עצלנות ושחיתות: מי דאג להרוס את החקירה נגד אלון חסן

פרשת נמל אשדוד: לא היה טעם לנהל חקירה שהנחקרים בה מתודרכים, החוקרים משוחדים ועורכי הדין משחדים (פורסם ביולי 2014)

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלון חסן בבית ההסתדרות בתל אביב, בשבוע שעבר
אלון חסן בבית ההסתדרות בתל אביב, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

1. אפשר לשלם גם באשראי

באוקטובר 2011 פירסם "הארץ" את מעללי אלון חסן בנמל אשדוד. אלה ואחרים כבר היו ידועים למודיעין המשטרתי הרבה לפני כן. המשטרה המתינה עוד שנה וחצי לפני שהחליטה לפתוח בחקירה. עוד חצי שנה עברה לפני שביצעה מעצרים. בחלוף חמישה שבועות, התברר כי סוכנים לא הופעלו, האזנות הסתר איכזבו - והמעצרים לא תרמו להשגת ראיות חדשות מהותיות.

כעת הסתבר שהחשודים יודעו כנראה בזמן אמת בהליכי החקירה נגדם, וגם הראיות החדשות שכן הושגו הודלפו לכאורה על ידי עו"ד רונאל פישר מאחורי הגב של מרשו, אלון חסן - והמדינה תיאלץ לוותר גם עליהן.

למעשה, הראייה המרתקת ביותר שהצליחה מערכת האכיפה לדלות מנמל אשדוד הוא המחירון המשטרתי לקבורת תיקי חקירה פליליים בישראל: החל מ–75 אלף דולר לתיק מתנהל, וכלה במיליון דולר לגניזת חקירה לפני יציאה למעצרים. אגב, דבר קיומה של חקירה סמויה מודלף לרוב "על חשבון הבית". תשלום באשראי אפשרי רק עבור מסירת השאלות שיישאלו מחר בחקירה.

רונאל פישר בבית המשפטצילום: אוליבייה פיטוסי

רק תעריף אחד לא נחשף עדיין - מחיר העיכוב של עצם הפתיחה בחקירה סמויה. על כך עשוי אולי לשפוך אור מפקדה הפורש של להב 433, מנשה ארביב. אלא שארביב עצמו חשוד בקבלת שוחד מהרב יאשיהו פינטו - אותו פינטו שזכה לתרומות של מיליונים מנמל אשדוד הממשלתי שבשליטת חסן, מחברת דנה לוגיסטיקה של יניב בלטר ומבעלי חברת שמן, ג'קי בן זקן ואברהם נניקשווילי - שלוש החברות שעומדות במוקד פרשת השחיתות לכאורה בנמל.

2. מתווך עם כיפה וזקן

בשורה התחתונה, לפיכך, בצירוף כל הסייגים הנדרשים ("לפי החשד", "לכאורה" או "נניח שהיה"), מוח קונספירטיבי היה עלול לטעות ולטוות את התסריט הדמיוני הבא: חשודים בפלילים מזרימים כספים למתווך עם כיפה וזקן, כדי שישחד את מי שאמור לנהל נגדם חקירה - בעוד שזה מעכב את פתיחת החקירה, מדליף את דבר קיומה כשאין ברירה אלא לקיימה - ואז גוזר קופון נוסף על ידי סחר בפריטיה, הפעם דרך מתווך בחליפה ועניבה.

אם חשדות המחלקה לחקירות שוטרים יתאמתו, הרי שחקירת השחיתות בנמל אשדוד התייתרה. אין טעם לנהל חקירה שהנחקרים בה מתודרכים, החוקרים משוחדים ועורכי הדין משחדים.

למרבה האירוניה, גרירת הרגליים המשטרתית אולי עוד תשחק בעתיד לטובת האינטרס הציבורי.

הרי בזכות הפסיביות המשטרתית - בין אם מעצלות, עומס עבודה או הודות לתמריצי בקשיש - הצטמקה חקירת המשטרה במודע לטווח חשדות מצומצם. זאת, תוך שהיא מותירה מנעד נרחב לחקירות עתידיות שלא יוכלו להיסגר "מחוסר ראיות מספיקות". לפחות לא בסבב הנוכחי.

כעת, לאחר שינוקו האורוות ויטוהרו המסדרונות המעופשים, שייעצרו התפוחים הרקובים ביחידות העלית ויודח המפכ"ל שמינה אותם, תוכל משטרה אמיתית - כזו שחקירותיה לא נגנזות על ידי הדרג הפוליטי ולא מסוכלות באתנן - להמשיך ולחפור בנעשה בנמל אשדוד, כמו גם בעוד כמה חברות ממשלתיות, שזכו עד היום לחסינות מוזרה שנסיבותיה מתבהרות והולכות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר