חגיגת השכר בוועד חברת החשמל: מוכרת כרטיסים מרוויחה 19 אלף שקל בחודש

סערה בעקבות חשיפת חשבונות הוועד הצפוני: היו"ר מעסיק מזכירה ב-19 אלף שקל בחודש ושילם 34 אלף שקל למנהל חשבונות

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ועד העובדים בחברת החשמל נלחם להעלאת שכר עובדי החברה, ומתנגד לכוונת ההנהלה להעביר עובדי חברה לחוזים אישיים. אך לצורך ניהול ענייניו מעסיק הוועד בעצמו, באופן פרטי, עובדים חיצוניים - בשכר כפול מזה שנהוג בחברת החשמל.
עובדי המינהלה שמעסיק הוועד יושבים במבנים של חברת החשמל, במשרדים שהקצתה עבורם החברה מתוקף ההסכם הקיבוצי.

העובדים של הוועד משתכרים מיליוני שקלים בשנה, שאותם מממנים, לא פחות, עובדי חברת החשמל וגמלאיה - דרך מסי ועד הנגבים מהם. כמו כן, חברת החשמל משתתפת בכיסוי שכרם - במימון צרכני החשמל בישראל.

נתונים שהפיץ בימים האחרונים ועד המהנדסים בחברת החשמל, במסגרת סכסוך פנימי שפרץ בוועד העובדים הצפוני, חושפים לראשונה את חגיגת השכר המעוותת במוסדות ועד העובדים העוצמתי - על חשבון מיוצגיו והציבור.

יעקב דבידהצילום: רמי שלוש

כך, עולה כי יו"ר הוועד הצפוני בחברת החשמל, יעקב דבידה, מעסיק מזכירה אישית בשכר חודשי ברוטו של 18,835 שקל. זאת, בעוד שלטענת ועד המהנדסים, מהנדס מתחיל בחברת החשמל משתכר כיום שכר חודשי ברוטו של כ–9,000 שקל בלבד.

בנוסף, מעסיק הוועד הצפוני "מוכרת כרטיסים" - עובדת שתפקידה לשווק לעובדי חברת החשמל כרטיסים מוזלים להופעות או לחופשות למשל. עובדת זאת השתכרה 231,330 שקל ב–2013, ונהנתה משכר ברוטו של 19,277 שקל בחודש.

שכרו החודשי של מנהל החשבונות של הוועד, כולל שעות נוספות, היה 34,430 שקל (ברוטו) בחודש. עלות שכרו של מזכיר הוועד הסתכמה ב–2013 ב–700 אלף שקל - המשקפים עלות שכר חודשית של 58.3 אלף שקל.

אם לא די בכך, התברר כי מזכיר הוועד הוא בעצם עובד חברת החשמל ש"יובא" מתוך החברה כמעין "צ'ופר". לצורך זה, ביקש העובד - וקיבל - אישור לחופשה ללא תשלום (חל"ת), שאותה ניצל כדי לעבור למשרד אחר בבניין חברת החשמל - ולזכות בשכר כפול.

יעקב חיצילום: יעקב חי

אגב, לטענת ועד המהנדסים, המזכיר אף הגדיל לעשות כשבנוסף להחזר אחזקת רכב שממנו הוא נהנה בסכום של אלפי שקלים בחודש - הוא דרש וקיבל גם החזר הוצאות דלק, שאותו אישר לעצמו.

איפה היה המבקר?

סך עלות העסקתם של שמונה פקידות, מנהל החשבונות והמזכיר במשרדי הוועד הצפוני ב–2013 היתה כ–3 מיליון שקל. נתונים אלה אינם כוללים את נתוני המטות של ועד דרום בחברה והוועד בירושלים.

לפי הערכות, תקציבו השנתי של הוועד הצפוני ב–2013 הסתכם בכ–16 מיליון שקל, שמתוכם מימנה חברת החשמל כ–6 מיליון שקל, ואת היתרה מימנו עובדי חברת החשמל וגמלאיה.

לפני שלוש שנים מינתה חברת החשמל רואה חשבון מטעמה לצורך ביקורת כספי הרווחה שהיא מעבירה לוועד מתוקף ההסכם הקיבוצי. זאת, לנוכח טענות לשימוש בעייתי ולא מפוקח בכספי ציבור אלה. לפיכך, לא ברור כיצד המשיכה חגיגת השכר במטות הוועדים - חרף הביקורת שכפתה ההנהלה.

סימני השאלה סביב ההתנהלות הכספית של ועד העובדים בחברת החשמל מתחדדת לנוכח שני מנגנונים נוספים שהוא מפעיל בחברה - שתי קרנות רווחה, שאותן מממנים עובדי חברת החשמל וגמלאיה במאות אלפי שקלים בשנה.

קרן אחת היא קרן "עזרה הדדית" - שנועדה לסייע לעובדים הנתונים במצוקה כלכלית - ותקציבה מתאפשר בזכות תרומה שבה נושאים עובדי החברה והגמלאים באמצעות ניכוי של 7.5 שקלים משכרם החודשי. לצדה, מופעלת בחברה קרן סעד - הממומנת באמצעות ניכוי של 10 שקלים משכרו של כל עובד מדי חודש. תכלית קרן זאת היא תרומה למוסדות רפואיים או לרכישת ציוד רפואי לנזקקים.

עם זאת, נתונים שחשף אתמול ועד המהנדסים מעלים תהיה באשר לייעוד כספי הקרן והפיקוח על חלוקתם. בראש הקרן אגב, יושב דבידה עצמו.

כך, נטען כי בהצבעה טלפונית שנערכה בין חברי הנהלת הקרן הוחלט ביולי השנה לתרום לכולל אברכים בשם אהבת שלום - רכסים סכום של 80 אלף שקל, לצורך ריהוט ומזגנים לשתי כיתות לימוד בישיבה. זאת, אף שתרומה לישיבה אינה תואמת את ייעוד כספי הקרן.

באותו יום, כך מסתבר, תרמה הקרן 40 אלף שקל לעמותת רפאנו וניוושע. יום לאחר מכן תרמה הקרן 70 אלף שקל למוסד טכנודע מדעת בגבעת אולגה. במקביל, הקרן הקצתה 8,000 שקל לרכישת תיקים לאירוע בר מצווה של ויצו בעפולה.

"חברי הקרן הם אנשים חכמים, וכל חבר קרן שאין בו פחד צריך לפנות מיד למחלקת משאבי אנוש ולבטל את הוראתו האישית לתרומה החודשית, כי זאת כנראה הדרך היחידה לעצור מיידית את אי־הסדרים הכספיים", כתב לדבידה יו"ר ועד המהנדסים, יעקב חי.

חשף את הנתונים - ורכבו הוצת

ועד המהנדסים חשף את הנתונים לאחר שחי נטל לפני שבוע תיקי יומן של ניהול החשבונות מקופת הוועד הצפוני, ולאחר שסקר את המסמכים שבתיקים - טען לאי־סדרים כספיים שמצא בהם. זאת, בעוד שהוועד הצפוני מגיש נגדו תלונה במשטרה.

בין היתר, טען חי כי קופת הוועד מימנה הוצאות אש"ל עבור עובדים שטסו לחו"ל במסגרת יום האישה או יום הגבר המצוינים בחברה. בנוסף, נמצא כי להשתלמויות שמוציאה חברת החשמל את עובדי המגזרים השונים בבתי מלון מתלווה רכז ועד. זאת, כשקופת הוועד נושאת במימון שהותו במלון - ואף נושאת ב–90% מעלות הנסיעה והשהות במלון של בת זוגו, אם התלוותה אליו.

לאחר שחשף את הנתונים, הוצתה מכוניתו של חי בפתח ביתו שבקרית טבעון. המכונית נפגעה באורח חלקי, לאחר שבתו של חי הבחינה בה עולה באש והזעיקה את אביה כדי לכבותה. ההצתה צולמה במצלמת אבטחה שהותקנה סמוך לחניה, ובמשטרה פתחו בחקירה. בוועד הצפוני הכחישו קשר להצתה.

דבידה מסר בתגובה: "חלק מעובדות הוועד מועסקות יותר מ–20 שנה ולכן הן מתקדמות בדירוג. השכר שלהן מקביל לשכר עובדי החברה ללא חשמל חינם - ואני מעדיף שיעבירו שכר הולם ולא שכר מינימום. הן התקבלו לעבודה טרם היבחרי ליו"ר ועד צפון, ותנאי השכר שלהן אושרו על ידי ועדת הכספים שבה ישב חי בעצמו". באשר לתרומות אמר דבידה: "אני שמח וגאה שארגון עובדי חברת החשמל תורם מכספו לטובת הקהילה. בניגוד לטענת חי, ועדת הקרן סוברנית לתרומה לכל עמותה מוכרת שעומדת בקריטריונים. כולל האברכים תרם את הכסף שהעברנו לנזקקים ולמוגבלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?