מה מסתירים המשרד להגנת הסביבה וקצא"א? השאלות הקשות בעקבות דליפת הנפט

האירוע החמור בערבה ארע במהלך עבודות להעתקת התוואי של צינור הנפט ■ אולם באשר לשאלות כמו מה גרם לדליפה או מי האחראים לה - במשרד להגנת הסביבה לא ממהרים להסיק מסקנות ■ וגם שתי בשורות טובות, יחסית

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

שלושה ימים אחרי דליפת הנפט הגולמי בבאר אורה ובשמורת הטבע עברונה שבדרום הערבה - ובמשרד להגנת הסביבה, כמו גם בתקשורת, עדיין לא עסקו בפומבי בשאלת הנסיבות שהביאו לאסון האקולוגי, כמו גם בשאלת האחראים למחדל.

מהנתונים שסופקו עד כה על ידי המשרד וחברת קצא"א, עלה כי ביקוע צינור הנפט הגדול יחסית (קוטר 42 צול) אירע במהלך עבודות להעתקת התוואי שלו במסגרת העבודות להקמת שדה התעופה החדש בתמנע. עם זאת, עדיין לא נמסר אם הצינור היה פעיל, כמה זמן חלף מאז הזזתו לתוואי החדש ומה מקור הנפט שבדליפה. כל שידוע הוא על דליפה של כ–3,000 מ"ק נפט גולמי - פי שלושה מהיקף הדליפה בנחל צין ב–2011.

בניגוד לדלק סילוני (מקור הזיהום בדליפה ב–2011), הנפט הגולמי לא מחלחל לקרקע. לכן, החשש מזיהום מי תהום נמוך יחסית, וזו גם הסיבה להשתרעות הזיהום על פני ציר ארוך כל כך (7–8 ק"מ). בתנאים כאלה, עשויה מלאכת שאיבת הנפט להיות מהירה יחסית, אך תרחיש של שיטפונות בעקבות גשמים העשויים לרדת בדרום מחרתיים מעלה חשש מהתרחבות מעגל הזיהום - ומקושי עתידי בשיקום האזור.

אז מה גרם לדליפה? גורמים בענף האנרגיה, שבחנו בסוף השבוע את צילומי מקטע הצינור שהתבקע סמוך לבאר אורה, העלו תרחיש סביר אחד. לפיו, במהלך העבודות להעתקת הצינור נדרש לפרק כמה ממקטעיו של הצינור ולחברם בתוואי החדש. בצינורות ענק דוגמת זה של קצא"א, הריתוך לא נעשה בין שני קצוות צינור המוצמדים זה לזה - אלא באמצעות שימוש בצנרת מחבר (פלידקו), ש"משדכת" בין שני הקצוות. הריתוך, במקרה זה, מתבצע במהלך הזרמת נפט. בצילומים שהופצו ניתן היה להבחין כי צינור הנפט התרומם במעט מפני הקרקע וכי המחבר נשבר. מכאן, עולה סברה כי ייתכן שהצינור לא עוגן היטב בקרקע, "קפץ" במהלך ההזרמה והביא לקריעת המחבר.

השמורה בעברונה לאחר זיהום דליפת הנפטצילום: עמיר אלוני - רשות הטבע והגנים

תרחיש זה, או אחרים, מעלים חשש כבד לרשלנות בעת ביצוע העבודות לקראת ריתוך הצינור - אך לא רק. כך, נשאלת השאלה אם התפרקות החיבור של שני הצינורות התגלתה מיד - או שחלף זמן עד שטופלה, כשבינתיים המשיך הנפט לזרום לסביבה? האם המגופים האוטומטיים שלאורך הצנרת אמנם חסמו הרמטית את הזרימה בצינור בשני קצות המקטע מיד עם הדליפה? האם ניתן היה להימנע מכמות הנפט הגדולה שאוחסנה במקטע? האם היו בשטח די צוותי עבודה ומעקב, והאם צוותי התגובה אוישו, צוידו ופעלו כנדרש?

המשטרה הירוקה שבמשרד להגנת הסביבה אמנם פתחה בחקירה בניסיון להשיב על שאלות אלה, ואולם ברקע צפה עדיין השאלה אילו לקחים הופקו משתי דליפות הדלק הסילוני ב-2011, ומה עלה בגורלה של החקירה הפלילית שנפתחה בגינן - ותוצאותיה לא נודעו עד היום.

מחברת קצא"א נמסר בתגובה: "במסגרת עבודות הקמת שדה התעופה בתמנע, קצא"א התבקשה לבצע עבודות להסטת קטע קו 42 מאילת לאשקלון באזור בו אמור לקום שדה התעופה. עקב מה שנראה כתקלה טכנית שסיבותיה עדיין אינן ברורות אירעה הדליפה בקו.

"בעת האירוע התקבלה במערכת בקרת הדליפות של החברה התרעת דליפה, וניתנה פקודת מידית לסגירת המגופים שתוחמים את קטע הקו. המגופים נסגרו ובודדו את הקטע שדלף משאר תכולת הצינור.

"בעקבות סגירת המגופים הזרימה נעצרה - אך חלק מכמות הדלק שהיתה כלואה בין המגופים בקטע הפגוע דלף. לאור התגובה המהירה של עובדי החברה ומערכות הבקרה החדישות בהן היא מצוידת נמנע אירוע בהיקף גדול יותר. החברה דיווחה לכל הגורמים הרלוונטיים לפי הנדרש ובזמן אמת, ופעלה על פי התרגולות ונהלי החירום מרגע התרחשות התקלה.

"החברה משקיעה משאבים רבים בתחזוקה מונעת הכוללת בין היתר טיפול יזום ושיפוץ קווים בהתאם לתקנים הבינלאומיים המחמירים ביותר. כמו כן, החברה משקיעה משאבים רבים בהצטיידות במערכות המתקדמות ביותר בעולם בכל הקשור לתפעול ואחזקת קווים. החברה מנהלת מערך חירום המצויד במיטב האמצעים הטכנולוגיים ומחזיקה צוותי תגובה מיומנים ומתורגלים למתן תגובה מקצועית ומהירה לאירועי חירום.

"מרגע הדליפה, פועלת החברה מסביב לשעון בתיאום עם נציגי המשרד להגנת הסביבה ועם נציגי רשות הטבע והגנים, לשאיבת הדלף ולפינוי הקרקע המזוהמת. בפעולות השאיבה שבוצעו נשאבה מרבית כמות הדלף. על פי הנחיות המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים פועלת החברה כעת לטיפול בקרקע המזוהמת ולהשבת המצב לקדמותו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קסטרו מבצע מבצעים

"לא הייתי מאשר דבר כזה בחיים": האמת על "המבצע ההזוי" של קסטרו

רובע האמרבי בסטוקהולם. חברות הנדל"ן השוודיות איבדו 30% מערכן השנה

"התפרקות גדולה": אירופה מתכוננת לתיקון חריף בשוק הנדל"ן