אנרגיה תחת אש |

שטייניץ: הסדר חייב לכלול פירוז עזה לטובת 2 הצדדים

השר יובל שטייניץ בכנס האנרגיה של TheMarker: "הרשות הפלסטינית הפרה התחייבות לפירוז עזה, שהפכה לבסיס צבא טרור משמעותי שמונה 30-20 אלף לוחמים ואלפי טילים ורקטות"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

"הסדר מדיני ברצועת עזה חייב לכלול את פירוז הרצועה", כך אמר היום יובל שטייניץ, השר לנושאים אסטרטגיים ולענייני מודיעין, בכנס האנרגיה של TheMarker.

לדבריו, למבצע הנוכחי הוגדרו שלוש מטרות: מכה קשה לתשתיות הצבאיות של החמאס והג'יהאד האסלאמי בדגש על יכולת רקטית ויכולת יצורן והמנהרות החודרות לישראל; החזרת השקט והביטחון לתושבי ישראל בדגש על הדרום; "אם אנחנו רוצים שהמבצע יתחיל פתרון ארוך טווח ולשים סוף לסבל האזרחי בשני הצדדים, אנחנו צריכים לטפל בבעיטת השורש ולראשונה שמנו על השולחן את המטרה של טיפול יסודי באמצעות פירוז עזה. כדי שעזה תוכל להתאושש, היא חייבת להיות מפורזת. אם לא תהיה ברירה ניתן יהיה להשיג את זה בדרך צבאית ואולי במדינית אף כי אני ספקן. זה יהיה לטובת כל הצדדים.

שטייניץ הוסיף, כי "שורש הבעיה איננו בירי הטילים כשלעצמם, אלא בעצם העובדה שעזה הפכה מאגר אדיר של טילים ורקטות באלפים רבים לטווחים שונים. חלקם מתוצרת איראנית חלקם יצור עצמי וחלקם ממקורות אחרים. יש מאות טילים נגד טנקים, עשרות רבות של מינהרות רבות וארוכות שחלקן נחפר לתוך ישראל. עזה הפכה לבסיס צבא טרור משמעותי שמונה 30-20 אלף לוחמים, מאגר נשק אדיר - וכל זה בשעה שהיתה אמורה להיות שטח מפורז לחלוטין מצבא, נשק, טילים ורקטות.

שטייניץ הוסיף, כי "בימים אלה אנחנו יודעים שמי שאגר ומשגר את הטילים הוא החמאס. אנחנו חייבים לזכור שמי שלא עמד בהתחייבות, מי שלא הצליח לעמוד בה, היא הרשות הפלסטינית. לפני 20 שנה נחתמו הסכמי אוסלו. באלה הייתה התחייבות ברורה בחתימת ערפאת ואבו מאזן, שכל שטח שיועבר לשליטת פלסטינים יישאר מפורז לחלוטין מכל נשק כבד וכח צבאי. לא לחינם התעקש יצחק רבין שאחד מעקרונות היסוד של הסכמי אוסלו יהיה פירוז מלא של צבא, למעט נשק קל למשטרה. זה מסתמך על דוקטרינת הביטחון מבית המדרש של בן גוריון. אז נקבע שישראל לא תשלים עם נוכחות כוחות צבא משמעותי ערבי מערבית לירדן או לרצועת עזה".

לדבריו, המצב נוגד את תפישת הביטחון של ישראל ולכן גם אם ישראל היתה מוכנה להעביר שליטה בחלק מהשטח לרשות הפלסטינית, עיקרון היסוד היה פירוז מוחלט.
"היום בהתמודדות עם החמאס אנחנו צריכים להסכיר שההתחייבות לא כובדה. בהסכם אוסלו היה עקרון יסוד של פירוז מוחלט של רצועת עזה ויריחו לנצח נצחים. לקראת היציאה הסופית מעזה, בנאום פומבי נתן אבו מאזן התחיבות פומבית לפיה: 'מרגע שהכיבוש הישראלי בתוך עזה ייפסק ולא תהיה נוכחות צהבא ומתנחלים ישראלים ברצועה, לא יהיו מעשי טרור, לא טילים לא רקטות ולא שום מתקפה מעזה לישראל. זו התחייבות שניתנה לפני כעשור והיום אנחנו רואים מה כוחן של התחייבויות במזרח התיכון.

שר יובל שטייניץ בוועידת האנרגיה

"הסיבה השנייה לאי קיום הפירוז מעבר לחולשת הרשות הפלסטינית - חולשת הכוח והרצון - היא הוויתור על ציר פילדלפי במהלך ההתנתקות. לקראת ההתנתקות היה ויכוח אם להישאר בו ואף להרחיבו או להעבירו למצרים. כראש ועדת חוץ ובטחון התנגדתי ליציאה מהציר למרות שתמכתי במהלך הכולל. שם סמכנו על כוחות מצרים בגיבוי כוחות אירופית מפקחים. גם מנגנון זה לא צלח. מה שקרה ב-8-7 שנים אחרונות, שבעזה, בפאתי הנגב, ממש בלב הנגב המערבי הוקם צבא טרור משמעותי, מצוייד באלפי רקטות שמסוגלות להגיע למרכז הארץ.

שטייניץ הוסיף, כי המטרה הראשונה הושגה בחלקה. "החמאס לא הוכרע, יש לו אלפי טילים ואולי כמה מנהרות שלא חשפנו. אבל היכולת הרקטית שלו הצטמצמה דרמטית בכ-50%. חשפנו כתריסר מינהרות שבתהליך הריסה".

לדבריו, פירוז עזה יכול להיות בסיס לשיקום עזה. "לכן שמנו על השולחן את עיקרון הפירוז. כל הסדר הפסקת אש חייב לכלות הפסקת אש יציבה לטווח ארוך והתחלת התהליך של פירוז רצועת עזה מחדש. זה צריך להיות בלימה של תהליך ההברחות, יצור רקטות וחפירת המינהרות. אחר כך הטילים שמסכנים גם את תושבי עזה יוסר. ואז אפשר יהיה לשפר את התנאים הכלכליים בתוך עזה ולהסיר חלק מהמגבלות. כי ההתחמשות היא מהסיבות שהובילו למגבלות.

"אנחנו משלמים מחיר יקר אבל ההישגים חד משמעיים. ההישג הישראלי ברור בהגנה ובהתקפה. בהגנה הצלחנו לצמצם מאוד את הישגי החמאס", הוסיף שטייניץ. "היו כ-10 נסיונות חדירה ואלפי רקטות נורו. הנזק של הרקטות מוגבל, אין שיתוק של החיים, העורף איתן. היו שתי פגיעות של אזרחים בפזורה הבדואית ומתנדב בארז".

לדבריו, הרכיבים של חוסן העורף הם כיפת ברזל שהישגיה גבוהות בהרבה מהמצופה. "2,000 רקטות עלו לחמאס מאות מליוני דולרים שלא השיגו מטרתם. וחלק גדול היה התקפה על הרקטות וחלק חוסלו לפני שיגורן. גם החדירות לשטחנו למרות שאתמול היו אבידות לא השיגו מטרתן. המטרה היתה חטיפה של אזרחים או חיילים והרג המוני. לא הכרענו לחלוטין את החמאס אבל היכולות שלו נפגעו קשה, בעשרות אחוזים, אולי בכ-50%.

"השאלה שנשאלת היא האם נצליח לתרגם את ההישגים הטקטים צבאיים המאוד חדים להישג אסטרטגי של ממש", אמר שטייניץ. "לא רק לטווח הקצר והבינוני, לא רק להחזרת השקט והביטחון לחודשים ולשנים הקרובות אלא להישג אסטרטגי של תחילת פירוז עזה – שיספק פתרון לטווח ארוך. להשגת ההישג אנחנו צריכים הרבה תבונה מדינית. המבצע מתנהל בהרבה תבונה צבאית ומדינית. כדי להשיג הישג אסטרטגי, לפחות צעדים ראשונים לפירוז מחדש של עזה בשנים הקרובות, אנחנו צריכים הרבה נחישות ותבונה".

לדבריו, המבצע נמשך ועל השולחן עומדות כל האופציות, גם הרחבת המבצע הקרקעי. "לא נודיע עליה מראש. כל אופציות כולל הרחבת המבצע, השתלטות מלאה וחלקית - כל האופציות נשקלות בכובד ראש עם הרבה שיקול דעת, כולל האופציות המדיניות. אנחנו נמשיך במבצע ככל שנידרש.

"העובדה שאנחנו מותקפים על ידי ארגון טרור עם אידיאולוגיה דומה לאל קאעידה, נותנת לזו זכות וחובה להגן על בתינו ואזרחינו", הדגיש שטייניץ. "החובה הזו - וזה אנחנו אומרים לאמריקאים ולאירופים ויש הבנה לכך - איננה מתפוגגת אם ארגוני הטרור תוקפים אותנו בשטחים מאוכלסים בצפיפות. זה לא פותר אותנו מחובתנו וזכותנו להגן על אזרחינו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט