בני שטיינמץ יפצה את הגיאולוג יוסי לנגוצקי ב-50 מיליון שקל

בית המשפט המחוזי בת"א דחה את בקשת שטיינמץ לבטל את פסק הבוררות שחייב אותו לפצות את לנגוצקי בגין איבוד זכויותיו במאגרי תמר ודלית

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

חברת סקורפיו של בני שטיינמץ תשלם לגיאולוג יוסי לנגוצקי פיצוי בסך כ-50 מיליון שקל – כך קבע היום סופית בית המשפט המחוזי בתל אביב. זאת, לאחר שדחה את בקשת שטיינמץ לבטל את פסק הבוררות של השופט בדימוס בעז אוקון, שבו חויב לפצות את לנגוצקי בגין אחריותו לכאורה לאיבוד זכויותיו בתגליות הגז הטבעי תמר ודלית שאותן יזם.

בתום בוררות שנמשכה שלוש שנים וחצי, פסק אוקון ביולי 2013 את הסכום שבו יפצה שטיינמץ את לנגוצקי. לנגוצקי תבע ב-2010 את שטיינמץ לאחר שאיבד ברגע האחרון את זכויותיו בתגליות, והאשים את שטיינמץ בכך - לאחר שפרש מקידוח תמר ברגע האחרון, ולנגוצקי לא הספיק למצוא משקיע חלופי תחתיו לשותפות.

בדצמבר 2011 קבע אוקון כי שטיינמץ הפר את הסכם השותפות שלו עם לנגוצקי, ולכן יחויב לפצותו בסכום שייקבע בהמשך. "סקורפיו איחרה במתן הודעת הפרישה, הכבידה על המגעים שניהל לנגוצקי, באמצעות דרישה, שלא כדין, להחזר הוצאות עבר. היא נמנעה מלקיים את הפרוצדורות הנדרשות במקרה של הפסקת מימון. הפרת סקורפיו עלתה כדי התנערות בוטה מחובת שיתוף הפעולה עם לנגוצקי", כתב אוקון בפסק הבוררות.

יוסי לנגוצקיצילום: דן קינן

"הפרות אלה פגעו באינטרס המוגן של לנגוצקי והפחיתו באופן מוחשי את סיכוייו למצוא מממן חלופי. אנשי סקורפיו חפצו 'לשמור על אש קטנה' את האופציה לחזור ולהשקיע בקידוח תמר. הם לא שמו ליבם לכך שאותה אש קטנה שעליה הם שמו את התבשיל ההסכמי מקדיחה את התבשיל וגורמת להתאיידות יכולתו של לנגוצקי לגייס משקיע אחר", סיכם אוקון.

לנגוצקי דרש פיצוי שווה ערך לאחזקותיו ערב הקידוחים (1%), לפי שווי מאגרים של 8 מיליארד דולר - כלומר פיצוי של כ-80 מיליון דולר. מנגד, הוגשה לבוררות חוות דעת של פרופ' אמיר ברנע מטעמו של שטיינמץ, שלפיה שווי המאגרים ביום הקידוח היה למעשה אפס. לבסוף, אוקון קבע כי לנגוצקי זכאי לפיצוי בסכום של 38.5 מיליון שקל, לפי ערכו של המאגר בסוף 2011, בצירוף הוצאות שונות, שכר טרחה והצמדות.

במועד שבו נדרש שטיינמץ לשלם את הפיצוי, פנתה סקורפיו לבית המשפט בדרישה לביטול פסק הבוררות – וזאת בטענה כי הבורר פסח על דיון בסוגיה מהותית שנכללה בחוזה בי הצדדים, וכן לא עסק בשאלת הסיכוי ההתחלתי של לנגוצקי למצוא מממן חלופי. סקורפיו אף הסכימה להפקיד את סכום הפיצוי בערבות בנקאית.

בני שטיינמץצילום: תומר אפלבאום

ואולם שופטת בית המשפט, יהודית שבח, דחתה היום את העתירה – והותירה את פסק הבוררות על כנו. "לבד מהבנה למצבה של סקורפיו, הסופקת כפיה ותולשת שערות ראשה, בבכותה את החלטתה לפרוש מהמיזם לאחר שנים בהן הטביעה בו מיליוני דולרים, לא מצאתי שיש בטענותיה עילה מבוררת כלשהי לבטלות פסק הבוררות, אף לא לתיקונו או להשלמתו", כתב השופטת שבח בהחלטתה.

ממשרד ד"ר י. שגב ושות', שייצג את לנגוצקי, נמסר בתגובה: "אנו מברכים על החלטתו הנכונה והראויה של בית-המשפט לאשר את פסק הבוררות. לאחר חמש שנים של מערכה עיקשת, וניסיונות חוזרים ונשנים של סקורפיו והעומד בראשה - מר בני שטיינמץ - להתחמק בכל דרך מלשלם על הנזק העצום שגרמו למרשנו, זכה לנגוצקי להכרה המגיעה לו ויכול סוף סוף ליהנות מהפירות של מפעל חייו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד