"החקירה בנמל אשדוד הניבה פרשות נלוות - אך לא בהכרח חשפה את השחיתות בנמל"

מקורבים לעצורים: החקירה הגלויה של להב 433 לא השיגה ראיות משמעותיות חדשות נגד עובדי הנמל - ומתבססת על תלונות בחקירה הסמויה ■ לאחר שהשתחרר ממעצר הבית, כתב יו"ר ועד העובדים המושעה של נמל אשדוד, אלון חסן, בפייסבוק: "מי שחפר לי קבר, אני אקבור אותו בו"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"אני מרגיש טוב תודה לאל, ורוצה להגיד לכם שכל מה שקורה לנו הוא לטובה - גם אם לפעמים אנחנו לא מבינים"; כך כתב בסוף השבוע יו"ר ועד העובדים המושעה של נמל אשדוד, אלון חסן, בדף הפייסבוק שלו. שבועיים לאחר ששוחרר ממעצר הבית הוסיף חסן מסר מרומז לקוראיו כשכתב: "כפי שאמרתי, תמיד יש רק אמת אחת...מי שחפר לי קבר, אני אקבור אותו בו".

בתוך כך, חמישה שבועות לאחר גל המעצרים הנרחב שביצעה המשטרה בחשד לשחיתות לכאורה בנמל אשדוד - מקורבים לעצורים טוענים כי החקירה הגלויה שניהלה זרוע הפשיעה החמורה של המשטרה, להב 433, לא הניבה בהכרח ראיות משמעותיות חדשות נגד החשודים מקרב הנמל. לדברי המקורבים , עיקר החומר הראייתי נגד החשודים מתבסס על עדויות ומסמכים שתפסו החוקרים עוד בשלב החקירה הסמויה, ונשען על ממצאי דו"ח הביקורת הפנימי שהזמינה הנהלת הנמל.

בניגוד לדיווחים עמומים שצפו בעת ביצוע המעצרים, המשטרה כנראה לא הפעילה סוכן סמוי בנמל. לפי הערכות, מרבית הראיות לכאורה מתבססות על עדויות שניגבו מכמה מלקוחות הנמל, בהם חברת כיל וכמה סוחרי גרוטאות, סביב הצעות "ידידותיות" שקיבלו לשתף פעולה עם חברת דנה לוגיסטיקה תמורת הבטחה לשקט תפעולי בנמל.

אלון חסןצילום: מוטי מילרוד

לפי החשד, מאחורי חברת דנה שבבעלות יניב בלטר, עמד יו"ר הוועד בנמל אשדוד, חסן. כפי שנחשף בעבר ב-TheMarker, המשטרה הצליחה להשיג ראיות לכאורה להימצאות חסן בכמה מפגישות העבודה שקיימו ראשי דנה מול לקוחות הנמל - בין השאר באמצעות האזנות סתר.

ואולם לטענת מקורבים לנחקרים, אין בחומרים עד כה כדי לשלול טענות הגנה עתידיות שמדובר במאמצי שכנוע ושיווק לגיטימיים - ולא בסחיטה באיומים של לקוחות הנמל, כדי לאלצם לשכור את שירותי דנה. בנוסף, כבר בעבר טענו כמה מבאי כוחם של בכירי הנמל שנעצרו כי לא הוצגו בפניהם ראיות למתן שוחד או לקבלתו.

בידי המשטרה מסמכים שונים הנוגעים בהעברות הון ורכוש לא מדווחות בין בלטר לחסן. ואולם ההעברות האלה עשויות להסתכם בעבירות מס בלבד (לא הלבנת הון) - אלא אם הן יקושרו לעבירת מקור כלשהי.

"עושה רושם שחקירת המשטרה או - ומתבססת על תלונות שנאספו בחקירה הסמויה לי הביאה לחשיפות של פרשות פליליות נלוות - אך לא חשפה בהכרח את זו של השחיתות בנמל אשדוד", העיר בסוף השבוע בציניות אחד המקורבים לנחקרים. בדברים, כיוון המקורב בין השאר לחשד שלפיו דנה שימשה צינור להעברת כספים בין חברת הקידוחים הציבורית שמן, שבשליטת אברהם נניקשווילי וג'קי בן זקן, לקבוצת הכדורגל מ.ס. אשדוד של בן זקן - תוך עבירה לכאורה על דיני ניירות ערך; וכן לחקירת השוחד לכאורה שקיבל השר לשעבר בנימין (פואד) בן אליעזר מנניקשווילי ואחרים, והחלה כנראה בעקבות המעקב אחר תנועות החשבון של נניקשווילי בפרשת הנמל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"