה הבאה. הדגם החדש, שכבר הוצג בעולם, אמנם מבוסס על קודמו, אך באופל טוענים שעבר שדרוג מקיף וכי הוא איכותי בהרבה. המידות דומות למידות הדגם המוחלף, אך המנועים חדשים לגמרי. בישראל יוצעו שתי גרסאות בעלות מנוע טורבו בנפח 1.0 ליטרים ותיבת הילוכים עם שישה יחסי העברה, עם 90 או 115 כ"ס. למרות העיצוב הרענן והמנועים החדישים, אפשר למצוא עדות לגילה של המכונית במבחני הריסוק שעברה, שבהם זכתה לארבעה כוכבים בלבד.

ג'יפונים - היפנים מסתערים

פולקסווגן פאסאטצילום: רויטרס

רכבי פנאי קטנים, או ג'יפונים, היא אחת הקטגוריות הצומחות ביותר בענף הרכב. הלקוחות אוהבים את המכוניות עם המראה הקשוח והמידות שמתאימות לערים צפופות. היצרנים, בהתאם, גובים פרמיה על דגמי סופר־מיני מוגבהים שכאלה.

אחרי שב–2014 הגיעו לישראל דגמים חדשים של רנו, פיז'ו, שברולט, אופל וסוזוקי - בשנה הבאה צפויים להצטרף לחגיגה גם מותגים יפניים כמאזדה והונדה, וכן פיאט, סאניונג ואפילו ג'יפ.

דלק מוטורס, יבואנית מאזדה, תיכנס לסגמנט באמצע 2015 עם CX–3, רכב פנאי על בסיס מאזדה החדשה. ממדי הדגם מקובלים בקבוצה; אורך של 427 ס"מ וגובה של 155 ס"מ (בסיס גלגלים של 257 ס"מ). ה–CX–3 תגיע לישראל עם מנוע בנפח 1.5 ליטרים (120 כ"ס), וייתכן שתוצע גם גירסה בעלת מנוע בנפח 2.0 ליטרים (165 כ"ס). המחיר צפוי להיות כ–130 אלף שקל בגרסה הבסיסית, אך ייתכנו שינויים עד למועד השיווק.

יצרן יפני נוסף הוא הונדה, עם HR–V, רכב פנאי על בסיס הג'אז החדשה. הרכב צפוי להגיע לישראל עם מנוע בנזין בנפח 1.5 ליטרים (130 כ"ס) ותיבת הילוכים אוטומטית רציפה. גרסה היברידית? אולי בהמשך. בהונדה אומרים כי ה–HR–V ממוצב בין קבוצת רכבי הפנאי הקטנים (ניסאן ג'וק) לבינוניים (יונדאי ix35), אם כי מידותיו קרובות יותר לאלה של הקבוצה הראשונה. עדיין לא ברור מה יהיה מחירו והאם יהיה תחרותי.

פיאט 500X, למרות שמו, לא מבוסס על פיאט 500 - אלא דווקא על פלטפורמת הפונטו הוותיקה. ואולם, קווי העיצוב שלו נוסטלגיים ומבוססים על אלה של הפיאט 500 העגלגלה, אם כי פיאט 500X הוא דגם גדול בהרבה, באורך 427 ס"מ וגובה 160 ס"מ. מתחת לעיצוב הנוסטלגי המנועים דווקא חדישים - מנוע 1.4 ליטרים טורבו (140 כ"ס) ותיבת הילוכים כפולת־מצמד. המכונית תגיע לישראל גם בגרסה בעלת הנעה לכל הגלגלים (4X4), ושם תתווסף לרכב תיבת הילוכים עם תשעה יחסי העברה.

גם ג'יפ רנגייד מבוסס, במפתיע, על פיאט פונטו ועל ה–500X, אלא שיש לו עיצוב קשוח יותר ויומרות ליכולת שטח של ממש. הוא פותח אחרי שפיאט רכשה את קונצרן קרייזלר האמריקני, והמכלולים שלו כוללים שילוב בין מנועי טורבו־בנזין אירופיים של פיאט (140 או 170 כ"ס) להנעה לכל הגלגלים, מרכב מוגבה ואף מערכות אלקטרוניות לנסיעה בשטח שכוללת בקרת ירידה במדרון ומצב זחילה על סלעים.

פיאט 500Xצילום: בלומברג

עוד מותג שמפתיע למצוא בקבוצת הג'יפונים הוא סאניונג הקוריאני, שמתמחה ברכבי שטח ומיניוואנים. סאניונג מקווים להגדיל את הנוכחות הסמלית שלהם בשוק הישראלי בעזרת רכב הפנאי הקטן של המותג, X100. המכונית טרם הוצגה רשמית, אך גרסאות טרום־ייצור שכבר נחשפו העידו כי היא תשווק עם הנעה קדמית או הנעה לכל הגלגלים, ועם מנוע בנזין או דיזל (שניהם בנפח 1.6 ליטרים).

אחת המכוניות המעניינות בקבוצת הג'יפונים היא סיטרואן C4 קקטוס, שאמנם מוגדרת כרכב פנאי, אך מיועדת במוצהר לעיר. מסביב למרכב ישנו גומי גמיש ממולא אוויר, שנועד למנוע שריטות בחניות צפופות. בתוך המכונית יש תא נוסעים מרווח עם לוח מחוונים קטן, ותפעול המערכות השונות מבוסס על מסך מגע. הקקטוס קלה מאד, 965 ק"ג בגרסה הבסיסית, ומתחת למכסה המנוע יימצאו המנועים המוכרים של פיז'ו וסיטרואן - מנוע בנפח ליטרים (82 כ"ס) או טורבו־בנזין (110 כ"ס). מכונית אחת מהדגם כבר הגיעה לישראל לצורכי תקינה, ושיווקה הסדיר יחל ברבעון הראשון של 2015.

מכוניות המנהלים - ניסיון לקאמבק

רכבי הפנאי דחקו ממעמדן את מכוניות המנהלים (משפחתיות גדולות) כסמל סטטוס לישראלי המקודם. המכירות בקטגוריה זאת פוחתות והולכות, על אף שהדגמים מציעים, לרוב, איכות ונוחות גבוהות. אולי ב–2015 המגמה תשתנה מעט, בזכות שורה של דגמים חדשים שעשויים לקסום לנהגים הישראלים, וזאת במקביל לחולשה מסוימת בשוק רכבי הפנאי הבינוניים - כמו מאזדה CX–5 וקיה ספורטאז' - שנהפכו ותיקים מדי עבור שוק אופנתי.

מאזדה CX-3צילום: רויטרס

פולקסווגן תתחיל לשווק ברבעון השני את הפאסאט החדשה, מכונית מנהלים שאמורה להתחרות בדגמי פרימיום, כמו ב.מ.וו סדרה–3 והמכונית האחות, אאודי A4. הממדים של הדגם החדש דומים לאלה של המכונית המוחלפת, אך בסיס הגלגלים צמח ב–8 ס"מ (ל–279 ס"מ), נתון חשוב לרווחת הנוסעים מאחור. העיצוב מוחצן ומרשים יותר ממה שהכרנו בפאסאט. בפנים יש מסך מולטימדיה גדול, וניתן יהיה גם להחליף את לוח המחוונים האנלוגי במסך מלא. בחלק מרמות הגימור נתונים כמו מהירות או הוראות ניווט יוקרנו על השמשה הקדמית, כך שהנהג לא יצטרך להוריד את עיניו מהכביש.

היצע מנועי הבנזין יתחיל במנוע טורבו בנפח 1.4 ליטרים (150 כ"ס), ולחלופין יוצעו מנוע בנפח 1.8 ליטרים (180 כ"ס) ומנוע 2.0 ליטרים (220 או 280 כ"ס). בין האופציות שיוצעו לנהגים ניתן למצוא מערכות לחניה אוטונומית, התרעה על תנועה חוצה בנסיעה לאחור, מערכת למניעת סטייה מנתיב (שמתקנת את ההגה) ומערכת לנהיגה אוטונומית בפקקים.

קונצרן פולקסווגן יחשוף בקרוב גם את סקודה סופרב החדשה, שתהיה זולה יותר מהפאסאט ותתחרה במכוניות מנהלים כמו מאזדה6 ויונדאי i40. פרטים מלאים על המכונית יתפרסמו בקרוב, ולישראל היא תגיע ברבעון השלישי של 2015.

המתחרה הגדולה של הפאסאט, פורד מונדיאו, תוחלף אף היא בשנה הבאה. המונדיאו החדשה משווקת כבר שנתיים בארה"ב, תחת השם פיוז'ן, אך היא מגיעה רק עכשיו לשוק האירופי ולישראל. היצע המנועים באירופה, כמקובל כיום, כולל שלל מנועי טורבו - הקטן שבהם בנפח ליטר בלבד. זהו נפח לא מקובל במכוניות מנהלים, אך הוא מפיק 125 כ"ס. יש גם גרסאות עם מנוע בנפח 1.5 ליטרים (180 כ"ס), ואף גרסה היברידית. עדיין לא ברור אילו מהגרסאות תגענה לישראל.

למול מכוניות המנהלים של מותגים "עממיים", יגואר תציג בישראל משפחתית גדולה יוקרתית, שתהפוך לדגם הקטן והזול ביותר בהיצע שלה. יגואר XE צפויה להיות יקרה בהרבה משאר המכוניות שנסקרות כאן, ותתחרה במיצוב ובמחיר בב.מ.וו סדרה–3 ובמרצדס C–קלאס.

בניסיון ליצור התנהגות כביש ספורטיבית, ל–XE הנעה אחורית ושלדת אלומיניום, שהופכת אותה לקלה מהמתחרות. היא תשווק בישראל עם מנועי דיזל ובנזין, בהספקים שבין 163 כ"ס ל–340 כ"ס. מנועי הבנזין, בנפח 2.0 ליטרים, מפיקים 200 או 240 כ"ס, והמנוע הבכיר בהיצע יהיה בנפח 3.0 ליטרים עם מגדש על.

יגואר מיישרת קו עם המתחרות, ומציעה גם מערכת מולטימדיה מתוחכמת ופיקוד אלקטרוני על מצב ניהוג עם ארבעה מצבים - רגיל, חסכוני, דינמי ומצב חורף. בין האופציות של המכונית אפשר למצוא בקרת שיוט אדפטיבית, שמאטה את המכונית אוטומטית אם אינה שומרת מרחק, ומאיצה אותה לאחר מכן שוב למהירות שקבע הנהג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"

דובב ויקי

עם 8 סניפים בלבד, האם מג"ד בצנחנים והייטקיסט לשעבר יובילו רשת מסעדות ישראלית ראשונה לבורסה?