הנהלת חברת החשמל מכינה תוכנית התייעלות - הוועד פתח בעיצומים

התוכנית שתיקרא "אור יקרות" נועדה להתמודד עם קיצוץ חד בתקציב החברה ל-2015 ■ ועד העובדים פוצץ ישיבת דירקטוריון והורה לעכב מענה במוקד 103

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

שש שנים לאחר שהציגה את תוכנית ההתייעלות "מצפן" ושלוש שנים לאחר שנחשפה תוכנית ההתייעלות "תנופת אור" - מגבשת באחרונה הנהלת חברת החשמל תוכנית התייעלות חדשה ורזה יחסית בשם "אור יקרות". תכלית התוכנית היא לקצץ בחדות את הוצאות החברה ב-2015, לאחר כישלון המשא ומתן ליישום הרפורמה במשק החשמל.

בימים האחרונים הורה דירקטוריון חברת החשמל להנהלה לגבש תוכנית עבודה חדשה שתתבסס על הנחת עבודה ולפיה לא תיחתם רפורמה במשק החשמל בשנה הקרובה. משכך, החלה ההנהלה בהרכבת שורת צעדי התייעלות במערכי החברה השונים.

מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן (מימין) ויו"ר ועד עובדי החברה, מיקו צרפתיצילום: עופר וקנין

בתגובה לתוכנית המתגבשת פתח בסוף השבוע ועד העובדים בחברה בסדרת עיצומים. בין היתר, פוצץ הוועד את ישיבת ועדת המכרזים של הדירקטוריון, לאחר שסירב לאפשר לעובדי החברה להופיע בפניה. אתמול (שבת), הורה הוועד לעובדי מוקד 103 להאט את עבודתם, ולענות לפניות לאחר כשתי דקות שיחה – במקום עד 30 שניות. בפועל זכו המתקשרים למענה גם לאחר 20-10 דקות, ובוועד טענו בציניות כי מדובר ב"פיילוט" לקראת יישום תוכנית ההתייעלות הצפויה. זאת, בטענה כי תוכנית ההתייעלות המתוכננת מתעתדת ממילא לפגוע בתפקוד המענה במוקד.

במקביל ביטל הוועד את השתתפות העובדים בקורסים, ונקט בעיצומים מקומיים שונים נוספים. הנהלת חברת החשמל לא פנתה עד כה לבית הדין לעבודה נגד העיצומים, אף שאלה לא מגובים בסכסוך עבודה. בתגובה לתהייה בנושא מסרה הנהלת החברה כי היא "פועלת בשיקול דעת תוך בחינת השלכות העיצומים על מחויבויותיה של החברה כלפי הלקוחות, ובשלב זה מפעילה את הכלים הניהוליים שבידיה".

בתוך כך, שיגר אתמול מנהל אגף משאבי אנוש בחברת החשמל, עמית אוברקוביץ', הנחיה שלפיה כל עובד שינקוט בעיצומים – לרבות אי השתתפות בהדרכה שנקבעה לו - יהיה זכאי לשכר חלקי בלבד לאחר שיופחת 30% משכרו ולא יאושרו לו שעות נוספות. אוברקוביץ' הזכיר עוד למנהלי האגף כי "עובד שלא הגיע למקום עבודתו – לא יהיה זכאי כלל לשכר".

יש לציין כי עיצומי ועד העובדים החלו אף שתוכנית "אור יקרות" עדיין לא הוצגה ולא הובאה כלל לאישור דירקטוריון החברה. ועד העובדים מקיים בחודשים האחרונים עיצומים נוספים בגין סכסוכי עבודה פתוחים אחרים.

אגב, שימוש מושאל אחר בביטוי המקראי "אור יקרות" נעשה על ידי צה"ל במלחמות ההתשה ויום הכיפורים, כשם קוד למערכת שנועדה לחסום את צליחת תעלת סואץ בידי כוחות הצבא המצרי באמצעים פירוטכניים.

לקראת שנה פיננסית מאתגרת

בדצמבר אשתקד חשף TheMarker תוכנית התייעלות אחרת שהציעה הנהלת חברת החשמל ליישם במסגרת הרפורמה המתוכננת בחברה ובמשק החשמל. עיקרי התוכנית דמו לאלה שכבר נדונו בעבר, לרבות ביטול של 2,000 תקני עובד, צמצום מחוזות החברה מחמישה לשלושה, איחוד תחנות כוח ודילול של 15% בשדרה הניהולית. לפי שעה, לא ידוע אם תוכנית ההתייעלות "אור יקרות" תכלול פרישת עובדים, ואולם מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן, הודיע לפני כחודשיים בבית הדין לעבודה כי בהיעדר רפורמה ייאלץ לפטר מאות עובדים.

כבר בתחילת השנה החליטה הנהלת החברה לקצץ בתקציב ההשקעות שלה, ואישרה תוכנית רב שנתית, שבמסגרתה תקצץ ב-1.1 מיליארד שקל את ההשקעות שתבצע בשנים 2018-2015, כך שתקציב ההשקעות יהיה 4.2 במקום 5.3 מיליארד שקל.

חברת החשמל צפויה לעמוד ב-2015 בפני שנה פיננסית מאתגרת במיוחד מכורח שלוש סיבות עיקריות. האחת היא ההוזלה הצפויה בתעריף החשמל במשק במהלך הרבעון הראשון של 2015 בשיעור 12%-15%. זאת, כתוצאה מהכנסתו לשימוש של הגז הטבעי הזול יחסית ממאגר תמר. מהלך זה, נגדו מנסה החברה להילחם, עתיד לקצץ בן לילה 3-4 מיליארד שקל מהכנסותיה השנתיות.

במקביל, צופה חברת החשמל פגיעה קיזוז נוסף בהכנסותיה לאור התחזית להמשך ההתמתנות של גרף הגידול בביקוש לחשמל במשק. כך, בדו"חותיה הכספיים האחרונים הפחיתה החברה את תחזית הגידול השנתית בביקושים מ-3.8% ל-2.7%-3%.

הסיבה השלישית לדאגה בחברה נעוצה באיבוד נתח שוק של כ-13%, לאור כניסת יצרני חשמל פרטי מתחרים. החברה דיווחה כי עד כה עברו כ-120 לקוחות גדולים לצרוך חשמל בייצור פרטי, וכי חמישה לקוחות גדולים נוספים יעזבו את שירותיה עד לסוף השנה. ב-2015 צפויה החברה לאבד נתח נוסף של כ-7% עם כניסתה לפעילות של תחנת דליה אנרגיות.

חרף איבוד הכנסות זה, נותרו עד כה הוצאות חברת החשמל ברמתן הגבוהה, מבלי שהחברה מתייעלת. מתחילת השנה רשמה חברת החשמל הפסד של 1.13 מיליארד שקל, שנבע בין היתר, בגין הוצאות יתר של 855 מיליון שקל בתפעול.

ברקע תוצאות אלה, מתעתדת החברה לצאת השבוע בגיוס חוב של עד מיליארד דולר בחו"ל. זאת, באמצעות הנפקת אג"ח למשקיעים מוסדיים זרים בריבית של עד כ-6%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר