אושרה התוכנית לקליטת הגז בחופי ישראל; הגז מלווייתן יטופל בים

התוכנית אושרה לאחר שנתיים של דיונים ברוב של 22 תומכים מול מתנגד בודד לאחר שנובל אנרג'י הסכימה להקים אסדת טיפול בגז בים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

בתום הליכים מאומצים שארכו שנתיים אישרה היום המועצה הארצית לתכנון ובנייה את תוכנית המתאר הארצית של מתקני קליטת הגז הטבעי שהתגלה בים התיכון והטיפול בו.

אישור התוכנית נעשה כמעט פה אחד (22 תומכים מול מתנגד בודד) - לאחר שמפעילת קידוחי תמר ולווייתן, נובל אנרג'י, הסכימה לפני שלושה חודשים כי כלל הגז שיופק במאגרים התת-ימיים יטופל בים - ולא במתחמים שיועדו לכך בחוף, ובכך עיקרה את מרבית ההתנגדויות הציבוריות והסביבתיות לתוכנית.

לפיכך, עיקר הטיפול בגז מלווייתן, למשל, יבוצע על גבי פלטפורמה צפה מיוחדת (FPSO) מעל באר ההפקה, במרחק כ-100 ק"מ מהחוף. משם, הגז יוזרם לאסדת הפחתת לחץ במרחק של 7.5-10 ק"מ מערבית לחוף, שם ייעשה גם הטיפול בו. מאסדה זו יוזרם הגז לחוף דור - שם יתחבר למערכת ההולכה הארצית. באופן שכזה, הובטחה למעשה הקמת מתקן קליטה מינורי יחסית על החוף.

קידוח לוויתןצילום: אלבטרוס

לפני כשנה השלימה המדינה, באמצעות משרד לרמן אדריכלים, בחינת 25 אתרים יבשתיים ושישה אתרים ימיים למיקום תחנות קליטת הגז ואסדות הטיפול הימי בו. בנובמבר 2012 בחרה המועצה הארצית בשני מיקומים למתקנים: אתר חגית (ליד צומת אליקים) ומתקן טיהור השפכים (מט"ש) מרץ שבעמק חפר. זאת, אף שהחלופה המיטבית היתה חוף דור או מחצבת עין איילה הסמוכה.

לפיכך, מתקן קליטה ראשון יוקם סמוך לתחנת הכוח חגית, במרחק כ-16 ק"מ מהחוף. מתקן נוסף ומאוחר יותר יוקם בעמק חפר ויוזן בצינור שיונח סמוך לחוף מכמורת.

יו"ר המועצה הארצית ומנכ"ל משרד הפנים, ד"ר שוקי אמרני, אמר כי "מדובר בתכנית בעלת חשיבות עליונה למשק, שתביא להעצמת הביטחון הכלכלי והאנרגטי, תביא לשיפור סביבתי ותאפשר מעבר לשימוש בגז טבעי כמקור עיקרי לייצור אנרגיה".

ראש מועצת עמק חפר, רני אידן, אמר כי "גם במועצה הארצית הבינו את מה שאנו טוענים במשך שנתיים - שאין צורך במתקן יבשתי. למרות זאת, אנו טוענים כי אין ולא יהיה צורך במתקן יבשתי בעמק חפר, ועל כך נמשיך להיאבק".

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, שהופקד על קידום התוכנית, בירך את חברי המועצה הארצית "על כך שהוכיחו, שבמאמץ משותף ניתן לקדם נושאים אסטרטגיים לאומיים". לדברי לוקר, "אישור התוכנית הוא אבן דרך מרכזית שתאפשר את פיתוח משק הגז הטבעי בישראל. חיבור מאגר לווייתן ומאגרים נוספים בעתיד למתקני הקליטה יבטיח את העצמאות האנרגטית של המדינה תוך מעבר של התעשייה לשימוש באנרגיה זולה וירוקה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"