מרד בוועד נמל אשדוד: 
"תם עידן הפחד של חסן. כבר לא חוששים לדבר"

עשרות עובדים פרצו שלשום אל לשכתו של יו"ר הוועד, אבינועם שושן, והאשימו אותו בהפגנת חולשה מול הממשלה ובכך שגרם לאיסור על קליטת קרובי משפחה בנמל ■ שושן וחבריו לוועד איימו להתפטר, ובהסתדרות פועלים להרגיע את הרוחות

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

הרחקתו הממושכת מנמל אשדוד של אלון חסן, לשעבר יו"ר ועד העובדים, וההערכה כי לא ישוב עוד לתפקידו מערערות את יציבות ועד העובדים הוותיק בנמל וכן את מעמדם של מקורביו. קבוצת עובדים גדולה מקרב ועדי התפעול בנמל, שיוצגו עד כה על ידי חסן, הרימה שלשום נס מרד - ויצאה בגלוי נגד שלטון מקורבי חסן בנמל.

60–70 מעובדי הנמל התפרצו שלשום אל משרדי ועד העובדים ותקפו מילולית את סגנו לשעבר של חסן וממלא מקומו, אבינועם שושן. ככל הידוע, מדובר במנופאים ובאתתים, שחלקם משתייך לסקטור התפעול בנמל, ששושן עומד בראשו, וכן לסקטור ציוד מכני, שיוצג על ידי חסן.

לדברי גורמים בנמל, העובדים גידפו את שושן והטיחו בו האשמות קשות בדבר תפקודו כיום ובעבר. זאת, תוך שהם מאשימים אותו בשיתוף פעולה עם הממשלה ובפגיעה במעמד עובדי הנמל.

יו"ר ועד נמל חיפה, מאיר תורג'מן (מימין), ויו"ר ועד נמל אשדוד, אבינועם שושןצילום: מוטי מילרוד

בין היתר, העובדים מחו על האיסור הגורף שהטילה הנהלת הנמל הנוכחית על קליטת קרובי משפחה כעובדים חדשים בנמל, והאשימו את שושן בתגובה "רופסת" לקידום הקמת הנמל הפרטי המתחרה באשדוד (נמל הדרום).

שושן ההמום עזב את הנמל וניתק את המכשיר הסלולרי שלו. בשעות הערב שיגרו שושן וחמשת חבריו בוועד התפעול מכתבים אל בכירי הסתדרות העובדים, ובהם איימו להתפטר מיידית מתפקידם.

אתמול זימן יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, את ראשי הוועד לדיון בלשכתו, והבהיר כי בכוונתו לדחות את כוונת ההתפטרות. במקביל, הגיעו כמה מעובדי הנמל לביתו של שושן באשדוד כדי להביע את תמיכתם בו.

"שושן היה בהלם מכך שעובדיו תוקפים אותו, אבל זה היה צפוי שלאחר שנים שבהם הוא וחסן קידמו את מקורביהם על חשבון אחרים - יבוא יום שיבואו עמם חשבון", אמר אתמול ל-TheMarker אחד מעובדי נמל אשדוד.

העובד הזכיר כי "המרד" פרץ לאחר דחיית ערעור שהגיש השבוע חסן על הרחקתו מהנמל למשך שלושה חודשים נוספים, עד לסוף השנה. "בתקופת חסן שלט בנמל טרור. עובדים פחדו לדבר. אחרי שפורק הציר בין הנהלת הנמל לחסן, עובדים מתחילים להשתחרר ולהתבטא בלי חשש מהוועד", הוסיף גורם בנמל.

"שושן לא יעזוב כל כך מהר עמדת מפתח"

בנמל אשדוד נשמעו אתמול ספקות באשר לרצינות כוונת ההתפטרות של שושן, והעריכו כי ההסתדרות תשכנע אותו להישאר. "שושן לא יעזוב כל כך מהר עמדת מפתח, והעובדים מוקירים את העובדה שמייצגת אותם דמות פרגמטית כמותו", אמרו גורמים בוועד.

לטענת גורמים בנמל, עיקר קצפם של העובדים יצא על רקע אימוץ הוראת רשות החברות הממשלתיות בדבר המגבלות החדשות על העסקת קרובי משפחה. בעקבות איסור זה נמנעה קליטת קרובי משפחה במכרז הסוורים שנוהל בחודשים האחרונים הנמל.

מכרז זה עוכב בשנים האחרונות על ידי שושן וחסן. כלפי השניים נטען כי עיכבו אותו במתכוון כחלק מהקמפיין שניהלו לבחירתם למועצת העיר אשדוד, ובניסיון לקדם את מקורביהם מקרב המועמדים.

ואמנם, שושן וחבר ועד נוסף, גדי אבוטבול, הורחקו ביוני מוועדת הקליטה במכרז, לאחר שהתברר כי שלושה מבני הדודים שלהם נמצאים בין המועמדים. לבסוף, בחרה הנהלת הנמל 60 סוורים חדשים שלאף אחד מהם קשר משפחתי כלשהו לעובדי הנמל.

מאידך, טען גורם אחר בנמל כי הסיבה להתפרצות העובדים היא תחושת נקם מצד קבוצות עובדים שהופלו לכאורה לרעה על ידי הוועד בראשות חסן ושושן.

"במשך שנים שושן וחסן דאגו להכניס את קרוביהם ולדאוג למקורביהם — והזניחו קבוצות אחרות בקרב העובדים. בסוף, ההתנהלות שלהם גרמה לחסימת קליטת קרובים - וכולם ניזוקו", אמר אתמול עובד בנמל.

שושן הפתיע בשבוע שעבר כשעתר לבית הדין לעבודה בדרישה לבטל את הוראות רשות החברות בנושא, מבלי להמתין לעתירת הסתדרות העובדים בנושא. הוא הפיץ ציטוטים פרובוקטיביים לכאורה בדבר צורך העובדים בקבלת קרוביהם לעבודה בנמל.

בוועד נמל אשדוד דחו אתמול בביטול את הטענות, וטענו כי עובדי הנמל מאוחדים בתמיכתם בשושן: "בכל מקום יש אופוזיציה, אבל 50 עובדים מתוך 1,300 עובדים זה שולי. 150 עובדים התייצבו אתמול בביתו של שושן וקראו לו להישאר בתפקידו".

"ועד נמל חיפה מתסיס נגד שושן"

למרות הסברים אלה, יש שמייחסים את ההתקוממות בנמל למאבק ברפורמה המתוכננת בנמלי הים ולסכסוך הקשה שפרץ מאחורי הקלעים בין ועד נמל חיפה, שנחשב מיליטנטי יחסית, לבין ועד נמל אשדוד, שסומן "פרגמטי".

התפרצות העובדים אל לשכת שושן נעשתה במקביל לטקס הנחת אבן הפינה להקמת נמל הדרום, הסמוך לנמל אשדוד, במעמד ראש הממשלה ושרי התחבורה והאוצר. שושן נמנע מלנקוט בצעדי מחאה נגד האירוע, ואף ציין כי ועד העובדים לא יחבל בעבודות להקמת הנמל המתחרה. באופן מוזר, דווקא ועד נמל חיפה השבית את הנמל הצפוני בעת הטקס, ושב לעבודה רק לאחר הוראת בית הדין לעבודה.

לדברי גורמים בענף, שתיקת ההסתדרות לנוכח השביתה העצמאית שהנהיג תורג'מן פגעה בשושן, שהצטייר חלש בעיני עובדיו. זאת, אף שיו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, רואה עמו עין בעין את הנקיטה במדיניות ההבלגה.

כפי שפורסם אתמול 
ב–TheMarker, נקט שושן בשבועות האחרונים מדיניות מפוייסת יחסית כלפי צעדי הממשלה וסירב להשבית את הנמל בגין קידומה של הרפורמה בנמלים. מדיניות זו קוממה עליו את יו"ר ועד העובדים בנמל חיפה, מאיר תורג'מן, שהפיץ אתמול הודעה לפיה "עובדי נמל חיפה תמהים לנוכח התנהלות מקביליהם באשדוד שמחרישים לנוכח ההתרחשויות".

הסכסוך בין ראשי הוועדים נולד בפגישה שקיים לפני חודש ניסנקורן בלשכתו בתל אביב. לפגישה שאליה הגיע שושן בגפו, התייצב תורג'מן מלווה בחברי הוועד איציק באואר (ועד תפעול), גיא אודי (ועד מוסכים) ואלי מור יוסף (ועד סוורים). תורג'מן דרש לצאת בצעדי מחאה אגרסיביים כלפי המשך קידום הבנייה של הנמלים הפרטיים החדשים. לעומת זאת, שושן, ביחד עם ניסנקורן, הביע הסתייגות והעדיף להמתין להכרעת בית הדין הארצי לעבודה בסוגייה ביום ראשון הקרוב.

בתגובה, התפרץ תורג'מן כלפי שושן במלים בוטות, ואף האשים אותו בשיתוף פעולה עם הממשלה. זאת, לאחר ששושן היה שותף לפני שנתיים בניסיון החשאי של אגף התקציבים באוצר לסכם עם נמל אשדוד על הפרטה מיידית מלאה של הנמל, תוך הגדלת נתח העובדים במניות. במצב שכזה, נמל חיפה היה נותר בודד במערכה נגד הרפורמה המתוכננת.

ועד נמל חיפה האשים את שושן בניסיון לפרק את שורות המאבק של העובדים ולהפקיר לכאורה את הנמל הצפוני לגורלו. בתגובה, נטש שושן את הפגישה והודיע כי לא יסכים עוד להיפגש עם ראשי ועד נמל חיפה.

"ועד נמל חיפה האשים את שושן בכך שהוא משת"פ של שר התחבורה, בכך שהובטח לו דיל לפיו הנמל לא יפגע אם יגיע להסדר. הוא נסוג כבר פעמיים מהסכמה להשבית את הנמל. לכן, כל עוד הוא עומד בראש הוועד - החיפאים לא יישבו בדיון עמו", אמר אתמול אחד מעובדי נמל חיפה. לדבריו, בוועד מתכננים לשגר לאשדוד עובדים באוטובוסים כדי לשכנע את עמיתיהם להצטרף למחאה.

גורם אחר בנמל הזכיר כיצד רק לפני שנה התבטא שושן בגנות ההסתדרות שמנעה מהוועדים לפתוח בעיצומים נגד הכרזת הרפורמה. מנגד, הזכירו בנמל אשדוד כי הנמל הצפוני ניצל בעבר את המתיחות באשדוד כדי למשוך לקוחות, וטענו תורג'מן מצוי בלחץ כבד לנוכח התסיסה הפנימית בקרב עובדיו שסובלים מהירידה בפעילות הנמל. בנמל אשדוד הזכירו עוד כי שושן חייב לנקוט משנה זהירות בהתנהלותו, לאחר שכבר עמד לפני השעיה מכיוון שהורה לעובדים לעזוב את משמרתם במהלך מבצע צוק איתן.

בתוך כך, טענו אתמול גורמים בנמל אשדוד כי אנשי ועד נמל חיפה חותרים תחת שושן ומשכנעים עובדים בנמל אשדוד להתסיס את האווירה נגדו.

תורג'מן סירב להתייחס ליחסיו עם שושן, אך אמר כי "מדובר במאבק לגיטימי למען העובדים. אני מאחל לשושן הצלחה בדרך שבחר, אך אם לא ייפול לו האסימון שרק יחד אפשר להכריע את הרפורמה - הכישלון יהיה על ראשו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"