החלו הכנות לקו נוסף של הרכבת הקלה בירושלים; תאריך היעד לא נקבע

במסגרת "קו הקמפוסים" יתווספו לרכבת תחנות בגבעת רם ובהר הצופים

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

במקום לדחות תאריך ההפעלה של קווי תחבורה ציבורית חדשים, אולי אפשר לא לקבוע אותם כלל. עיריית ירושלים ומשרד התחבורה הודיעו היום על תחילתן של ביצוע עבודות תשתית לביצוע "קו הקמפוסים", במסגרתו ייבנו שתי שלוחות של הקו האדום הקיים ויחברו לרכבת את גבעת רם והר הצופים. במקביל, יבוצעו עבודות העתקת תשתי והכנה לקראת הארכת הקו לקריית יובל, קריית מנחם וביה"ח הדסה עין כרם. העבודות יימשכו 30 חודשים, ובמקביל מתקיים משא ומתן עם סיטיפס על הנחת המסילות והמבנה העליון.

אם המשא ומתן לא יצלח בזמן, או שחברה אחרת תהיה זו שתניח את המסילות, תיתכן הפסקה בין העתקת התשתיות לעבודות על הקו, ולכן משרד התחבורה והעירייה כלל לא מתכננים את תאריך ההפעלה של קו הקמפוסים והקו האדום המוארך. הקו האדום המוארך יהיה באורך כולל יהיה 21 ק"מ (מתוכם כ-14 ק"מ משמשים את הרכבת הקלה כבר היום, ד"ש), ויהיו לאורכו 31 תחנות, מתוכן 22 כבר פעילות. 230 אלף נוסעים צפויים להשתמש בו ביום, לעומת 140 אלף כיום.

קו הקמפוסים מבוסס, ברובו, על המסילות הקיימות של הקו האדום, ושלוחות מסילה קצרות יאפשרו שירות לקמפוסים האוניברסיטה העברית ולעובדי קריית הממשלה. אורכו הכולל של קו הקמפוסים יהיה 10 ק"מ מתוכם 6.5 ק"מ הם על המסילה הקיימת. הוא יכלול 6 תחנות חדשות, ו-10 קיימות. 50 אלף איש צפויים להשתמש בו ביממה. להפעלת שני הקווים יידרשו 100 קרונות מהם 46 קיימים והיתר יירכשו בהדרגה.

עבודות התשתית, שתבצע החברה העירונית מוריה, יכללו תוואי בכביש לטובת מסילות הרכבת הקלה,יישום הסדרי תנועה חדשים, שדרוג המרחב הציבורי, פינוי תשתיות תת קרקעיות ממרכז הכביש ובניית תשתיות חדשות ומשופרות במקומן, מתחת למדרכות לאספקת מים, חשמל, ניקוז, קווי תקשורת ומערכת ביוב.

הרכבת הקלה בירושליםצילום: אמיל סלמן

לאורך שני קטעי העבודות - בין רחוב הנרייטה סאלד להדסה עין כרם שאורכו כ- 3.25 ק"מ וכן בין קריית משה עד לכניסה לקמפוס האוניברסיטה העברית בגבעת רם, שאורכו כ כקילומטר והוא מהווה את חלקו הדרומי של "קו הקמפוסים" - יינטעו כ-2500 עצים חדשים. בנוסף, מאות עצים אחרים ישומרו במקומם או יועתקו לנחל צופים.

נדב מרוז, מנכ"ל תכנית אב לתחבורה ירושלים,הרגולטור של הרכבת הקלה, אמר כי "אנחנו מצליחים להרחיב את מערך הרכבת הקלה, הודות לתמיכת ראש העיר, שר התחבורה ומשרד האוצר. כיום כולם מודעים ליתרונות הרכבת ולתרומתה הגדולה לאיכות החיים ולסביבה העירונית, לשדרוג תשתיות, לקיימות ולפיתוח. תמיד אמרנו שהרכבת מהווה מנוף לפיתוח עירוני, לשירות מהיר ויעיל לנוסעי התחבורה הציבורית, להפחתה בתנועת הרכב הפרטי ולצמצום בזיהום האוויר".

הקו האדום בירושליםצילום: תוכנית אב לתחבורה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?