לקראת הפרטת ענק: 19 חברות ממשלתיות בדרך לשוק הפרטי

חברת החשמל, הנמלים, הרכבת, הדואר וחברות נוספות יופרטו חלקית, בעיקר בהנפקת מניות ■ חברת מקינזי מכינה עבור המדינה את התוכנית, שנועדה להעביר את הפיקוח על חברות ממשלתיות לשוק הפרטי

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

רשות החברות מתכננת הפרטה חלקית של 19 חברות ממשלתיות. הרשות פירסמה באחרונה מכרז בינלאומי לגיבוש תוכנית אסטרטגית להפרטת החברות - בעיקר דרך הנפקתן החלקית בבורסה. בין החברות המועמדות להפרטה: חברת החשמל, מקורות, רכבת ישראל, מעצ, דואר ישראל, רפאל ועמידר.

במכרז הייעוץ לגיבוש מתווה ההפרטה של החברות הממשלתיות זכתה חברת מקינזי העולמית. מקינזי תכין את התוכנית האסטרטגית בחודשים הקרובים, ושכר הייעוץ שתקבל הוגבל במכרז לתקרה של 350 אלף שקל. מקינזי גברה על חברות הייעוץ BCG ,TASC גיזה ו–BDO–זיו האפט.

מקינזי הגבירה בשנים האחרונות את שיתופי הפעולה עם משרדי הממשלה. בין השאר, החברה מייעצת כיום לוועדה למלחמה בעוני, לאחר שגיבשה עבור משרד הביטחון את תוכניות ההתייעלות, ומכינה עבור המשרד להגנת הסביבה את התוכנית להפחתת פליטות גזי חממה.

בכנס משותף לרשות החברות ולארגון OECD, שנערך ביום חמישי שעבר, סיפר מנהל הרשות, אורי יוגב, על כוונה לבצע הנפקה חלקית של עשר חברות - תוך שמירה על שליטה ממשלתית בהן - אך הרשימה שהוגשה לחברות הייעוץ כללה מספר כפול של חברות.

רשות החברות הממשלתיות מתכננת הפרטה חלקית של 19 חברות ממשלתיות. הרשות פירסמה באחרונה מכרז בינלאומי לגיבוש תוכנית אסטרטגית להפרטת החברות — בעיקר דרך הנפקתן החלקית בבורסה לניירות ערך. ברשימת החברות המועמדות להפרטה מופיעות, בין היתר, חברת החשמל, מקורות, רכבת ישראל, מעצ, דואר ישראל, רפאל ועמידר.

אורי יוגבצילום: אייל טואג

במכרז הייעוץ לגיבוש מתווה ההפרטה זכתה חברת מקינזי העולמית, שתכין את התוכנית האסטרטגית בחודשים הקרובים. שכר הייעוץ במכרז הוגבל לתקרה של 350 אלף שקל. מקינזי גברה במכרז, בין היתר, על פירמות הייעוץ BCG ,TASC, גיזה ו–BDO–זיו האפט.

מקינזי, אגב, הגבירה בשנים האחרונות את שיתופי הפעולה שלה עם משרדי הממשלה. בין היתר, מייעצת כיום החברה לוועדה למלחמה בעוני, לאחר שגיבשה עבור משרד הביטחון את תוכניות ההתייעלות ועבור המשרד להגנת הסביבה — את התוכנית להפחתת פליטות גזי חממה במשק.

ביום חמישי שעבר אמר מנהל רשות החברות, אורי יוגב, בכנס משותף לרשות ול–OECD, כי הרשות תפעל להנפקה חלקית של עשר חברות, תוך שמירה על שליטה ממשלתית בהן - אך הרשימה שהוגשה לחברות הייעוץ כללה מספר כפול של חברות.

במקביל, אגב, יצאה רשות החברות לפני כשבוע במהלך למכירת מניות המדינה בארבע חברות, שבהן החזיקה בבעלות משותפת עם עיריית תל אביב.

יוגב נימק את המהלך בחוסר שביעות רצון ציבורית מהתנהלות החברות הממשלתיות — לרבות טענות לשחיתות ולמינויים פוליטיים. הוא קישר זאת למהלך המתקדם להקמת "נבחרת דירקטורים", שתאייש את דירקטוריוני החברות בדירקטורים שלא ייבחרו על ידי הדרג הפוליטי. ואולם, יסודות התוכנית להפרטה החלקית של החברות נוצקו כבר ב–2012.

לפני שנה פורסם 
ב–TheMarker כי צוות בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, יחד עם יוגב, ראש אגף התקציבים דאז, גל הרשקוביץ, והחשבת הכללית, מיכל עבאדי־בויאנג'ו, דנו בתוכנית כוללת שלפיה המדינה תצא להנפקה ציבורית של נתחי מיעוט בחלק מהחברות הממשלתיות - ללא מכירת גרעין שליטה, וכי רשות החברות הממשלתיות תפורק וסמכויותיה יפוצלו בין שני גופים - החשב הכללי באוצר ורשות ניירות ערך.

בדרך להפרטה?

מטרת התוכנית היתה לאפשר ניצול מיטבי של הנכסים הגלומים בחברות הממשלתיות, תוך ניתוקן מהדרג הפוליטי ומשליטת ועדי העובדים בהן - וזאת על ידי העברת סמכויות הפיקוח וההתייעלות לידי השוק החופשי. במלים אחרות, הכפפת החברות לכללי הדיווח הקפדניים יותר של רשות ניירות ערך - מתוך מחשבה כי לרשות יש יכולת פיקוח ואכיפה הדוקה יותר מזו של רשות החברות.

מהלך זה תוכנן להתבצע על ידי הנפקה ציבורית של עד 30% ממניות החברות, או על ידי הנפקת אג"ח להמרה. על הדרך, תוכנן להזרים חלק מכספי ההנפקות לצורך חיזוק איתנותן הפיננסית של החברות הממשלתיות, דוגמת חברת החשמל.

הקושי בתוכנית זאת היה החשש מפני מגבלות שיוטלו על שינויים מבניים עתידיים בחברות המונפקות. ואמנם, ב–2012 חשף TheMarker כי ועד חברת החשמל הציע בשיחות סגורות עם האוצר להנפיק את מניות החברה בבורסה, ולהפוך אותה לחברה ציבורית. אלא שבממשלה חששו אז כי לצד הנימוק של הזרמת הון חיצוני לחברה שנתונה בקשיים, מבקשים העובדים לסכל בכך כל מהלך עתידי לפיצול פעילות החברה למקטעים נפרדים, במסגרת תוכנית רפורמה ממשלתית.

צנרות הגז 
והדלק יונפקו

בראש רשימת החברות המועמדות להליכי הפרטה, כפי שהועברו לחברות הייעוץ, נכללה חברת החשמל. זאת, לאחר שבמסגרת "רפורמת השקשוקה" המתוכננת, נסוגה הממשלה מכוונתה לפצל את החברה — והסכימה להותירה אחודה. כך, "נפתר" למעשה החשש מהטלת מגבלות על שינויים מבניים עתידיים בחברה.

ועדת יוגב להיגוי הרפורמה במשק החשמל, מתכננת להמליץ על הנפקה דו־שלבית של 15% ממניות החברה בבורסה או באג"ח להמרה — ב–2015 וב–2018. ואולם, לאור המורכבות הכרוכה בהכנת תשקיף בחברת החשמל, לא מדובר כנראה בלוח זמנים ריאלי.

חברת החשמל, יש לציין, נסחרה בבורסה בשנות ה–60, לאחר ששיעור מסוים ממניותיה הונפק לציבור. בחלוף השנים, רכשה המדינה את רוב המניות (99.85%), ומחקה את החברה מהמסחר.

לצד חברת החשמל, הופיעה ברשימת החברות המועמדות להפרטה גם חברת הפחם — הנשלטת (100%) בידי חברת החשמל, ואחראית על יבוא הפחם הדרוש להסקת תחנות הכוח בחדרה ובאשקלון.

מונופול תשתית נוסף שנכלל ברשימה, לאחר שכבר עבר רפורמה, הוא זה של חברת המים מקורות. מקורות עברה שינוי מבני ב–2007, שבמסגרתו פוצלה פעילותה למקטעים. החברה מגייסת בממוצע מיליארד שקל בשנה בשוק ההון. במסגרת הרפורמה, הוקמה החברה בת מקורות ייזום — זרוע הפרויקטים של מקורות, שאחראית בין היתר על הקמתו של מתקן ההתפלה באשדוד - וגם היא נכללת ברשימת רשות החברות.

לפי החוק, מקורות ייזום היתה יכולה לצאת להפרטה חלקית של 25% ממניותיה כבר ב–2010, והחל ב–2014 לעבור כבר לשליטת גוף פרטי. אך תוכניות אלה הוקפאו, בין היתר, ברקע העיכוב בהקמת מתקן ההתפלה ודחיית הפעלתו לסוף 2014.

מונופול תשתית נוסף שרשאי, לפי חוק, לצאת בהנפקת מניות הוא זה של נתיבי גז (נתג"ז) — האחראית על מערכת הולכת הגז הטבעי במדינה. ב–2010 תיכננה רשות החברות להנפיק 25% ממניות החברה בבורסה, אך נסוגה לבסוף. חברת הולכה אחרת, תשתיות נפט (תש"ן), האמונה על צנרת הזרמת הדלק בישראל, מופיעה אף היא ברשימת החברות המיועדות להפרטה.

מונופול נוסף שמופיע ברשימה הוא חברת רכבת ישראל, שאף היא עברה שינוי מבני ב–2012. החברה היתה אמורה לצאת כבר לפני כשנה להנפקת אג"ח ראשונה בשוק ההון — אך הכנת התשקיף עוכבה עד כה עקב שלל סיבות, מקצועיות ופוליטיות. גם כאן היו אמורות לקום במסגרת הרפורמה שתי חברות בנות — למטענים ולנדל"ן, שיעברו הפרטה חלקית מיד עם הקמתן, תוך הכנסת שותף פרטי אסטרטגי.

הוועדים סיכלו את הכנת התשקיפים

חברת תחבורה מפתיעה נוספת ברשימה היא נתיבי ישראל (מעצ לשעבר), שמשמשת כיום בעיקר זרוע ייזום ופיקוח במיקור חוץ, ואינה נדרשת בגיוסי הון. כך גם לגבי חברת נ.ת.ע הממשלתית, האמונה על פרויקטי הסעת ההמונים בגוש דן (הרכבות הקלות), ונשענת כרגע על תקציב המדינה.

חברות ממשלתיות נוספות שנכללו ברשימה, ועומדות לפני שינויים מבניים נדרשים, הן כמובן חברות דואר ישראל וחברות נמלי חיפה ואשדוד. חברות הנמלים היו אמורות לצאת כבר להנפקה מדורגת של מניותיהן בבורסה החל ב–2010, כפי שסוכם עוד ברפורמה ב–2005, ועד להעברת השליטה בהן מידי המדינה ב–2020. תוכנית זו הושהתה בינתיים על ידי הממשלה, לאחר שוועדי העובדים סיכלו את הכנת התשקיפים, ולאחר שהמדינה החליטה להתמקד בהכנסת תחרות לענף הנמלי - טרם הכפפת החברות הקיימות לשוק ההון.

חברה נוספת שניצבת ערב שינוי מבני ומופיעה ברשימה היא התעשייה האווירית - והחברה הבת שלה אלתא. זאת, לצדה של חברה ביטחונית נוספת - רפאל. בטיוטת חוק ההסדרים למשק ביקשה המדינה לפני שנה לכלול את הנפקת 20% ממניותיהן בבורסה, על אף התנגדות ועדי העובדים לכך.

השם המפתיע יחסית ברשימה הוא זה של חברת הדיור הציבורי עמידר. לצדה מופיעות ברשימה עוד כמה חברות קטנות ופחות מוכרות, כמו מתימו"פ (מרכז התעשייה הישראלית למחקר ופיתוח), הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות והחברה לשירותי איכות הסביבה.

במשרד האוצר אישרו אתמול את הדברים. מהאוצר נמסר כי "ברשות החברות הממשלתיות עובד מזה זמן צוות שמבקש לבדוק את מידת מוכנותן של החברות הממשלתיות לשינויים מבניים, וכן בוחן את הניסיון הבינלאומי בנושא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר