התייעלות? עובדי חברת החשמל דורשים תוספות שכר במיליארדי שקלים

בשעה שהנהלת החברה מגבשת תוכנית התייעלות - לוועד תוכניות אחרות ■ יו"ר הוועד שיגור מכתב בו דרש להגביה את תקרת השכר ב-15%, להכפיל את הפנסיה ולקצר את התקופה הנדרשת לקבלת קביעות ■ היום העובדים השתמשו במוקד הטלפוני של החברה להפניית שיחות למשרדים של אורי יוגב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תוספת שכר גורפת והגבהת תקרת השכר בחברה, הכפלת שכר הבסיס המוכר לפנסיה, הלבנת חריגת שכר וקיצור התקופה שנדרשת לקבלת קביעות - אלה כמה מהדרישות שהעלה בסוף השבוע ועד העובדים בחברת החשמל כלפי הנהלת החברה, תוך קריאה לעדכון הסכם השכר הקיים, שתוקפו יפוג בסוף דצמבר.

במכתב שכותרתו "דרישה לניהול משא ומתן לחתימה על הסכם שכר חדש" פירט בסוף השבוע יו"ר הוועד, דוד (מיקו) צרפתי, שורת דרישות מקדמיות לשיפור שכרם ותנאי העסקתם של העובדים, שאותן יניח הוועד על שולחן המשא ומתן. זאת, בעוד שבמקביל החלו בשבוע שעבר בחברה הדיונים דווקא על קיצוץ עמוק שצפוי בתקציבה ל–2015 - כך שספק אם התקציב יוכל לעמוד ולו במקצת מדרישות הוועד.

כך, למשל, דורש צרפתי להגדיל את שיעור שכר הבסיס שמוכר לפנסיה מכ–30% כיום ל–70% לפחות מהשכר הכולל. מדובר בדרישה שהועלתה בעבר על ידי הוועד כאחד התנאים ליישום רפורמה כוללת במשק החשמל. הדרישה נדחתה על הסף בשל עלויותיה החריגות, שנאמדות בנטל תזרימי של מיליארדי שקלים ובניפוח ההתחייבויות הפנסיונית של החברה מעבר לכל פרופורציה.

מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן, ויו"ר ועד חברת החשמל מיקו צרפתיצילום: עופר וקנין

עוד דרש צרפתי לקצר את תקופת הארעיות בחברה, ולקבוע כי כבר לאחר שנתיים יהיה עובד זכאי לקביעות - במקום אחרי חמש עד עשר שנים כיום. זאת, בעוד הנהלת החברה נדרשת בימים אלה דווקא להקפאת קביעויות ולצמצום מצבת כוח האדם הקבוע.

בנוסף לדרישות אלה, הודיע צרפתי כי הוא מצפה לאישור שורת תוספות שכר לכלל עובדי החברה, וכן תוספות ייעודיות לעובדי מגזרים מסויימים, בשיעור שייקבע במשא ומתן.

"ניסיון העבר מלמד שהחברה מנסה בדרך כלל לגרור רגליים ולהתחמק מחתימה על הסכם, ולפיכך אנו דורשים שהמשא ומתן יחל באופן מיידי, ושיתקיימו דיונים יומיומיים ואינטנסיביים עד לחתימה על הסכם", אמר צרפתי. "בכוונת ארגון העובדים לדרוש לשריין מראש שלוש ישיבות משא ומתן שבועיות עד לחתימת ההסכם", הוסיף.

בשיחה עם המוקד הטלפוני של חברת החשמל (103) הבוקר נאמר כי "בשל פיטורי העובדים בחברה, קיים עומס שיחות". הדובר מפנה את הפונים למספר טלפון באזור חיוג 02. המספר שייך לאחד המשרדים ברשות החברות הממשלתיות, שבראשו עומד אורי יוגב.

האזינו:

במקום לבטל חריגת שכר - להגדיל אותה

ההסכם הקיבוצי האחרון בין הנהלת חברת החשמל לבין ההסתדרות נחתם בתחילת 2011, והוארך עד לסוף 2013. לנוכח הקיצוץ שנדרש ב–2013 בתקציב המדינה, נדחתה בשנה שעברה החתימה על הסכם שכר חדש - כשתוספת השכר שלה זכאים עובדי המגזר הציבורי, בשיעור של כ–1%, נדחתה ל–1 בינואר 2015. עם פקיעת הסכם השכר בסוף דצמבר צפוי להסתיים השקט התעשייתי.

לקראת הדיונים, ביקש צרפתי ליידע את ההנהלה בכמה מדרישותיו. בנוסף על הדרישות להכפלת הרכיב הפנסיוני ולקיצור תקופת הארעיות ציין צרפתי כי הוא מצפה לדון בשורת הטבות ושינויי שכר שכבר נדונו בעבר - אך עדיין לא הושגה הסכמה לגביהם. מדובר בדרישות שהעלה הוועד בעת המשא ומתן על הסכם השכר בסוף 2012, לפני שהוחלט על הארכת תוקפו של ההסכם הקיים לנוכח מצבה הפיננסי הקשה של החברה. צרפתי צירף למכתבו את רשימת הדרישות הקודמות, שבהן דרישה לשלב את הפרמיות המובטחות לעובדים בשכר היסוד המוכר לפנסיה, וכך גם את ממוצע השעות הנוספות.

כמו כן, קורא הוועד להבטיח גמול השתלמות ב' גם לאלפי העובדים המנהליים בחברה (ולא רק למקצועיים) - ובמקביל לבטל את תקרת גמול ב' המובטחת כיום לעובדים המקצועיים.

עבור אלפי עובדי המנהלה - מוקד כוחו הפוליטי של צרפתי בחברת החשמל - הוא דורש הכרה בוותק של 15 שנה כהכשרה מקצועית של "טכנאי" על כל תנאי השכר הנלווים לכך.

עבור עובדי דור ד' הצעירים והחדשים יחסית בחברה, דורש הוועד לקבוע רצפת שכר של 7,000 שקל לחודש לעובד חדש, או שכר בסיס של 10 אלף שקל למהנדסים ולעובדי מקצועות נדרשים.

באשר לבכירים, המרופדים ממילא בשכר גבוה יחסית למגזר הציבורי, הוועד דורש תוספת של 15% לדרגת השכר הגבוהה ביותר - וכן פתיחת דרגה חדשה שתהיה גבוהה ב–15% מקודמתה.

אם לא די בכך, הרהיב הוועד עוז ודרש להגדיל את ה"תוספת הפיקודית" שמובטחת לאלפים מעובדי החברה שלא כדין. מדובר במענק מנהלים בשיעור של עד 26% מהשכר, שהוגדר עוד ב–1988 על ידי הממונה על השכר באוצר כ"חריגת שכר" האסורה בתשלום.

בנוסף, דורש הוועד להגדיל את השתתפות חברת החשמל בדמי החבר שמשלמים העובדים לוועדים בכ–350 שקל לעובד.

"אנו מצפים לכך שההתייחסות תהיה עניינית ורצינית ושהנושאים ידונו ויסוכמו בצורה חיובית", סיכם צרפתי את מכתבו.

הוצאות השכר - 
5.3 מיליארד שקל

מכתב הוועד לגבי דרישות השכר נשלח על רקע תוכנית ההתייעלות אור יקרות, שגיבשה ההנהלה במטרה להתמודד עם הירידה התלולה בהכנסותיה - הן כתוצאה מהפחתת תעריף החשמל במשק שצפויה ברבעון הראשון של השנה הבאה, והן כתוצאה מהתמתנות הגידול בביקושים לחשמל במשק ומחדירת יצרני החשמל הפרטי.

כפי שנחשף בשבוע שעבר ב–TheMarker, תוכנית אור יקרות תקיף פרישה מוקדמת של 300–400 עובדים לצד אי־החלפת כ–200 עובדים שיפרשו השנה לגמלאות - כלומר קיצוץ של עד כ–600 תקנים. זאת, לצד הקפאת מתן קביעויות, צמצום למינימום של גיוס עובדים ארעיים חדשים לחברה וקיצוץ דרמטי בתקציבי הפיתוח והלוגיסטיקה בחברה.

התוכנית אמנם נמנעת מלפגוע בתנאי השכר של העובדים כפי שאלה מעוגנים בהסכם הקיבוצי בחברה, אך קשה לראות כיצד תוכל החברה להיעתר לדרישה לנפחם עוד יותר. השכר הממוצע בחברת החשמל זינק מ–1995 ב–135% - בעוד השכר הממוצע במשק גדל ב–100% בלבד באותה תקופה. ההתחקות אחר הוצאות השכר של החברה נתקלת בקשיים, היות שהיא נוקטת בשיטות של "חשבונאות יצירתית", ונוהגת לייחס כ–40% מהוצאות השכר שלה לרכוש קבוע.

מדו"ח השכר במשק ל–2012 עלה כי עלות השכר בחברת החשמל הסתכמה ב–5.34 מיליארד שקל – שנגסו אז בכ-19% מהכנסותיה. עלות ההעסקה של עובדי חברת החשמל זינקה ב–2012 ב–19.2% - מ–29.7 אלף שקל ל–35.4 אלף שקל בממוצע לחודש לעובד. זאת, בגלל הסדר הפנסיה החדש בחברה ומנגנון הגידול האוטומטי בפנסיה, שהזניק בהתאם את עלות שכרם הממוצעת של עובדי החברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?