בלעדי |

העסקה המוזרה: כך ויתרה קצא"א על מיליונים

קצא"א הקימה חברה בת בשם שתכא"א במטרה להיכנס לתפעול תחנות כוח ■ החברה קיבלה חוזה במיליונים - אך ויתרה עליו בתוך ימים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ב–29 בנובמבר 2010 חגגה קבוצת דוראד את הסגירה הפיננסית הגדולה עד אז במשק הישראלי למיזם אנרגיה. הקבוצה, בהובלת בעלת המניות הגדולה קצא"א (37.5%), סיכמה עם קונסורציום של ארבעה בנקים וארבעה גופים מוסדיים על מתן אשראי בסך 3.6 מיליארד שקל להקמת תחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל במתחם קצא"א שבאשקלון. אלא שבאותו יום חגיגי, בצל החתימה על ההסכם ההיסטורי, בוצעה בקבוצת דוראד עסקת בעלי עניין מוזרה.

קצא"א, מתברר, החזיקה בזיכיון לתפעול תחנת הכוח ולתחזוקתה למשך 25 שנות הפעלתה הראשונות. החוזה נחשב לאטרקטיבי הודות לבלעדיות על ביצוע עבודות תחזוקה עתירות הון, תמורת תשלום חודשי מובטח מידי בעלי המניות. לפי הערכות, שווי התקשרות זו בדוראד עשוי להגיע לכ-20 מיליון שקל בשנה - כלומר נאמד בהכנסות של חצי מיליארד שקל לאורך תקופת הפרויקט.

תחום זה של תפעול ותחזוקה (O&M) נחשב לפיכך רווחי במיוחד. היות שקרץ גם לקצא"א, החליטה החברה שבפיקוח ממשלת ישראל להצטרף לחגיגה. ואולם היות שפעילות זו אינה נכללת במסגרת הסכם הזיכיון שחתמה מול ממשלת ישראל — היא החליטה לפעול דרך חברה חדשה.

כך, את השקעתה בדוראד היא ביצעה דרך חברה אחות בשם שתא"א, ולצורך קבלת הזיכיון לתפעול התחנה ולתחזוקתה, היא הקימה חברה בת בשם שתכא"א (שירותי תחנות כוח אילת אשקלון). תפקיד החברה החדשה היה לספק שירותי תפעול ותחזוקה לתחנות כוח. זאת, מתוך כוונה להפוך אותה לדומיננטית בענף החשמל המתפתח בישראל ערב פתיחתו לתחרות.

צמח נובט בנחל עברונה שנפגע מדליפת נפט בערבהצילום: אליהו הרשקוביץ

ראשונת לקוחותיה של שתכא"א היתה לפיכך דוראד, לא מעט בזכות הגב שלו זכתה מהחברה האם, בעלת המניות הגדולה בקבוצה. זאת, מכיוון שאת החוזה שלה מדוראד היא קיבלה חודש בלבד לאחר שהוקמה, באוקטובר 2010.

מה רבה הפליאה, לפיכך, לכשהתברר כי ביום החתימה החגיגית על הסכם המימון ויתרה שתכא"א הצעירה והרעבה על חלק מעבודות התחזוקה הגדולות בפרויקט לטובת חברה אלמונית בשם אזום.

הרווחים אצלכם - האחריות עלינו

חברת אזום מוחזקת בידי משפחת אדלסבורג (75%) וקונצרן זורלו הטורקי (25%) - השותפים עם קצא"א בדוראד, ומחזיקים יחדיו 43.75% ממניותיה.

לפי עסקת בעלי העניין שנחתמה, ביום החתימה על הסכם המימון, נקבע כי אזום תקבל לידיה חלק ניכר מעבודות ה-O&M, ללא מכרז. זאת, בעוד ששתכא"א תמשיך להיות האחראית כלפי דוראד בנוגע לכל התחייבויותיה המקוריות, ותמשיך לשפות את דוראד במקרה של מחדל או תקלה בעבודות.

במלים אחרות, חודש לפני סגירה פיננסית, מקימה קצא"א חברה־בת כדי שתשמש קבלן O&M לתחנת ענק ב–4 מיליארד שקל. החברה הבתולית מקבלת את החוזה בתוך ימים - אך בחלוף חודש בלבד, רגע לאחר שנחתם הסכם המימון, היא מעבירה נתח מהחוזה שקיבלה לידי חברה פרטית שבבעלות צדדים קשורים.

עמוס ירוןצילום: עופר וקנין

כך זכו אדלסבורג וזורלו בליטרת הבשר שבחוזי הקבלנות הרווחיים תמורת הפרשת "עמלה" כלשהי, אם בכלל, לידי קצא"א. זאת, בעוד שהם ייהנו מהגב התומך של קצא"א בעלת הכיסים העמוקים, ולא יישאו באחריות כלפי בעלי המניות (עליהם הם נמנים). אלא שתרגיל זה, כך מסתבר, היה רק תחילתו של מהלך.

בחלוף שנתיים, הסכימה כבר קצא"א לוותר כליל על זכויותיה בעבודות התפעול והתחזוקה לטובת שותפיה לפרויקט. במהלך 2013 חתמה שתכא"א על הסכם שלפיו אזום תשמש כבר קבלן המשנה שלה בעבודות התפעול והתחזוקה כולן. זאת, בעוד שהחברה המעין־ממשלתית תישאר אחראית כלפי דוראד באופן מלא, לכל התחייבויות קבלן ה-O&M.

ככל הידוע, גם הפעם לא ניהלה קצא"א הליך מכרזי לפני שמסרה לאחר את חוזה מאות מיליוני השקלים - היות שאינה כפופה לחוק חובת מכרזים. כמו כן, לא ברור אם קיבלה תמורה כלשהי בעבור הוויתור לכאורה, ואם הסכום שאולי מופרש לקופתה הולם את גודל הוויתור.

הפעם, גרר המהלך כבר יותר מהרמת גבה, גם בשורות קבוצת דוראד עצמה. כך, שותפת המיעוט דורי אנרגיה, שמחזיקה ב-18.75% ממניות הפרויקט, הודיעה לפני כשנה כי היא "מתנגדת להסבת העבודות לאזום - ואף חולקת על אופן אישורה". זאת, תוך שהיא מציינת בדו"חותיה הכספיים כי היא בוחנת נקיטה בצעדים משפטיים נגד קבוצת דוראד.

"כיס עמוק שנוח להיתמך בו"

בין דוראד לבין דורי אנרגיה, יש לציין, שוררת מערכת יחסים עכורה. לפי הערכות, דורשת דורי אנרגיה כי בחלוף חמש השנים הראשונות לתפעול הפרויקט, יוצאו עבודות ה-O&M לחברה משותפת לכלל בעלי המניות - ולא רק לידי השותפות האמיצה שבין אדלסבורג לטורקים. שותפות שבאה לידי ביטוי במיזמים משותפים לשתי החברות (אדלטק וזורלו) להקמת תחנות כוח פרטיות נוספות במגזר התעשייתי.

אגב, גם לדורי אין מה להלין על ניצול "נדיבותה" של קצא"א בידי שותפיה. באופן מעורר מחלוקת, גם דורי, ביחד עם אדלסבורג, צפויה לזכות מידי קצא"א ומיתר השותפות בדוראד למענק של כ-100 מיליון שקל בעבור "דמי ייזום" עלומים.

"בקצא"א הבינו שתפעול תחנות כוח זה לא הביזנס שלהם - ולכן יצאו מהתחום", הסביר בסוף השבוע גורם בענף האנרגיה. "זה לא כל כך פשוט להכשיר עובדים לתפעל תחנת כוח ואין הרבה ערך מוסף בגיוס בכירים לשעבר מחברת החשמל", הוסיף.

לדבריו, "הבחירה בזורלו היתה נכונה, בנסיבות שנוצרו. הם הביאו לישראל במהירות שישה מומחים טורקים שעוד מכשירים את כוח האדם הישראלי, וטוב היה לבחור בגורם שכבר מכיר את הפרויקט".

בה בעת, הגורם הודה כי השארת קצא"א כאחראית כלפי בעלי המניות בפרויקט נשענה על היותה "כיס עמוק שנוח להיתמך בו". כמו כן, הודה הגורם כי "זה לא נראה בסדר ברובד של תקינות המבנה התאגידי". להערכתו, אגב, זוכה קצא"א לדמי תיווך של כמה מאות אלפי שקלים בלבד בעבור מסירת העבודות בפרויקט לאזום - סכום זניח ביחס להיקף העבודות שנמסרו לפוטנציאל הרווח שבצדן.

יש לציין כי אין מדובר במיזם היומרני היחיד של קצא"א שנכשל ומוריד לטמיון את השקעות שביצעה בו החברה. כך, תחת רוח היזמות שהכתיב יו"ר קצא"א הקודם, עמוס ירון, הקימה החברה חברה־בת נוספת בשם "אנרגיית רוח אילת־אשקלון". החברה נועדה ליזום פרויקטי ייצור חשמל באנרגיית רוח במתחמי קצא"א, בעיקר באילת.

כך, יזם ירון ב-2010 הקמת חוות רוח בהספק 50 מגה ואט בהרי אילת, בהשקעה משוערת של עד כ-300 מיליון שקל - אך התוכנית נגנזה לבסוף מטעמים רגולטוריים וטכניים.

קצא"א מסרה בתגובה כי "החברה אינה נוהגת להתייחס להסכמים ולהסדרים מסחריים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"