תוכנית המילוט של ראש לשכת נתניהו: מבקש לשמור עבורו את התפקיד הנוכחי

דוד שרן אמור לעזוב את תפקידו כמזכיר חברת קצא"א כדי להתמנות לראש לשכת ראש הממשלה ■ שרן מעוניין כי הדירקטוריון יאשר לו לצאת לחופשה ללא תשלום - כך שיוכל לחזור לתפקידו המתגמל בהתראה של חודש ■ רשות החברות הממשלתיות לא פסלה את הרעיון

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

מינויו הצפוי של דוד שרן לתפקיד ראש הלשכה הבא של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ממשיך לעורר הדים: ל–TheMarker נודע כי שרן התעניין בימים האחרונים באפשרות להכשיר עבורו מבעוד מועד "תוכנית חילוץ" מתפקידו המיועד – תוך אישור בקשה שנויה במחלוקת לשמור עבורו על תפקידו הנוכחי.

שרן, לשעבר ראש מטה שר האוצר יובל שטייניץ, משמש בשנתיים האחרונות בתפקיד מזכיר חברת קצא"א הממשלתית (קו צינור אילת־אשקלון). מדובר בתפקיד מתגמל יחסית למשרות במגזר הציבורי - בשכר חודשי של כ–35 אלף שקל (ברוטו). התפקיד לא היה קיים בעבר, ושרן הוא הראשון למלא אותו.

לאחר ששרן דיווח כי בכוונתו לעזוב את התפקיד לטובת ניהול לשכת נתניהו, סיפר לגורמים בענף כי בכוונתו לפנות להנהלת קצא"א בבקשה ליציאה לחופשה ללא תשלום (חל"ת), שבמהלכה יעבוד אצל ראש הממשלה. בנוסף, הביע שרן עניין בכך שיוכל לחזור לתפקידו, שלא יאויש בינתיים, בהתראה של חודש ימים בלבד.

כך, למעשה, יוכל שרן לשמור על התפקיד לעצמו. אם התחלופה הגבוהה יחסית שמאפיינת את כהונת הבכירים בלשכת נתניהו "תפגע" גם בו, יוכל לחזור לאייש את משרתו הנוכחית באופן כמעט מיידי.

דוד שרן ויובל שטייניץצילום: תומר אפלבאום

יש לציין, כי שרן לא הגיש עד כה בקשה רשמית להסדר. בקשה כזו אמורה להידון בדירקטוריון קצא"א, בשל חריגותה. ואולם יו"ר דירקטורון קצא"א, אלוף (במיל.) יוסי פלד, אושפז בתחילת השבוע במצב קשה לאחר התקף לב.

אגב, בתפקידו הקודם כראש מטה שר האוצר, ליווה שרן את מינוי כמה מהדירקטורים בקצא"א, ואלה נמנעו מלעסוק בקליטתו בחברה.

בינתיים, לא ברור אם בקשת שרן תואמת את הנוהל בחברה המיוחדת. אלא שאתמול הפתיעה רשות החברות הממשלתיות כשבתגובה לפניית TheMarker - לא שללה אישורו של הסדר כזה. "לרשות עדיין לא הגיעה פנייה בעניין זה. אם וכאשר תגיע פנייה היא תיבחן, ובמידה ותקופת החל"ת לא תהיה סבירה - היא לא תאושר", נמסר מרשות החברות. זאת, למעשה, תוך התניית ההסדר במשך תקופת החל"ת בלבד.

קצא"א ושרן סירבו אתמול להתייחס לדברים. גורמים בחברה מסרו כי "בחברה עוסקים רק בתפילה להחלמתו המהירה והמלאה של היו"ר".

שוקי אורן: "החסיון בקצא"א נוח לכולם"

התנהלות קצא"א זכתה בשנים החולפות לביקורת קשה בשל היעדר הפיקוח על הנעשה בה, היות שלקצא"א מעמד משפטי חריג. זו למעשה חברה פרטית בבעלות משותפת של ישראל וממשלת איראן, שכיום היא שותפה לא פעילה (ועמה מנהלת ישראל זה כמה שנים הליך בוררות בינלאומי).

החברה, שאמורה לעסוק בהזרמה, אחסון, יבוא ויצוא נפט גולמי ותזקיקים, פועלת מתוקף חוק זיכיון - ואינה כפופה לכאורה לחוק החברות הממשלתיות או לחוק חובת מכרזים. ואולם מבחינה משפטית ועסקית היא כפופה לשר האוצר – כשהפיקוח עליה נעשה בשנים האחרונות באופן שוטף על ידי החשב הכללי, ועבר באחרונה לרשות החברות הממשלתיות.

שרן עצמו מונה לתפקידו בקצא"א חודשים ספורים לאחר שעזב את לשכת שטייניץ, ולאחר שזכה לקיצור תקופת הצינון שבה הוא מחויב. הוא התכוון תחילה להתמודד על מקום 31 ברשימת הליכוד לכנסת, המשוריין למחוז תל אביב, אך נסוג מכוונתו.

בסוף השבוע האחרון התייחס החשב הכללי לשעבר, שוקי אורן, לשרן ולקצא"א. לטענת אורן, דו"חות ביקורת שנכתבו על הנעשה בקצא"א נותרו חסויים, וכי "כיוון שהחברה אינה מחויבת בשקיפות, אין מידע לגבי הליך הבחירה (בשרן) ותקינותו".

לדבריו, "קצא"א נהנית מחסיון רב בכל הקשור להתנהלות בה – זה מאוד נוח לכולם, ולחלוטין חסר כל צידוק", העיר אורן בדף הפייסבוק שלו. זאת, תוך שהוא תוקף את הכוונה למנות את שרן לראש לשכת נתניהו וטוען כי בתקופתו באוצר עשה שרן "שימוש ציני בעמדת הכוח כדי לקדם אינטרסים אישיים ופוליטיים".

שרן מצדו, טען בתגובה כי דבריו של אורן חסרי בסיס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפרדת יולדות

"מי שמביא את הכסף - אנחנו באים לקראתו": מה מתדלק את ההפרדה במחלקות היולדות?

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"