בלעדי |

המיליונרים של קצא"א נחשפים: משפטנים ב-3 מדינות ועו"ד קלגסבלד

מבנה פירמידלי רב־לאומי בן ארבע קומות מעסיק יותר מ–20 שנה שורת עורכי דין בעשרות מיליוני שקלים, לצורך הבוררות הכספית שמתנהלת בין ישראל לאיראן

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

המערכה המשפטית הסבוכה שמנהלת ישראל נגד איראן בנוגע לזכויות הכספיות של שתי השותפות לשעבר בחברת קצא"א מפרנסת ב–20 השנים האחרונות מערך משפטי בינלאומי נרחב של עורכי דין בשלוש מדינות. כפי שנחשף אתמול 
ב–TheMarker, עד כה הולידה הבוררות ארוכת השנים החלטת ביניים בלבד, שהכירה עקרונית בפיצוי ישראלי נדרש של כ–50 מיליון דולר לאיראנים. אלא שבינתיים, עלות העסקת הצוותים המשפטיים לאורך שנות הסכסוך המשפטי הסתכמה בסכום שאינו רחוק מכך.

הנשיאה בעלות הייצוג המשפטי נחלקת בין מבנה פירמידלי מסועף ורב־לאומי, שהוקם לצורך מיזם יצוא הנפט המשותף לשתי המדינות. זאת, ככל הנראה, כדי לנתק ככל הניתן את הזיקה הלאומית הרגישה מהמיזם.

בראש הפירמידה ניצבת חברת EPC הולדינגס, הרשומה בקנדה ובה מחזיקות בחלקים זהים ישראל ואיראן. חברה זאת מחזיקה בחברה בת הרשומה בשווייץ בשם טרנס אסייאטיק אויל (Trans Asiatic Oil). רק בהמשך השרשור מוחזקת חברת קצא"א הישראלית (קו צינור אילת־אשקלון), ולצדה חברת שתא"א (שירותי תשתיות אילת אשקלון) - זרוע היזמות העסקית החדשה שהקימה קצא"א בחלוף השנים.

לצורך ייצוגה בבוררויות מול האיראנים, מעסיקה קצא"א שני משרדי עורכי דין מובילים בצרפת ובשווייץ. המשרד הצרפתי מטפל בעמדה הישראלית מאז 1995, אז פנתה חברת הנפט האיראנית (NIOC) אל בית המשפט המחוזי בפאריס כדי שיכפה על ישראל הליך בוררות.

דורי קלגסבלדצילום: מוטי קמחי

לטענת האיראנים, על ישראל לפצותה עבור חלקה (50%) בנכסי קצא"א, שאותם נטשה מאחור עם המהפכה האיסלמית באיראן ב–1979 ועם ניתוק היחסים המדיניים בין המדינות. הנכסים כוללים צי מיכליות נפט, צינור הנפט הגדול בין אילת לאשקלון, תשתיות הפריקה והטעינה בנמלי אילת ואשקלון וכן מטען של כ–800 מיליון טונה נפט פרסי שאותו מכרה קצא"א ערב המהפכה, תוך שהיא שומרת על התקבולים בקופתה.

ישראל התנגדה להתערבות בית המשפט הצרפתי בהליך הבוררות מול האיראנים. ההשתהות, שלא מן הנמנע כי היתה פרי של מדיניות מכוונת, הביאה ב–2001 את בית המשפט הצרפתי להקציב לישראל זמן מוגדר למינוי בורר מטעמה - ומשלא עשתה כן, מינה בית המשפט בורר עבורה.

ישראל עירערה על ההחלטה הזאת בפני בית המשפט השווייצי בטענה להיעדר סמכות, בעוד בית המשפט הצרפתי טען כי לא היה מנוס מכך.

עורך דין לכל בוררות

ההתפלפלות המשפטית בסוגיית חיובה של ישראל לנהל הליך בוררות המשיכה עד 2012 - אז נדחו טענות ישראל בערעור והיא אף חוייבה בהוצאות משפט בסך כמיליון שקל. אלא שבינתיים פוצלו ההליכים המשפטיים בין הדיון בסמכות חיובה של ישראל בבוררות, לבין דיון בתביעה הכספית שהגישו ב–2004 האיראנים לפיצויים בסך כולל של כ–800 מיליון דולר (לפי ערכם אז). בוררות כספית זאת הועתקה בהסכמת הצדדים לז'נווה שבשווייץ - שם שכרה קצא"א משרד עורכי דין מקומי נפרד.

לפי ההסכם שנחתם בין ישראל ואיראן לפני הקמת המיזם המשותף של קצא"א, במקרה של מחלוקת הבוררות היתה אמורה להתנהל בטהרן בפני שופט בית משפט עליון איראני ומקבילו מישראל. במידה שאלה לא יגיעו להבנה, כך נקבע, יבחר נשיא לשכת המסחר הבינלאומית (ICC) בורר שלישי.

כשחויבה ישראל בהליך בוררות, נדרשה לפיכך למנות בורר מטעמה. הבורר נשכר למעשה על ידי מוסד הבוררות בשכר שמומן על ידי טרנס אסייאטיק אויל.

תחילה הועסק בתפקיד הבורר בין ישראל לאיראן עו"ד חיים צדוק, לשעבר שר המשפטים. עם מותו של צדוק ב–2002 נפתח אחד המכרזים היוקרתיים בעולם המשפט הישראלי - על ייצוג עמדות ישראל תמורת ריטיינר גבוה וקבוע ולתקופה שסופה לא נראה באופק.

החשב הכללי דאז באוצר, ניר גלעד, ביקש למנות לתפקיד את ד"ר יורם טורבוביץ', לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים. טורבוביץ' כבר קיבל לידיו את הודעת המינוי הנכסף, אלא שאז הופתע לגלות כי שר האוצר דאז, סילבן שלום, ביטל את המינוי ומינה תחתיו את עו"ד דורי קלגסבלד.

המהלך עורר ביקורת ציבורית, לאחר שהתברר כי קלגסבלד שימש יועצו האישי ועורך דינו הפרטי של השר שלום. התנועה לאיכות השלטון עתרה ב–2003 לבג"ץ נגד המינוי, בטענה כי החלטת שלום התקבלה תוך ניגוד עניינים - אך העתירה נמשכה לבסוף בהמלצת בית המשפט.

מאז מועסק קלגסבלד כבורר בתיק תמורת שכר שנתי משוער של כ–500 אלף דולר. מינויו לא הופסק גם לאחר שהורשע בתאונת הדרכים הקטלנית שבה היה מעורב ונאסר.
בנוסף, מעסיקה קצא"א בעצמה, כבר עשרות שנים, משרד עורכי דין חיצוני לצורך ריכוז ההליכים מול האיראנים - ללא מכרז.

כפי שפירסם בעבר יוסי מלמן ב"הארץ", עם קבלת התביעות האיראניות החליטה קצא"א להעסיק את עו"ד אלחנן לנדאו, שהיה בעבר היועץ המשפטי של משרד האוצר, דרך משרד עורכי דין פרטי שפתח בירושלים. לאחר מותו החליף אותו בתפקיד שותפו, עו"ד צבי ניקסון, שממשיך לשמש כיועץ משפטי חיצוני של קצא"א עד היום.

מקצא"א נמסר בתגובה: "החברה אינה נוהגת להתייחס להליכים משפטיים המתנהלים בחו"ל. כמו כן, החברה אינה מעסיקה את עו"ד דורי קלגסבלד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט