על הכוונת של מבקר המדינה:
 בכירי נמל אשדוד ורשות החברות

מבקר המדינה הפיץ בסוף השבוע טיוטת דו"ח ביקורת חמורה על שהתרחש בנמל בשנתיים האחרונות ■ במוקד: פרשיות ועד העובדים, מלחמת המנכ"ל ביו"ר, אי־מילוי אחר תוכניות עבודה - וגם טענות על ליקויים בתפקוד רשות החברות הממשלתיות

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

הביקורת שערך בשנה האחרונה משרד מבקר המדינה על המתרחש בחברה הממשלתית נמל אשדוד עולה על הכתב. בסוף השבוע העביר המבקר טיוטה חמורה של דו"ח הביקורת לגורמים רבים בענף התחבורה אשר מעורבים לכאורה בממצאיו. בין היתר, מדובר בחברי הנהלה בעבר ובהווה בחברת נמל אשדוד, חברי דירקטוריון וכן בכירים ברשות החברות הממשלתיות.

הביקורת התמקדה בשלל הפרשיות שנחשפו במהלך התקופה ב–TheMarker וב"הארץ", ואשר נבדקו ונבדקות במקביל גם על ידי יחידת ביקורת הפנים בנמל, רשות החברות ומשטרת ישראל.

טיוטת הדו"ח מקיפה, לפי הערכות, את ממצאי דו"חות הביקורת על ההתקשרויות העסקיות של נמל אשדוד עם החברות הפרטיות של יו"ר ועד העובדים, אלון חסן, ועל פעילותה החריגה של חברת דנה הנדסה, שבבעלות שותפו לעסקים יניב בלטר, שנהנתה מהקצאה מקלה לכאורה של תשתיות על ידי הנמל, ומאישור לפעול בחופשיות מול לקוחות הנמל. זאת, לצד מקרים נוספים שנחשפו, ובהם תועד ממשק בעייתי לכאורה בין הדרג הניהולי בנמל לבין ועד העובדים, תוך פגיעה באינטרס הציבורי.

בנוסף, עסקה בדיקת המבקר בהאשמות ההדדיות שהפנו לפני כשנה מנכ"ל הנמל דאז, שוקי סגיס, ויו"ר הדירקטוריון גדעון סיטרמן. מדובר במכתב התלונה שהגיש סגיס לדירקטוריון ונחשף לפני שנה ב–TheMarker. במכתב פרש סגיס את טענות הוועד שלפיהן סיטרמן ניסה למנות שורת מקורבים פוליטיים לתפקידים שונים בנמל, התערב במכרזי הרכש של הנמל ופעל לכאורה לשינוי תנאי מכרז המיתוג של הנמל. מבקר המדינה בדק גם את הטענה הנגדית של סיטרמן נגד סגיס, שלפיה התערבותו נדרשה לאחר שסגיס לא עמד בתוכניות העבודה של הנמל, ולא שעה להוראות הדירקטוריון.

טענות אלה נגד סיטרמן עומדות במוקד השימוע שאליו זומן בידי רשות החברות לפני הדחתו מהתפקיד. סיטרמן, אגב, העביר מיוזמתו מסמכים למשרד המבקר, אך בקשתו להגנה מתוקף היותו "חושף שחיתויות" נדחתה.

גידעון סיטרמןצילום: אייל טואג

לצד סיטרמן, זומנו לשימוע שני דירקטורים נוספים בנמל: רו"ח שרית בובליל ורו"ח אריה ברדוגו. זאת, בגין לכאורה אי־הטיפול בעסקיו הפרטיים של חסן בנמל, באחריותם לכאורה לאי־מינוי סמנכ"ל כספים ויועץ משפטי לחברת הנמל מאז סוף 2010; וכן לטיפול החסר בהשעיה ובפיטורים של עובדים שהורשעו או נחשדו בפלילים.

ואולם, נודע כי במשרד מבקר המדינה בדקו גם טענות לאחריות רשות החברות לליקויים אלה, ולתפקוד החסר של אנשיה בשנים האחרונות - בגין אותם הסעיפים בדיוק. במהלך השימוע שנערך לדירקטורים, טענו אלה כי רשות החברות לא היתה מוסמכת כלל להתערב בשיקול דעתו של הדירקטוריון בחלק מההחלטות שקיבל, וכי הרשות עצמה נמנעה מלטפל בסוגיות המורכבות שדרשו הכרעת רגולטור. משכך, לפי הערכות, מפנה טיוטת הביקורת אצבע מאשימה גם כלפי בכירי רשות החברות בגין חלקם במחדלי הפיקוח והאכיפה על הנעשה בחברה הממשלתית.

לאור ממצא אפשרי זה, פנו אתמול באי כוחו של ברדוגו אל מנהל רשות החברות, אורי יוגב, בבקשה להשלמת תגובתו בשימוע. באמצעות עוה"ד עפר שפיר ויוגב מינס, טען ברדוגו כי לאור הממצאים המסתמנים, ניתן להיווכח כי לא נפל כל פגם בהתנהלותו, ובוודאי לא פגם המצדיק הטלת סנקציה של פיטורים נגדו.

המבוקרים המצוינים בטיוטת דו"ח הביקורת התבקשו להשיב עליה עד תחילת מארס. הדו"ח הסופי צפוי להתפרסם במהלך מאי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר