רשות החשמל: "הגז בישראל - מהיקרים בעולם"

רשות הגז: "פיקוח = פופוליזם" ■ יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש־הכהן, חשפה נתונים שלפיהם מחיר הגז שמכתיב מונופול תמר בשוק יאמיר ב–40% עד 2030

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

חוזי הגז החדשים שנחתמו בין מונופול מאגר תמר לבין יצרני החשמל הפרטי נסגרו במחיר בסיס גבוה יחסית של 5.7 דולר למיליון BTU - ולפי ההצמדות שנקבעו, עשויים להאמיר עד לסוף העשור הבא ב–40% ולהגיע למחיר של כ–8 דולר למיליון BTU - כך טוענת רשות החשמל. זאת, בעוד שהמחיר שמשלמת חברת החשמל על הגז יגיע בתקופה זו לכ–7.7 דולר למיליון BTU - אף שנסגר תחילה על כ–5 דולר בלבד.

״בפני רשות החשמל מונחים כיום לאישור חוזי גז, שבהם נראית מגמה מדאיגה של עלייה במחיר הגז, שדורשת טיפול ממשלתי", אמרה אתמול יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש־הכהן, בכנס תחזיות 2015 שערך המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה, בשיתוף ישראל דיפנס ועיריית חדרה. "מנגנון הצמדת מחירי הגז למדד בישראל מייצרת התפתחות שישלם הציבור רק בכיוון אחד - כלפי מעלה, במנותק ממחירי הגז בעולם", הוסיפה פרקש־הכהן, וציינה כי "עלייה של דולר בעלות יחידת גז מהווה יותר ממיליארד שקל וחצי שמושתים על צרכני החשמל".

לדבריה, "התבססות מונופול הגז בישראל מונעת את התחרות ואת הוזלת יוקר המחיה לצרכנים. ככל שלא תהיה תחרות במקטע אספקת הגז - לא יהיה מנוס מפיקוח על הסכמי הגז, כפי שנעשה בעולם. כבר כעת אנו רואים שמחירי הגז 
בישראל נמצאים על הצד הגבוה ביחס למדינות אחרות שהן יצואניות גז״.

ח"כ אורית פרקש־הכהן, לשעבר יו"ר רשות החשמל

בתגובה לדברי פרקש־הכהן, תקף בחריפות הכלכלן הראשי של רשות הגז הטבעי במשרד האנרגיה, קונסטנטין בלוז, את הכוונה לפקח על מחיר הגז: "מדובר במהלך פופוליסטי, לא נכון, שיכול להרוג את השוק". לדבריו, "הורדת מחירים אדמיניסטרטיבית תוביל לעליית מחירים בטווח הרחוק. גם ארגנטינה קבעה מחיר של 3 דולר למיליון BTU - נותרה בלי שוק. היום היא מייבאת ב–8 דולר. כך, גם מצרים קבעה מחיר של 2.7 דולר ליחידה וקונה כיום מאיתנו גז ב–7 דולר. המחשבה שלפיה אם יש מונופול אז צריך לחלוב אותו תשאיר אותנו בלי גז", אמר. לטענתו, הטלת פיקוח תעקר את הכדאיות הכלכלית שבפיתוח שדות נוספים ומתחרים למונופול.

ואולם, מי שהצטרף לדברי פרקש־הכהן היה דווקא יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון טל, שאמר כי "מונופול האנרגיה האמיתי הוא מונופול הגז. מהפכת הגז מנוהלת כיום לא נכון".

לדבריו, על פי הערכות אופטימיות בחברה, הגז ממאגר לווייתן לא יגיע לחופי ישראל 
בארבע־חמש השנים הקרובות. "משק האנרגיה צועד צעידה מטורפת ל–100% גז בתוך עשור, וזה אומר שצריך לרוץ ליתירות אסטרטגית בהולכת הגז ובאחסונו התפעולי", אמר.

עם זאת, רון טל הפתיע כשסתר את קביעת הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, בדבר תמחור הגז לחברת החשמל: "דרשנו שמחיר הגז לחברת החשמל יהיה הנמוך ביותר בשוק, ואנחנו מתכוונים להקפיד על כך. ואם לא יהיה הנמוך ביותר — נשקול לנקוט בצעדים", הצהיר. וזאת, אף שגילה אסר על חברת החשמל לכלול התנייה זו בחוזה מול בעלי מאגר תמר.

"לחלק את החשמל 
לפי מחוזות"

תמימות דעים עקרונית נרשמה בכנס תחזיות האנרגיה גם בנושא הצורך ברפורמה במשק החשמל. "חברת החשמל בעד תחרות בייצור החשמל, אבל אין פה רבע תחרות מול יצרנים פרטיים, שלא נושאים בעלויות גיבוי מערכתיות וחותמים על חוזים ל–20 שנה. צריך לקבוע מנגנון אחר", אמר רון טל, וקרא ליישום רפורמה מיידית במשק החשמל.

יפתח רון טלצילום: מוטי מילרוד

דבריו זכו לגיבוי מצד נציגי הממשלה, אם כי אלה הצביעו על מודל רפורמה אחר מזה שמעדיף מונופול חברת החשמל. "אם יו"ר חברת החשמל אומר שהוא בעד תחרות - מה המשמעות של האמירה הזו, כשהחברה שלו היא יצרן החשמל המהותי בישראל?", עקץ סגן הממונה על התקציבים, אודי אדירי. לדבריו, המודל הרצוי במשק הוא תחרות חופשית של יצרני חשמל מול מנהל מערכת עצמאי, לצד תחרות גם באספקת החשמל.

״כדי להביא את פירות התחרות בייצור החשמל לציבור, לא נוכל להמשיך לפקח על המשק במבנה הנוכחי שלו בלי לבצע שינוי מבני ראוי בחברת החשמל״, הסכימה 
פרקש־הכהן. "המצב הנוכחי - שבו לכל יצרן פרטי יש תעריף מובטח ל–20 שנה ומונופול חברת החשמל נשאר גוש אחד לא מפוצל - אינו יכול להימשך. להוציא את ניהול מערכת החשמל מידי חברת החשמל זה לא מספיק. על הממשלה לטפל במכירת תחנות חברת החשמל כדי לייצר שוק חשמל תחרותי, לתאגד את חלוקת החשמל על פי מחוזות, ובכך לייצר גישה לצרכנים הביתיים 
בישראל - שתאפשר ליצרנים פרטיים למכור להם חשמל״, אמרה פרקש־הכהן.

בתגובה לטענת רון טל, שלפיה הנחות ייצור החשמל הפרטי לא מגיעות ללקוחות הביתיים, הציע לו בסרקזם מנכ"ל 
פורום היצרנים הפרטיים, איתי אייגיס: "אז בואו נעשה הכל כדי שגם משקי הבית יוכלו לקנות חשמל מהיצרנים הפרטיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר