חברת החשמל הרוויחה 204 מ' ש' ברבעון - אך תסיים את 2014 בהפסד עמוק

הקיץ הנוח יחסית וייצור החשמל הפרטי הביאו לירידה של 19% בהכנסות החברה ברבעון השלישי ■ ההפסד מתחילת השנה - 920 מיליון שקל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

הרבעון השלישי של החברה נחשב ל"חזק" יחסית, בגלל הביקושים הגבוהים לחשמל בקיץ. ואולם, הקיץ הנוח יחסית וחדירת ייצור החשמל הפרטי אשתקד הורידו ב–19% את הכנסות החברה ל–6.8 מיליארד שקל. זאת, בעוד הרווח התפעולי של החברה ירד ב–13% ל–1.36 מיליארד שקל.

זינוק של 35% בהוצאות המימון, לנוכח הפיחות הנמשך בשער השקל, הביא את החברה לרשום ירידה של 17% ברווח הנקי לעומת הרבעון המקביל אשתקד - 204 מיליון שקל בלבד. זאת, לאחר שהחברה רשמה הפסדים של 775 מיליון שקל ושל 348 מיליון שקל בשני הרבעונים הראשונים של 2014.

היו"ר יפתח רון־טל (מימין) והמנכ"ל היוצא אלי גליקמן צילום: תומר אפלבאום

החברה אמנם צימצמה את מצבת ההתחייבויות שלה ל–69.2 מיליארד שקל ואת החוב הפיננסי נטו לכ–49 מיליון שקל - אך שיעור המינוף לא פחת, ומוסיף להיות גבוה (כ–84%).

מתחילת 2014 רשמה החברה זינוק עצום של 990 מיליון שקל בהוצאות המימון שלה, ל–2.8 מיליארד שקל. הדבר תרם תרומה מכריעה להפסד הנקי שרשמה מתחילת 2014, בסך 920 מיליון שקל, וצפוי לגרום לדו"חות 2014 הסופיים להיות קודרים יחסית.

חרף המצב, המשיכה החברה לצבור כספים בחשבון הנאמנות הלא חוקי לכאורה שפתחה עבור עובדיה, שבו נאספו עד כה 1.9 מיליארד שקל. במקביל, המשיכה החברה גם להזרים 450 מיליון שקל לקופת הפנסיה של העובדים.

יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון־טל, אמר כי "כדי לשפר באופן מהותי את תוצאותיה הכספיות של החברה נדרשת פעילות נמרצת של משרדי הממשלה והרגולטורים האחראים למשק החשמל, לקידום רפורמה במשק ושינוי מבני בחברה".

מנכ"ל החברה, אלי גליקמן, הוסיף כי "הפער בין הרבעון הנוכחי לרבעון המקביל אשתקד מוסבר במעבר תעשייה לייצור הפרטי, מה שמשליך על היקף ההכנסות של החברה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?