ועד נמל אשדוד דורש לאפשר העסקת קרובי משפחה: "הצעירים יעזבו לת"א"

הוועד עתר לבית הדין לעבודה נגד התקנות החדשות שמגבילות את הנפוטיזם בחברות הממשלתיות ■ נמל אשדוד מוביל את המגזר הציבורי בשיעור העסקת קרובי משפחה - 42.2%

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ועד העובדים בחברת נמל אשדוד עתר הבוקר לבית הדין האזורי לעבודה בדרישה לבטל את התקנות החדשות שפרסמה רשות החברות הממשלתיות ומגבילות העסקת קרובי משפחה.

"במה אשמים מועמדים לעבודה, שעומדים בכל הדרישות ואף מעבר לכך, שקרוב משפחה כלשהו שלהם מועסק אף הוא בנמל?", אמר הבוקר יו"ר הוועד, אבינועם שושן. "זוהי תקנה מפלה ולא צודקת, שפוגעת ברגל גסה בזכות הבסיסית של חופש העיסוק", הוסיף.

צילום: עופר וקנין

שושן אגב הורחק השנה מוועדת הקליטה של מכרז הסוורים בנמל לאחר שהתברר כי זו דנה במועמדות בן דודו לתפקיד. ל-30% מהניגשים למכרז היו קרובי משפחה בנמל, אך מבין 60 הסוורים הנבחרים לא נכלל עובד בעל קירבה משפחתית לעובדי הנמל. בחברת נמל אשדוד מועסק שיעור קרובי המשפחה הגבוה במגזר הציבורי – 42.2%.

"אשדוד היא עיר לא גדולה והנמל הוא המעסיק המרכזי והגדול בה", הוסיף שושן. "אין כל סיבה שצעירים וצעירות מוכשרים וחרוצים יופלו לרעה ולא יוכלו להתקבל לעבודה, רק כי מישהו מבני משפחתם עובד בו. מה רוצים? שכל הצעירים יעזבו את אשדוד, יעברו למרכז ושמדינת ישראל תהפוך באמת למדינת תל אביב? צריך לשנות את ההחלטה הזו - ומיד. ועד עובדי נמל אשדוד ייאבק בנושא המהותי הזה, בכל האמצעים הלגיטימיים שעומדים לרשותו".

פניית ועד הנמל בעצמו לבית הדין מפתיעה לנוכח התייצבות ההסתדרות נגד התקנות החדשות עוד ביוני, מבלי שפנתה עד כה לערכאות. בסוף מארס חתם שר האוצר יאיר לפיד על התקנות החדשות שהגיש מנהל רשות החברות, אורי יוגב. לפי התקנות, בחברה שבה יש יותר מ-5% קרובי משפחה לא ייקלטו עוד עובדים חדשים בעלי קרבה משפחתית, לרבות בני דודים. כמו כן, נאסר על העסקת קרובי משפחה של חברי ועד, תוך חיוב החברות בדיווח שנתי לגבי שיעור קרובי המשפחה המועסקים.התקנות נכנסו לתוקף ב-24 באפריל וגררו תרעומת בקרב ועדי המונופולים הממשלתיים.

לפי נתוני רשות החברות הממשלתיות, השיעור הממוצע של קרובי משפחה המועסקים בחברות הממשלתיות גדל בשנים האחרונות בהתמדה, מ-16.4% ב-2006 עד ל-19.5% ב-2012. זאת, חרף דו"חות ביקורת קשים שפירסם מבקר המדינה ושתי תקנות מגבילות שפירסמה רשות החברות.

כפי שנחשף ב-TheMarker, מבקר המדינה מתכוון לפרסם דו"ח ביקורת שיצביע על המשך תופעת הנפוטיזם. בחודשים האחרונים אספו אנשי המבקר נתונים על ההיקף המעודכן של העסקת קרובי משפחה בחברות הממשלתיות, וכן על קרובי משפחה שנקלטו בשנים האחרונות לעבודה. אלה, כך מתברר, הצליחו לעקוף את התקנות שפירסמה רשות החברות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"