כך התגלתה הדליפה בדרום: "נחשול נפט פגע בי, התקשרתי לקצא"א"

בכיר לשעבר ברשות אכיפה סביבתית: "מי בכלל התעסק עם קצא"א? רואים אותם רק בתרגולים"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

החקירה הפלילית שנפתחה בשבוע שעבר בעקבות דליפת הענק מצינור הנפט של קצא"א בבאר אורה עשויה לערער את מסריה המרגיעים של קצא"א, שלפיהם החברה הגיבה במהירות לדליפה ומנעה אסון כבד יותר. לאחר שהתברר כי כמות הנפט שדלפה מהצינור גבוהה יותר מפי 2 מזו שעליה דיווחה תחילה קצא"א — עולה תהיה גם באשר לזמן שלקח לעובדיה לפעול להפסקת הזרמת הנפט בצינור הדולף.

תושב אחד היישובים הסמוכים לאילת העיד בימים האחרונים כי הוא זה שעדכן את אנשי קצא"א באילת בחומרת הדליפה מהצינור, לאחר שזרם הנפט חצה את כביש הערבה, כשמונה ק"מ צפונית לאילת.

לדבריו, כשחזר לביתו בליל יום רביעי פגע ברכבו באמצע הדרך נחשול שכמעט סחף אותו. תחילה סבר כי מדובר במים, אלא שאז שם לב לריח החריף ולנוזל השחור ששטף את הכביש. לטענתו, משהבין כי מדובר בנפט, יצר קשר עם אנשי קצא"א שלו היכרות מוקדמת עמם, בעוד שאלה לא היו מודעים עדיין לחומרת האירוע, ואילו הוא עידכן אותם בהיקפי האירוע.

עדות זו סותרת את טענת קצא"א, שלפיה אנשיה שהו בקרבת הריתוך הכושל של הצינורות בכניסה לבאר אורה, והבחינו בזמן אמת בפריצת הנפט. עם זאת, גם טענה זו לא מסבירה עדיין כיצד דלפה כמות גדולה כל כך של נפט גולמי עד לעצירת ההזרמה.

צילום: אליהו הרשקוביץ

אחד ההסברים הטכניים לגודל הדליפה עשוי להיות העובדה כי המגוף הקרוב לנקודת פריצת הנפט בבאר אורה, שאמור היה לחסום אוטומטית את הזרמת הנפט מרגע הפעלת התראת הדליפה — מוקם במרחק 25 ק"מ מבאר אורה.

לטענת גורמים בענף, המקטע החסום עשוי היה להכיל עד 25 אלף קוב נפט (25 מיליון ליטר). המשמעות היא כי הזרמת הנפט במקטע ארוך כל כך דרך נקודת חיבור שעדיין לא רותכה היתה מסוכנת ביותר, ונשאה בפוטנציאל הרס גדול פי כמה.

הערכות: גודל הדליפה לא התברר סופית

בינתיים מעריכים גורמים ברשויות הסביבתיות בדרום כי ההיקפים האמיתיים של דליפת הנפט עדיין לא התבררו סופית, ואלה צפויים עוד לעלות במהלך הימים הקרובים. ייתכן שהתשובה הסופית תתקבל רק לאחר מילוי הצינור מחדש.

אתמול הכו גורמים מקצועיים על חטא, בשל הפיקוח החלקי על האופן שבו פעלה קצא"א. "גורמי האכיפה נפגשו אתם רק בתרגילים", העיד בכיר לשעבר באחת הרשויות הסביבתיות. "אולי בקטע הימי היה אתם שיתוף פעולה — אבל ביבשתי, פשוט כלום. אי אפשר היה להניח בשטחם מתקני ניטור לזיהום אוויר, קרקע או מים. מי בכלל התעסק איתם?" הוסיף הבכיר לשעבר. גורם אחר בקרב גורמי האכיפה קרא לחייב את קצא"א בהחלטת ממשלה להכין סקר סיכונים כולל לאורך כל תוואי צינור הנפט.

בתוך כך המשיכה אתמול היערכות המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים וקצא"א לאפשרות כי חזרת הגשמים הבוקר תביא לשיטפונות — ולסחיפת יתרת הנפט בעברונה למפרץ אילת. לדברי מנהל היחידה להגנת הסביבה באילת־אילות, אסף אדמון, לפי הערכות יירשמו במהלך היום באיזור משקעים בטווח של 5–20 מ"מ, כאשר הסיכון לשיטפון נהפך מוחשי החל ב–5 מ"מ ומעלה.

המשרד להגנת הסביבה דיווח אתמול בערב כי במהלך אותו יום הוכנו מאגרים לאורך ערוץ הנחל בעברונה — כדי ללכוד את הנפט בטרם יגיע למפרץ אילת ובנוסף נפרשו אמצעי ספיגה בנתיב השיטפון הצפוי. במקביל, אגף ים וחופים במשרד נערך לעצירת השמן ולשאיבתו מהים, במידת הצורך, באמצעות כלי שיט (שמעמידה, אגב, קצא"א).

"אף אחד לא תפש 
את היקפי הסיכון"

נכון לאתמול פונו משמורת הטבע כ–20 אלף טונה של קרקע מזוהמת בנפט. זאת, כששאיבת מאגרי הנפט הגולמי הגדולים יחסית הסתיימה — בהיקף שאיבה כולל של כ–2,000 קוב מתוך 5,000 קוב נפט שדלפו. כעת עברו הצוותים בשטח ל"מיקרו־שאיבה" של המקווים הקטנים יחסית שעוד נותרו פזורים על פני שטח של 1,000 דונם (ראו צילום).

"לא שיערתי שדבר כזה יקרה", אמר אתמול אדמון. "אף אחד לא תפש היקפים כאלה של סיכון. מי העלה בכלל על דעתו דליפה של 5,000 קוב נפט?"

זאת ועוד, במהלך העבודות בשטח שמורת עברונה לגריפת הקרקע שזוהמה בנפט גילו הצוותים כי חפירה לעומק כ–20 ס"מ חושפת שכבת קרקע שחורה — אך ישנה. לצוותים התברר כי ב–1978 אירעה באותו המקום דליפת נפט מצינור קצא"א הסמוך — ככל הנראה בהיקפים גדולים יותר.

גם דליפה זו הביאה לזרימת נפט לתוך ערוץ נחל עברונה. מהצד האופטימי, גילוי זה של העובדים הפיח תקוות כי השמורה עשויה להשתקם בקצב מהיר מכפי שהוערך תחילה על ידי אנשי הסביבה.

מקצא"א נמסר בתגובה כי "עם קבלת התרעת דליפה ניתנה פקודת מיידית לסגירת המגופים שתוחמים את קטע הקו. המגופים נסגרו ובודדו את הקטע שדלף משאר תכולת הצינור. בעקבות סגירת המגופים הזרימה נעצרה, אך חלק מכמות הדלק שהיתה כלואה בין המגופים בקטע הפגוע דלף. לאור התגובה המהירה של עובדי החברה ומערכות הבקרה החדישות שבהן היא מצוידת נמנע אירוע בהיקף גדול יותר".

כמו כן מסרה החברה כי "בנושא הגנת סביבה החברה אינה נהנית מכל הטבה או זכות עודפת הנובעת מהזיכיון, ופועלת תחת כל כללי הרגולציה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית