"13% ממועמדי נבחרת הדירקטורים - מקורבים לאורי יוגב או ליאיר לפיד"

עו"ד עוזי שוחט, שעתר לבג"ץ אחרי שנופה מנבחרת הדירקטורים, הגיש לבית המשפט רשימה של 63 דירקטורים לעתיד, הנושאים לטענתו בזיקה אישית למנהל רשות החברות הממשלתיות, לשר האוצר או ליועצו, אורי שני

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

עו"ד עוזי שוחט, שעתר לפני שלושה חודשים לבג"ץ נגד תוכנית נבחרת הדירקטורים בחברות הממשלתיות, הגיש בשבוע שעבר לבג"ץ רשימה של 63 שמות מועמדים מתוך הנבחרת שלטענתו הם בעלי זיקה כלשהי למנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, לשר האוצר יאיר לפיד, לסיעת יש עתיד או ליועצו הכלכלי של לפיד, אורי שני.

לטענת שוחט מדובר במועמדים הנכללים ברשימת "500 המומלצים" של רשות החברות - כלומר המועמדים בעלי הציונים הגבוהים יותר במבדקי הנבחרת, שמיועדים לאיוש מיידי של הדירקטוריונים בחברות הממשלתיות. בהצבעה על השיעור הגבוה לכאורה של מקורבים לקברניטי התוכנית (12.6%), מבקש לכאורה שוחט לגבות את טענתו שלפיה "נבחרת הדירקטורים היא ניסיון מלאכותי וחסר תום לב לזריית חול בעיני הציבור, שמביא לידי ביטוי מוקצן את הקשר שבין הון לשלטון".

הרשימה שהעביר שוחט כוללת 16 מיוצאי משרד האוצר - שעבדו לטענתו בחפיפה ליוגב בעת שכיהן כממונה על התקציבים. בין היתר מדובר באבי גפן, יובל רכלבסקי, שוקי אורן, יואל נווה ועופר לינצ'בסקי. היא כוללת גם לא פחות מ–21 בכירים לשעבר בקבוצת בזק, שבה כיהן יוגב כמנכ"ל בזק בינלאומי. בין היתר, נכללים בה השמות גיל שרון, יצחק קאול, איתן פדן ודניאל רוזן. עוד מופיעים ברשימה ארבעה שמות של פעילים בשוק המים (שבו פעל יוגב כבעלים של חברת טכנולוגיית המים ווייטווטר), בהם זיו מלכין ועדו רוזוליו, וכן שניים מבכירי קבוצת אסם, שבה כיהן יוגב כדירקטור בטבעול.

אורי יוגבצילום: תומר אפלבאום

בנוסף, כוללת הרשימה שתי מועמדות שהתמודדו בבחירות המוניציפאליות ברשימות יש עתיד וכן חמש דמויות הקשורות לערוץ 2, בהן שני דירקטורים בחברת החדשות של הערוץ, בעת שלפיד הועסק בה: אווה מדזיבוז' ועופר אלשייך. כמו כן, כוללת הרשימה שמות שישה מיוצאי קבוצת שיכון ובינוי שאותה ניהל בעבר שני, בהם עוזי ורדי זר ואורנה אנג'ל.

"הרעיון של הקמת נבחרת דירקטורים הוא רעיון מבורך, אך מה שקרה בענייננו הוא שיוגב ולפיד מצאו סיסמה שיווקית נפלאה כדי לעטוף בה את מינוי המקורבים לצלחת שלהם באריזה יפה ויוקרתית" – טענו שוחט ועו"ד בן ציון כהן בפנייתם לבג"ץ.

שוחט עתר נגד הנבחרת לאחר שנפסל בעצמו מלהיכלל בה, בטענה להיעדר ניסיון ניהולי מספיק. בעתירתו טען כי התוכנית שנועדה ליצור בנק מועמדים לתפקידי דירקטורים בחברות הממשלתיות על בסיס קריטריונים מקצועיים לכאורה, ולא פוליטיים - יושמה שלא בסמכות וללא עיגון חקיקתי, ושהיא יצרה לבסוף עיוות חמור יותר. את עיקר חציו הפנה כלפי תנאי הסף שחייב מועמדים גברים בהוכחת 15 שנות ניסיון ניהולי בכיר, עם מתן עדיפות לניסיון עסקי. זאת, טען שוחט, תוך הדרה לכאורה של מנהלים צעירים, של בעלי ניסיון שאינו עסקי או של נציגי אוכלוסיות מוחלשות.

בתשובה לעתירתו, טענה המדינה כי זו הוגשה בשיהוי רב, ובאשר לטענות שהופנו נגד הדירקטורים טענה כי "רשות החברות אינה משרד חקירות". עוד טענה המדינה כי "הליך האיתור של נבחרת הדירקטורים נבנה ויושם על יסוד שיקולים מקצועיים וענייניים, שאינם מצדיקים התערבות שיפוטית". עם זאת, המדינה הודתה בתשובתה כי ארבעה שרי הממשלה: שר התחבורה ישראל כ"ץ, שר הפנים גדעון סער, שרת התרבות והספורט לימור לבנת והשר להגנת הסביבה, עמיר פרץ – הביעו כל אחד הסתייגות מהתוכנית.

"ארבעת השרים הנכבדים הבהירו בצורה מפורשת וברורה כי ההליך הביא לתוצאות לא שוויוניות ולא ראויות וכי חסם את דרכם של מועמדים טובים אחרים מלהיכלל בנבחרת", טענו שוחט וכהן, וציינו כי גם שופטי בית המשפט העליון לא היו צולחים את תנאי הסף שנקבעו.

מרשות החברות הממשלתיות נמסר בתגובה: "מתוך למעלה מ-80 דירקטורים שמונו עד כה מתוך הנבחרת עד כה, רק שלושה מופיעים ברשימה המוזכרת ולאף אחד מהם אין כל זיקה אישית פוליטית לשר האוצר ו/או למנהל רשות החברות".

עוזי שוחטצילום: מיטל יניב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"