העו"ד של חסן טס לברצלונה, נמל אשדוד שילם, המשטרה חקרה - והפרקליטות סגרה

עו"ד שמואל מישוק הצטרף לסיור לימודי שערכו בחו"ל הממונה לשעבר על התקציבים באוצר גל הרשקוביץ, ביחד עם מנכ"ל נמל אשדוד שוקי סגיס ויו"ר הוועד אלון חסן ■ המשטרה פתחה בחקירה - אך הפרקליטות הסכימה לסגור את התיק נגד חסן בתמורה לעדותו נגד עו"ד רונאל פישר

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

לפני כשנתיים עזבה את ישראל בחשאי קבוצה של חמישה חברים בדרכה לנמל גנואה שבאיטליה ולנמל ברצלונה שבספרד. מטרת הנסיעה היתה לבחון את "מודל ברצלונה" - שבו מסופי נמל פרטיים מופעלים על ידי עובדים המאוגדים תחת ועד אחד. בראש הקבוצה עמד הממונה על התקציבים דאז במשרד האוצר, גל הרשקוביץ, שחבר אל הקבוצה בברצלונה, ולצדו רכז הנמלים באגף, ערן כהן. ביחד עם אנשי האוצר, טסו לסיור הלימודי מנכ"ל נמל אשדוד דאז, שוקי סגיס, ויו"ר ועד העובדים, אלון חסן. במפתיע, צירפו השניים לטיסתם גם את עו"ד שמואל מישוק - מקורבו ועורך דינו הפרטי של חסן, ששימש במקביל גם בא כוח ועד ציוד מכני בנמל אשדוד.

כתבות נוספות ב-TheMarker

אבא שלכם, בלתי תחתונים, נשאר בלי ביטוח סיעודי

החיים הטובים: יו"ר דיסקונט נסע למונדיאל - על חשבון ויזה

מטבח גלובלי: התבלינים שלא תמצאו בסופר

טיסת החבורה לברצלונה הוסתרה ממרבית משרדי הממשלה. רשות החברות הממשלתיות ומשרד התחבורה - שאמונים על ניהול המשא ומתן ליישום הרפורמה בנמלי הים - לא שותפו בסוד העניינים, ושמעו על הנסיעה רק בדיעבד.

יו"ר ועד נמל אשדוד, אלון חסןצילום: עופר וקנין

הידיעה על כך עוררה סערה, לצד תמיהות על התנהלותם של הרשקוביץ וסגיס. זאת, כאשר בממשלה החלו באותה עת דיונים על שינוי מתווה הרפורמה המתוכנן בנמלים ועל פתיחת משא ומתן מחודש של העובדים.

כעת מתברר כי המחלוקת המקצועית והסערה הפנים־ממשלתית התפתחו בשבועות האחרונים לכדי חקירה פלילית, במסגרת חקירת השחיתות לכאורה בנמל אשדוד. זאת, ככל הידוע, סביב הטיפול בכיסוי עלויות הנסיעה.

לאחר שהקבוצה המשותפת לאגף תקציבים ולנמל חזרה לישראל, הגיש עו"ד מישוק להנהלת נמל אשדוד בקשה לכיסוי הוצאות שונות שבהן נשא, לרבות כיסוי עלות נסיעתו לברצלונה. הנימוק לבקשה, שזכתה מן הסתם לתמיכתו של חסן, היה כי ועד העובדים זכאי להחזר הוצאות שבהן הוא נושא לצורך ייעוץ בנושאי הרפורמה.

משכך, הגיש מישוק לנמל שורת חשבוניות שאותן שילם לכאורה במסגרת העסקתו כיועץ משפטי לנושא הרפורמה - ודרש את כיסויין. ואמנם, מנכ"ל הנמל דאז, סגיס, אישר לכסות עבור מישוק את ההוצאות שבהן נקב. זאת, אף שמישוק שימש באותה עת גם עורך דינו הפרטי של חסן.

עו"ד מישוק וחסן נחשבים לידידים קרובים. בתחקיר "הארץ" פורסם ב–2011 כי מישוק אף ייצג את חברת מוצרי הניקוי א.י הופס – שמוצריה נמכרו לנמל אשדוד - באחת התביעות שהוגשה נגדה, אף שחסן עמד לכאורה מאחורי הבעלות עליה.

מכולות בנמל ברצלונהצילום: בלומברג

מישוק וחסן הקימו ב–2008 את מפלגת עוגן, שהתמודדה ללא הצלחה בבחירות המקומיות למועצת העיר אשדוד. בבחירות האחרונות החליטו חסן ומישוק לרוץ ברשימות נפרדות. חסן התמודד ברשימת קהילת אשדוד - והצליח לבסוף להשתחל למועצה, ואילו מישוק דורג במקום החמישי ברשימת אשדוד אחת - ונותר בחוץ. בראש הרשימה הזו ניצב עו"ד צחי אבו, בנו של אחד הקבלנים הגדולים באשדוד, שהוא גם שותפו של חסן בעסקי מסעדות.

צ'ק מהנמל - ישירות לחשבון העו"ד

כך או כך, חברת הנמל הממשלתית רשמה לפיכך צ'ק לפקודתו של מישוק על סך 89,674 שקל. הסכום הועבר ישירות לחשבונו של מישוק - ולא דרך קופת ועד העובדים. בתגובה לפניית TheMarker לגבי פשר התשלום והעלויות שאותן נדרש לכסות, השיב אתמול נמל אשדוד כי העברת הכסף למישוק נעשתה לכאורה על דעתו של הרשקוביץ.

הרשקוביץ, סגיס ומישוק, יש להבהיר, לא נחקרו במשטרה ואף לא תושאלו בנושא. לפי שעה, גם לא ידוע מה ההיבט הפלילי המסוים שבגינו נפתחה החקירה. עם זאת, יש לציין כי במהלך הארכת מעצרו בשבוע שעבר, טען עו"ד רונאל פישר שצ'קים שמסר לו חסן בעבור שכר טרחה חזרו ללא כיסוי.

אך עוד לפני שקרמה עור וגידים או צברה תאוצה - ספגה חקירת המשטרה המתוכננת מהלומה. פרקליטות מחוז דרום סיכמה בשבוע שעבר מול חסן כי בתמורה לעדותו נגד פישר, ייסגרו שתי חקירות שניהלה נגדו המשטרה. אחת מהשתיים נגעה לכיסוי הוצאותיו של מישוק, שבהן נכלל גם כיסוי הוצאות נסיעתו לברצלונה.

גל הרשקוביץצילום: תומר אפלבאום

החקירות שהסכימה פרקליטות דרום לסגור נשענו לכאורה על מסמכים, שלטענת חסן נמסרו על ידו לפישר - וזה הדליפם לחוקרי המשטרה מאחורי גבו, תוך הפרה לכאורה של חיסיון עורך דין־לקוח. משכך, נטען, סוכם כי החקירות שנפתחו בגין ממצאים אלה ייפסלו - בעוד שיתר הליכי החקירה נגד חסן בכל הקשור לפרשת השחיתות בנמל אמורים להימשך כסדרם.

TheMarker פנה אתמול למשרד המשפטים בשאלה האם תיק החקירה בנושא נסגר כולו, או שנסגרה רק החקירה שנוהלה נגד חסן. כמו כן, התבקש המשרד לנמק מדוע הסכימה הפרקליטות לסגירת תיק חקירה שנשען למעשה על חשבונית שהנפיקה חברה ממשלתית - ולא על מסמכים חסויים כלשהם.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "החקירה בעיצומה, ולכן לא נוכל להתייחס".

מחברת נמל אשדוד נמסר: "אגף התקציבים אישר העסקת יועצים חיצוניים לוועד העובדים לכל התהליכים הקשורים לשינויים המבניים בהכנסת התחרות התוך־נמלית. על דעתו של הממונה על התקציבים, הוכר ששכרם של היועצים ימומן באמצעות חברת נמל אשדוד. במסגרת זו, שולם שכר טירחה לעו"ד שמואל מישוק באישור מנכ"ל החברה דאז, יהושע סגיס".

הרשקוביץ ומישוק סירבו להגיב.

שוקי סגיסצילום: אילן אסייג

חסן רצה את נניקשווילי כבעלים

נסיעת הקבוצה לברצלונה התפתחה בחלוף חודשים גם לשערורייה מקצועית. התברר כי הרשקוביץ ניהל בעצמו משא ומתן מול ועד העובדים, שבמסגרתו אף הוחלפו טיוטות הסכם על בסיס "מודל ברצלונה". זאת, מבלי שמשרד התחבורה, רשות החברות - ואף הסתדרות העובדים - מיודעים בכך.

הטיוטה האחרונה שהוחלפה בין הצדדים, אף שלא נחתמה לכדי הסכם סופי, עמדה בסתירה להחלטת משרד התחבורה על הקמת שני נמלים פרטיים מתחרים בבעלות פרטית מלאה. היא הציעה הפרטה מלאה (100%) של מניות נמל אשדוד, תמורת הקצאת 25% מהן לטובת העובדים - ומודל זהה גם במסוף הפרטי שיוקם בסמוך לנמל. זאת, תוך היתר להעסקת כלל העובדים בשני הנמלים תחת הסכם קיבוצי אחד.

טיוטה זו הביכה מאוחר יותר את הממשלה, מכיוון שסתרה את מדיניותה כיום, שחותרת לתחרות פנים־נמלית לפני כל הפרטה, כלומר להקמת נמל פרטי ונפרד לחלוטין שיתחרה בנמל הממשלתי - ללא הסדרים כובלים לכאורה כמו הסכם קיבוצי אחיד או "השאלת עובדים" בין נמל אחד למתחרהו. כמו כן, עוררו מגעיו של הרשקוביץ תמיהה, מכיוון שהוא דחף לכאורה למהלך מזורז בגזרה אחת - בעוד שלפי החלטת הממשלה היה אמור לקדם תחרות לצד שני הנמלים הממשלתיים בחיפה ובאשדוד.

מאידך, הטיוטה דווקא שירתה את ועד נמל אשדוד, שחתר להפרטה מהירה של הנמל - תוך סיכול הפעלת מסוף מתחרה נפרד לחלוטין. כך למשל, התבטא חסן עצמו בדבר כוונתו להכניס כבעלי הנמל החדש את איש העסקים אברהם נניקשווילי. זאת, כשלעובדים מובטחות מניות בשני המסופים הפרטיים בשיעור גבוה משסוכם עליו במסגרת הסדר הרפורמה המקורית ב–2005 (15%).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי