חשיפת TheMarker |

הערכות: כמות הגז במאגר לווייתן נמוכה מזו שדיווחו נובל אנרג'י ודלק

מעל להחלטות הדרמטיות שהתקבלו בשנים האחרונות מרחף כעת סימן שאלה ■ חברות בקרה בינלאומיות, ששכר משרד האנרגיה, מצאו כי כמות הגז בלווייתן נמוכה מזו שעליה דיווחו חברות הקידוחים ■ נציגי הממשלה והחברות נועדים בחשאי כדי לאמוד את ההשלכות - שהיקפן מוערך במיליארדי שקלים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

התפתחות דרמטית בענף הגז הטבעי מתנהלת בחודשים האחרונים מתחת לפני הקרקע, אף שתוצאותיה עשויות להשליך על ההכרעות שבפניהן עומדת בימים אלה ממשלת ישראל. ל–TheMarker נודע כי משרד האנרגיה בוחן בתקופה האחרונה אפשרות שלפיה עתודות הגז שהתגלו במאגר הענקי לווייתן נמוכות מכפי שדווח עד כה לציבור.

האפשרות עלתה לפני כמה חודשים בעקבות תחשיב שביצעו שתי חברות בקרה בינלאומיות - SGS ההולנדית וIHS– CERA האמריקנית. שתי החברות, הנחשבות מובילות בעולם הגיאולוגיה ומייעצות לעשרות מדינות ברחבי העולם, נשכרו על ידי משרד האנרגיה כדי לתקף את הנתונים שמספקות למדינה חברות הגז הפועלות בשטחי ישראל.

ככל הידוע, בתחשיב שאותו ביצעו החברות לגבי אומדן הגז במאגר לווייתן, נמצא כי העתודות המשוערות נמוכות מאלה שעליהן דיווחה עד כה מפעילת הקידוח, חברת נובל אנרג'י האמריקאית, כבעלות הסיכוי הטוב למימוש – 535 מיליארד מ"ק (BCM). זאת, בהתבסס על חוות דעת שהזמינה נובל מחברת ההנדסה NSAI שמלווה את הפרויקט.

קידוח לוויתןצילום: אלבטרוס

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

לפי הערכות, הפער שהתגלה עשוי להגיע לכדי עשרות BCM גז - ולקזז עד 5%–10% מנפח הגז המשוער בו. בכך, יופחת גם שווי המאגר ותצומצם מכסת הגז שיוכל לייצא. גורמים בענף הגיבו בסוף השבוע בזהירות לחישובים השונים, וטענו כי מדובר בסוגיה של פרשנות שונה לנתונים שהעבירו החברות הקודחות. עוד נטען, כי מסקנות חברות הבקרה לא שיקללו עדיין את תוצאות קידוח האימות "לווייתן 4".

במשרד האנרגיה סירבו אתמול להתייחס לפער שהתגלה בין שני האומדנים. בתגובה לפניית TheMarker נמסר מהמשרד כי הוא "בודק באופן שגרתי וקבוע, באמצעות אנשיו וחברות ייעוץ, כל נתון הרלוונטי לענף, ובכל מקרה פועל לקידום ולפיתוח משק הגז הטבעי המקומי".

ככל הידוע, במשרד חוששים לפרסם את הנתונים הסותרים - הן משום הרגישות המסחרית והציבורית של הדיון בנושא, והן משום הניסיון להתחקות קודם אחר הסיבות לפערים שהתגלו בחישובים. זאת, תחת הנחה כי לא ייתכנו פערי חישוב משמעותיים בין חברות מקצועיות המנתחות אותם נתונים.

ואולם, נודע כי בחודשים האחרונים נערכו כמה פגישות בין נציגי חברות הבקרה, נובל אנרג'י וחברת NSAI בניסיון ליישב את האומדנים השונים. בין היתר, קיימו הצדדים פגישה במשרדי נובל שביוסטון, טקסס. פגישה נוספת התקיימה באחרונה בהולנד. הצדדים אמורים לשוב ולהיפגש לפחות פעם נוספת בניסיון להגיע למודל רזרבות מוסכם.

חברות נובל ודלק סירבו להתייחס לדברים.

דלק: השטח גדול מדי והנתונים לא סופיים

לפי הערכות, אחת הסיבות לפער הנמצא באומדן הרזרבות נעוצה בהיעדר מידע מאומת על קצב הפקת הגז הצפוי מבארות לווייתן. משכך, עשויה כל חברה לקבוע הערכה שונה לגבי סך הגז שיופק לבסוף מהמאגר. סברה זו זכתה לחיזוק לנוכח הבדיקה שביצעו SGS ו–IHS גם לגבי אומדני הגז במאגר תמר.

גם במאגר זה ביצעה NSAI את הערכת הרזרבות, לבקשת מפעילת הקידוח נובל אנרג'י - כשאלה התעדכנו בעקבות תחילת הפקת הגז. כמות הגז במאגר מעורכת כיום ב–280 BCM, לצד כמות גז נוספת של כ–20 BCM במאגר הלוויין תמר SW.

ככל הידוע, גם בהליך הבקרה שבוצע לגבי אומדנים אלה אותרו פערים - כשאומדני חברות הבקרה ששכרה המדינה הצביעו על נפח גז נמוך יותר. ואולם לפי הערכות, הפערים שהתגלו באומדני הגז בתמר מצומצמים משמעותית ביחס לאלה שהתגלו בלווייתן, ועשויים להיחשב זניחים לפי פרמטרים מקצועיים מסוימים.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

יש לציין כי עתודות הגז במאגרי תמר ולווייתן עודכנו בשלוש השנים האחרונות כלפי מעלה כמה פעמים, ובמהלך שגרר הרמת גבה. זאת, לנוכח העיתוי של חלק מההודעות, שחפף נסיבות חיצוניות שלכמות הגז במאגר עשויה להיות השלכה עליהן.

כך למשל, הדהימה בשנה שעברה נובל, כשהודיעה ערב פרסום המלצות ועדת צמח ליצוא הגז כי אומדן העתודות בלווייתן זינק ב–11%. זאת, בחישוב שהשלים באופן מפתיע את כמות הגז המינימלית שנדרש לשריין לטובת המשק - כדי לאפשר יצוא. לטענת השותפות בלווייתן, עדכון כמות הגז התאפשר הודות לתוצאות קידוח אימות נוסף שנעשה בשטח המאגר.

בדו"חותיהן הכספיים, מציינות שותפויות החיפושים של קבוצת דלק, השותפה בלווייתן (45%) לצד נובל (40%) ורציו (15%), כי מבנה לווייתן משתרע על שטח גדול יחסית של 325 קמ"ר, וכי כדי "להמשיך לאמוד את גודלו ואיכותו יידרשו השותפים בפרויקט לבצע עוד קידוח הערכה נוסף".

אומדן הגז שמפרסמות החברות בדו"חות - 535 BCM - הוא זה שבעל ההסתברות הגבוהה ביותר להפקה. לפי נתוני NSAI, מדווחות החברות גם על תרחישי קיצון מינימלי ומקסימלי אפשריים, אשר נעים בין 422 BCM ל–684 BCM. גם אלה התעדכנו כלפי מעלה במהלך השנים האחרונות.

הנפגע הראשון - הפרויקט להנזלת גז

אין זו הפעם הראשונה שבה חוות דעת מטעם חברת בקרה זרה מערערת על התפישות הרווחות במשרד האנרגיה. לפני שנה גילה דו"ח מבקר המדינה כי דו"ח שהגישה SGS למשרד האנרגיה מצא כי התקלות שהתרחשו בשנים האחרונות במאגר ים תטיס שמול חופי אשקלון - שהביאו לצמצום הזרמת הגז למשק ולזינוק בתעריף החשמל - נבעו מטעות בתכנון הקידוחים של בעלי המאגר, דלק ונובל.

עם זאת, במשרד האנרגיה מיהרו בשעתו לנקות מאשמה את חברות הגז, ובחרו להאשים במחסור בגז את המשרד להגנת הסביבה שסירב לאשר לחברת החשמל לשרוף כמויות גדולות של דלק חלופי מזהם, וגרם לכאורה לשאיבת יתר מהמאגר.

בעקבות "גושפנקא" זו מצד המשרד, נמנעה חברת החשמל מלתבוע את הנזק שנגרם לה כתוצאה מהפסקת הזרמת הגז - והסתפקה בהסדר פשרה מקל מול דלק ונובל.

לפיכך, הבדיקה שנעשית בימים אלה במשרד האנרגיה, בייחוד אם זו תסתיים בשינוי אומדני הגז – עשויה לשאת בהשלכות כבדות משקל על שלל התרחשויות נלוות בענף האנרגיה, ועל מידת הישענות הממשלה על נתונים עתידיים שיסופקו על ידי החברות הקודחות.

זאת, החל בחישוב מחודש של כמויות הגז לייצוא - ואולי אף בבחינה מחודשת של מודל יצוא הגז וההנחות שעמדו בבסיסו; דרך בחינה מחודשת של חלוקת שוק הגז העתידי בין המתחרים; וכלה במחיר העסקה למכירת 25% מהזכויות במאגר לוודסייד האוסטרלית.

יש לציין כי חישוב היצע הגז על ידי הרגולטורים הישראלים עמד בבסיס ביקורת ציבורית ומקצועית קשה, בייחוד לנוכח דיוני ועדת צמח לייצוא הגז. כפי שחשף TheMarker במהלך דיוני הוועדה, היצע הגז שחושב בידי ועדת צמח נשען על דיווחי גז פוטנציאלי, לא שיקלל את ההסתברות להפקה מסחרית של הגז והתבסס על מאגרים "וירטואליים" שלא נקדחו - ולכן לא תיתכן ודאות לגבי הפקת הגז הפוטנציאלית מהם.

אם חישובי ההיצע היו נקבעים על סמך תגליות מוכחות בלבד, תוך שקלול הסתברות להפקה מסחרית ולהפקה מלאה - וגריעה מההיצע של מאגרים שכדאיות הפקתם מוטלת בספק - הרי שחישוב העתודות לצורך יצוא הגז היה פוחת בכשני שלישים.

ואולם לאור החלטת הממשלה מיולי לשריין 540 BCM גז לצרכי השוק המקומי, עשוי תיקון חד בעתודות לגרוע ממכסת הייצוא של לווייתן - ובעיקר לקזז מכמות הגז שתוכל לייצא בעתיד מעבר לכמות שתיוצא דרך הצינור המתוכנן לטורקיה. בכך, צפוי להיפגע בעיקר הסיכוי לפרויקט הנזלה מתוכנן בלווייתן.

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים