תחקיר |

חסן גרף 7 מיליון שקל - מעסקה שאשכנזי סגר בשמן

על מה שוחחו גבי אשכנזי ויו"ר ועד נמל אשדוד במשרדי שמן בתל אביב? עם מי נפגש בכיר בנמל בתערוכת גז בטקסס? וכיצד הצליחו חסן ומקורביו לגרוף מיליוני שקלים על חשבון השכר של חבריהם לנמל?

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

חוקרי היחידה לפשיעה כלכלית במשטרה טיפסו לפני כחצי שנה במעליות מגדל פלטינום בתל אביב. הם עצרו בקומה 16, שם ממוקמים משרדי חברת הקידוחים הציבורית שמן. בידיהם החזיקו צווי חיפוש ותפיסה. במשך כמה שעות החרימו החוקרים במשרדי החברה עשרות מסמכים, בדקו קובצי מחשב ותשאלו כמה מהנוכחים. שמן לא דיווחה על כך לבורסה - וגם במשטרה סכרו את פיהם. שלשום התייצבו השוטרים בבתיהם הפרטיים של בעלי השליטה בשמן - אברהם נניקשווילי וג'קי בן־זקן - ועיכבו אותם לחקירה בחשד למתן שוחד ולקבלת דבר במרמה. בשעות הערב התייצב במשרדי המשטרה למסירת עדות גם יו"ר הדירקטוריון לשעבר של שמן, גבי אשכנזי.

אותה הדרך שעשו חוקרי המשטרה בדרך למשרדי שמן, עשה שנתיים לפני כן יו"ר ועד העובדים בנמל אשדוד, אלון חסן. שמן התכוננה באותם ימים לביצוע קידוח הנפט "ים 3", מול חופי אשדוד. לשם כך היא נזקקה לשטח תפעולי בעורף הנמל הסמוך, לצורך אפסון ציוד הקידוחים וניוד שוטף של עובדים. אלא שקודם לכך, היא נזקקה לשקט תעשייתי מצד הנמל.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

כתבות נוספות ב-TheMarker

הפרופסור דיווח שעבד בבית החולים - בזמן שביצע מאות ניתוחים פרטיים

לא מה שחשבתם: כך נראית ברזיל שבועיים לפני המונדיאל

גבי אשכנזיצילום: עופר וקנין

חסן הוזמן לפיכך אחר כבוד אל משרדי שמן. רמטכ"ל עובדי הנמל נכנס ללשכתו של רמטכ"ל צה"ל. לאחר חילופי דברי נימוסין, ניגשו השניים לעניין.

מקורבים לצדדים העידו באחרונה כי אשכנזי ביקש מחסן התחייבות לשקט בקו המים. במלים אחרות, ביקש "ליישר קו" עם חסן לפני שהחברה תשכיב בקרקעית הים עשרות מיליוני דולרים.

פעילות קידוחים הרי לא יכולה לסבול הפגנות שרירים שרירותיות מצד ועד. לוחות הזמנים של הקידוחים נקבע אצל המפעילות בחו"ל, עלות יום החכרה של אסדת קידוח נאמדת בחצי מיליון דולר ביום - ומועדי התייצבות האסדה נקבעים חודשים ושנים מראש. התנאים בענף מכתיבים לפיכך אפס סובלנות כלפי הפרעות בלתי צפויות, כמו אלה שנהוגות חדשות לבקרים בנמל.

חסן הקשיב להסברים והינהן. המפגש הבא בין אשכנזי לחסן התרחש כבר בשטח. במארס 2012 הגיע יו"ר שמן לביקור בנמל. הוא לווה אישית על ידי המנכ"ל שוקי סגיס, שסקר בפניו את מתקני החברה ושטח הרציפים. אלא שלא חלפו שבעה ימים, ואשכנזי ושמן חתמו על ייפוי כוח דווקא לטובת חברה פרטית, כדי שזו תשכור עבורם מהנמל רציף באורך 120 מטר ושטחים תפעוליים בהיקף של 11.5 אלף מ"ר.

אלון חסןצילום: מוטי מילרוד

ההתקשרות בין החברה הפרטית לשמן היא שניצבת בימים אלה במרכז חקירת המשטרה בפרשיות השחיתות בנמל אשדוד. זאת, לאחר שהתברר כי בעבור השטחים שהחברה הפרטית שכרה, היא שילמה לנמל 3.1 מיליון שקל - אך גבתה במקביל משמן סכום עתק של 12.5 מיליון שקל לפחות.

מדוע לפיכך לא שכרה שמן את השטח ישירות מנמל אשדוד? מדוע היא נזקקה לשירותי התיווך היקרים של החברה הפרטית לשם הקצאת השטח? ואצל מי נגזר קופון התיווך השמן בסך מיליוני השקלים?

שמה של חברת התיווך הפרטית הוא דנה שירותי נמל. בעלי החברה הוא מקורבו ושותפו לעסקים של חסן, ששמו יותר היום לפרסום. שניהם נעצרו שלשום על ידי חוקרי המשטרה בחשד לעבירות שוחד, מרמה, סחיטה באיומים והלבנת הון.

"התחייבנו כלפי שמן. 
אנא בצעו זאת"

כשנדרש מנכ"ל שמן, יוסי לוי, להסביר מדוע שכר את שירותי חברת הלוגיסטיקה לצורך פעילות שיכול היה לבצע ישירות מול הנמל, הדהים לוי את צוות הבדיקה החיצוני ששכר דירקטוריון נמל אשדוד (משרד רואי החשבון רוזנבלום־הולצמן). לטענתו, מנכ"ל הנמל בעצמו הבהיר לו כי לא יוכל להתקשר ישירות עם הנמל לרכישת שירותי נמל ורציף, אלא דרך אחת מהחברות הפרטיות שפועלות בו. "זו האפשרות היחידה לקבל שירותים בנמל", הבהיר לו סגיס, לדבריו. את הדברים אגב, שמע גם אשכנזי בעצמו.

דנה כמה?!

סגיס הכחיש בתגובה את הדברים. לטענתו, נציגי שמן היו אלה שהצהירו מראש כי הם אינם מעוניינים שעובדי נמל אשדוד יבצעו את העבודה עבורם. אלא שהתמונה נהפכה מדאיגה כשצוות הבדיקה הפנה את השאלה כלפי סמנכ"ל התפעול של נמל אשדוד, אלדד וקסמן.

"כל ההתקשרות עם דנה שירותי נמל היתה לא תקינה", אמר וקסמן, וסיפר לבודקים כי מידר את עצמו מכל טיפול בהתקשרות עם החברה. "הסברתי והדגשתי ללוי שכל הפעילות התפעולית הנדרשת בשטח הנמל ובקו המים חייבת להתבצע אך ורק על ידי הנמל!" – צוטט וקסמן בדו"ח. "אין לי מושג מי טיפל אחר כך בנושא. ניסיתי להתעניין כבדרך אגב, אך קיבלתי מבכיר בנמל תשובה לקונית ש'הכל בסדר'. מאחר שהרגשתי בנושא לא היתה נוחה, העדפתי להסתפק בכך".

וקסמן, יש לציין, עוכב אף הוא שלשום לחקירה - ושוחרר. הבכיר שפטר אותו בתשובה הלקונית, כמו גם המנכ"ל סגיס, נעצרו לארבעה ימים בחשד לקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

עם קבלת ייפוי הכוח משמן, פנה מנכ"ל דנה שירותי נמל לראש מדור נכסים בנמל אשדוד, ישראל יוסף, וכן אל הבכיר ששמו נאסר בינתיים לפרסום - בבקשה לחכור את הרציף הדרוש לשמן, וכן 14 אלף מ"ר תפעוליים נוספים.

יוסי לויצילום: דניאל בר און

בחלוף שלושה שבועות טס סמנכ"ל התפעול של שמן עם אותו בכיר ליוסטון, טקסס. הסיבה: ביקור בתערוכה בנושא תעשיית הגז והנפט. במהלך התערוכה שוחחו מן הסתם הבכירים משמן ומהנמל לגבי הבקשה של חברת הלוגיסטיקה הפרטית. אז, הבינו ככל הנראה כי ישנה בעיה.

השכרת שטח עצום שכזה, כפי שביקשה תחילה דנה, עשויה להיות בעייתית מבחינת דיני המכרזים, מכיוון שהיא תחסום בקשות דומות מצד חוכרים אחרים בעתיד. דנה עברה לפיכך לשיטת הסלמי, והפחיתה את בקשתה לחכירה של 1,500 מ"ר בלבד.

אותו בכיר מהנמל המליץ לאשר את הבקשה, אלא שזו שוב עוכבה על ידי היועץ המשפטי של הנמל. וקסמן וסמנכ"ל הלקוחות, אלי בר יוסף, ניהלו ביניהם תכתובת אובדת עצות, עד שזו הופרעה על ידי סגיס: "אלי, אלדד" - פנה המנכ"ל אל השניים. "אנחנו התחייבנו לתת שטח (לתקופות מקובלות) והיו עם שמן דיונים על כך. אנא בצעו זאת".

חמוש בהוראת המנכ"ל, פונה יוסף לוועדת המכרזים של הנמל בבקשה לאשר את החכרת השטח לדנה - והוועדה אמנם מאשרת את הבקשה.

את הסיור הבא מטעם דנה בנמל, במטרה לבחור את השטח הרצוי לחברה, עשה כבר דוד חסן - בן דודו של יו"ר הוועד - שנעצר אף הוא שלשום בחשד למתן שוחד ולסחיטה באיומים. חסן הבן דוד, אגב, לא היה קרוב המשפחה היחיד של מנהיג העובדים בחברת התיווך. לצדו הועסק בה בשכר גם גיסו של אלון חסן, משה אסרף.

הרציף של דנה שירותי נמל בנמל אשדוד. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: עופר וקנין

מדידות בסרט גלגלת ידני, החישוב במחברת

עד לסוף אותה שנה (2012) התכנסה ועדת המכרזים בנמל פעם נוספת, כדי לאשר את הארכת ההתקשרות עם דנה שירותי נמל לשנתיים נוספות. אלא שבמקום 1,500 מ"ר שאושרו תחילה, התרחב אט־אט השטח התפוס על ידה פי כמה. לצוות הבדיקה שמינה הנמל התברר כי היקף השטחים ששימש בפועל את דנה בנמל אשדוד - רק לצורך השירותים שהעניקה לשמן - הסתכם בטווח שבין 9 ל–13 אלף מ"ר. זאת, נוסף על ניצול של עד 7,000 מ"ר נוספים של שטחים פתוחים (בעיקר ימיים).

כיצד מוסבר פער זה בשטחים? הסוד טמון בחישוב. שיטת המדידה של השטחים שתפסה חברת התפעול הפרטית בנמל שיקללה אך ורק שטחים שבהם מיקמה פיזית מבנים או מתקנים. מכאן, החישוב לא הביא בחשבון שטחים שדנה לא השתמשה בהם - וגם לא שטחים שהגבילו את הנגישות של הנמל בגלל השימוש של החברה בשטח סמוך.

אם לא די בכך, מי שביצעה את המדידות התקופתיות עבור הנמל היתה רכזת ביטוח ונכסים - שנעדרת הסמכה למדידות. זאת, כשאת המדידות היא מבצעת באמצעות סרט גלגלת ידני, ועורכת את חישוביה באופן ידני על דפי מחברת. כך חויבה דנה בפועל על הקצאת שטח של 1,500 מ"ר - בעוד שהיא שוכרת כמעט 20 אלף מ"ר.

שוקי סגיסצילום: אילן אסייג

אלא שלא בכך הסתכם השטיח האדום שלו זכתה דנה בנמל. לימים התברר כי בעוד שדנה גובה משמן תעריף "מלא פלוס פלוס" - היא חויבה על ידי הנמל בדמי ששכירות פחותים באופן חריג. במקום תעריף חודשי של 440 אלף שקל שאותו היה הנמל גובה מחוכרת אחרת - חויבה דנה בעבור השטחים התפעוליים והפתוחים בסכום כולל של 85 אלף שקל בחודש בלבד.

למעשה, אם משקללים גם את הקנס שבו אמורה היתה דנה לשאת בגין החריגה מהשטח שאושר לה (5 שקל ביום לכל מ"ר חורג) - החיוב היה מגיע ל–900 אלף שקל מדי חודש. אלא שבזכות שינוי בהגדרת השטח המוחכר לתעריף מוזל של "אחסנה ממושכת" - הצליחה דנה לשכור שטח גדול יותר ללא מכרז, ולהוזיל את עלויות החכירה ל–85 אלף שקל בחודש. במקביל, חייבה דנה את שמן ב–1.15 מיליון שקל מדי חודש.

משך החכירה שאותו הספיקה דנה לממש לפני שפעילותה בנמל הופרעה בהוראת הדירקטוריון (גם אם לא הופסקה כליל) היה 11 חודש. לפיכך, דנה גרפה לקופתה לפחות כ-12.6 מיליון שקל. מתוך סכום זה היא שילמה לנמל אגרות בסך 2.2 מיליון שקל לנמל. לפיכך, בקיזוז עלות של 3.1 מיליון שקל שבה חוייבה על ידי הנמל, נותר בקופתה רווח קל של 7 מיליון שקל - על חשבון הציבור, כיוון שהכנסה זו נגרעת מהחברה הממשלתית שאמורה היתה לגבות אותו.

"כל החברות בענף הגז עבדו כך בנמל אשדוד. גם נובל אנרג'י משתמשת בשירותי חברת שירותים נמליים פרטית", אמר אתמול גורם בענף. "אם שמן נעקצו - אז כנראה שיש נוהל עקיצה", הוסיף. אגב, דירקטוריון נמל אשדוד שהורה עם קבלת דו"ח הביקורת לסלק את עובדי דנה מהנמל - נאלץ לחזור בו באופן חלקי בעקבות התערבות בית המשפט. גם שמן עצמה נכשלה בפתיחת החוזה מול דנה, לכשהתברר לראשיה פער התיווך שנגבה מהם.

אגב, ראש מדור הנכסים בנמל, יוסף, עוכב שלשום אף הוא לחקירה במשטרה.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

"דאגו שלא
 אהיה מעורב"

"היות שנמל אשדוד לא יכול היה לספק לדנה שטחים במסלול המקובל - בין היתר, בגין דיני מכרזים - נוצר מסלול עוקף, מלאכותי", כתבו הבודקים בדו"ח. זאת, תוך שהם מציינים כי חברת הלוגיסטיקה זכתה עוד לשיריון השטח לתקופה של 6–12 חודשים – במקום 3 חודשים לכל היותר כנדרש, וכן שילמה עבורו רק שישית מהסכום שאותו זכאי היה הנמל לקבל.

אלא שהקצאת השטח לא היתה היחידה שהביאה להרמת גבות - ולא היחידה שאיפשרה לדנה לנפח עוד יותר את הקופון מפער התיווך לשמן. כל חברת קבלן חיצונית שעובדת בשטח נמל ישראלי יודעת כי לשם קבלת האישור לפעול בנמל, היא חייבת "לסגור" תחילה עם הנמל ועם ועד העובדים על כמות העובדים שתעסיק מקרב עובדי חברת הנמל. כך למשל, בחוות הדגים שממוקמת מחוץ לנמל אשדוד, ולא זקוקה כלל למתקני הנמל - מוצבים ארבעה עובדי נמל בכל משמרת, ובשכר מלא. חברה אחרת שמעניקה שירותי נמל ומתחרה בדנה, אמקו ים, חויבה להקצות שישה־שבעה עובדי נמל למשמרת.

גם דנה חויבה בחוזה שנחתם מולה להעסיק עובדי נמל. כך, נקבע כי במקרה של עבודה בקו המים, תידרש החברה להעסיק חמישה סוורים, שני מנהלי העבודה, מנופאי, מלגזן ואתת - כלומר עשרה עובדים בסך הכל. בפועל, עם זאת, העסיקה דנה רק שני עובדים במשמרת - כשהיא מפחיתה שוב מעלויותיה, ופוגעת הפעם בכיסם של עובדי הנמל.

"מוזר מאוד שהוועד הסכים לשני עובדים במשמרת, בעוד שבאתרי עבודה דומים מצבת כוח האדם שנקבעה גדולה הרבה יותר", הסכים וקסמן, וחזר בפני הבודקים על טענתו כי ידו לא היתה בדבר. "להערכתי, מי שהתנהל מול דנה ושמן ידע שאין שום סיכוי שאשתף פעולה בהתנהלות שכזאת, ולכן דאג שלא אהיה מעורב בשום שלב".

אלא שתמיהתו של וקסמן יכולה היתה לבוא על פתרונה לאחר עיון קצרצר בהרכב מועצת הייצור שאישר את ההקלה לדנה. על ארבעת חברי המועצה נמנו הבכיר העצור, סמנכ"ל משאבי אנוש בנמל, עובדיה כהן - שכלפיו נטען לכאורה כי שימש "זרועו הארוכה" של הוועד; אבינועם שושן - סגנו של חסן בראשות הוועד; וכן חסן עצמו - מבלי שדיווח על ניגוד העניינים שבו הוא נמצא לכאורה.

לצד הקלה זו, ויתר נמל אשדוד לדנה על הקצאת כלי עבודה נמליים - ונמנע בכך מהנפקת חיובים נוספים לחברה שגרפה את החיסכון לכיסה. זאת, יש להדגיש, על חשבון הפרמיות של עובדי נמל אשדוד שנמנעה מהם עבודה. שושן אגב, שהיה שותף להחלטה במועצת הייצור, מונה אתמול על ידי ההסתדרות לממלא מקומו של חסן כמנהיג פועלי הנמל.

בתגובה לפניית TheMarker ביקש אשכנזי לפנות לחברת שמן. מחברת שמן נמסר בתגובה: "כל פעולות החברה בקידוח - לרבות התקשרויותיה עם נמל אשדוד - בוצעו לפי כל דין, ללא דופי ולטובת החברה בלבד".

לאחר פרסום הכתבה הגיב אשכנזי לדברים, באמצעות באת כוחו עו"ד שרון קלינמן: "ככל הידוע לי, שמן פעלה בהתקשרות לקבלת שירותי אחסון בנמל אשדוד ללא דופי, תוך בחינת מגוון חלופות, לרבות בדיקת אפשרות לשכירת שירותי רציף ואחסון בנמלים אחרים, בדיקת אפשרות להתקשרות ישירה עם נמל אשדוד וקבלת הצעות ממספר חברות פרטיות לקבלת השירותים. למיטב ידיעתי, בסופו של דבר נבחרה ההצעה הטובה ביותר, בהיעדר אפשרות להתקשרות ישירה עם נמל אשדוד ולאור דרישות מפעיל הקידוח.

"לא הייתי מודע לקשרים כלשהם, אם קיימים כאלה, בין חברת דנה שירותי נמל לבין אלון חסן או לגורמים פרטיים הקשורים בשמן. הפגישה שהתקיימה ביני לבין חסן נערכה לאחר שהנהלת נמל אשדוד הבהירה לשמן שעליה לפעול בשיתוף פעולה ובהסכמת ועד העובדים בנמל, כדי למנוע עיכובים בלתי צפויים בעבודה.

"לא עלה בפגישה כל קשר אישי או אינטרס כלכלי של חסן בעבודת דנה או בכספים שישולמו על ידי שמן. המשטרה אינה חושדת בי בדבר ולא נחקרתי כחשוד - אלא מסרתי עדות ביחס לנושאים שבידיעתי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"