עובד נמל אשדוד יושב בכלא - אך ההסתדרות מעכבת את פיטוריו

יגאל גוזלנד, לשעבר שותפו לעסקים של יו"ר הוועד אלון חסן, נשלח לשש שנות מאסר לאחר שהורשע בהצתת מועדון בבעלותו - אך מוגדר כעובד בחופשה, מכיוון שההסתדרות מעכבת זה חודשים את בקשת הנמל לפטרו ■ ההסתדרות: "נאשר לפטרו ביום ראשון"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

האם תעודת הכשרות שהעניקה ההסתדרות ליו"ר ועד נמל אשדוד, אלון חסן, חלה אוטומטית גם על מקורביו בנמל? הסתדרות העובדים, כך מתברר, מונעת בחודשים האחרונים את פיטוריו מהנמל של יגאל גוזלנד, מקורבו של חסן ולשעבר שותפו לעסקים. זאת, אף שגוזלנד מרצה בימים אלה עונש מאסר של שש שנים, לאחר שהורשע ב–2011 בהצתת מועדון שבבעלותו, בניסיון להונות את חברת הביטוח - ניסיון שבמהלכו נהרג העובד המצית, צעיר פלסטיני.

גוזלנד זוכה מעבירת הריגה, אך הורשע בשיבוש מהלכי משפט, לאחר שביקש מהמצית, בעת שאושפז במצב קשה, למסור לחוקרי המשטרה גרסה שקרית - ואף ניסה לקבל מחברת הביטוח את חלקו היחסי בדמי הביטוח (600 אלף שקל).

לפני שנה חשף תחקיר "הארץ" כי במהלך שלוש שנות משפטו, המשיכה חברת הנמל הממשלתית לשלם לגוזלנד את שכרו. לאחר שהורשע, אישרה הנהלת הנמל לגוזלנד חל”ת (חופשה ללא תשלום), כדי שיוכל לשמור על עבודתו ועל זכויותיו עד שישתחרר ממאסר.

יגאל גוזלנד

בעקבות הפרסום, דרשה רשות החברות הממשלתיות מהנמל לבטל את ההוראה, ולגבש מסמך מדיניות לטיפול בעובדי נמל שסרחו. ואולם, לפי הסכמי העבודה בנמל, ההנהלה אינה רשאית לפטר עובדים מקרב דור המייסדים של הנמל אלא בהסכמת ההסתדרות. ניסיון מצד דירקטוריון הנמל לשנות את הנוהל גרר איומים בהפרת השקט בנמל מצד חסן. במקביל טענו עורכי דינו של גוזלנד כי עירערו על עונשו, שאינו חלוט, ולכן יש לעכב את פיטוריו.

באוקטובר נדחה ערעורו של גוזלנד, אך עונשו הופחת לשש שנות מאסר. עם דחיית הערעור פנתה הנהלת הנמל להסתדרות בבקשה לאשר את פיטורי גוזלנד. בהסתדרות הבטיחו לסיים את הדיונים הפנימיים בעניינו של גוזלנד בתוך שבועיים - אלא שמאז השהו את החלטתם. לאחר פניות חוזרות ונשנות מצד הנהלת הנמל, שיגרה ההסתדרות לגוזלנד זימון לשימוע שנקבע לתחילת ינואר - בכוונה מוצהרת לקבל החלטה בעניינו בתוך שבוע. ההחלטה עדיין לא התקבלה.

ב–13 בינואר פנה המנכ"ל בפועל של נמל אשדוד, יוסי בסן, ליו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי: "להזכירך אנו דנים בנושא כבר למעלה מחודש ימים", כתב בסן. "אתמול ניסיתי להשיגך כמה פעמים טלפונית, אך ללא הצלחה. אני מבקש לקבל את אישור ההסתדרות לפטר את העובד, ולא לאפשר למצב שבו עובד מורשע בעבירה פלילית עדיין רשום כעובד הנמל".

אדרי לא השיב לפנייה זו וגרר מבסן פנייה נוספת: "לא ברור לי מדוע אינך עונה. אני מבקש לקבל התייחסותך לעניין פיטורים של אדם שהורשע בעבירה כה חמורה ויושב בכלא. האם אין לנו יושר ציבורי שיש לפטר אדם במעמד כזה?"

לאור היעדר החלטה בנושא בהסתדרות, מתכוונת הנהלת הנמל לפנות בימים הקרובים לבית הדין לעבודה בבקשה לאשר את פיטוריו החד־צדדיים של גוזלנד. זאת, בטענה כי "התנהלותה הפסולה של ההסתדרות מנצלת לרעה את הכוח שניתן לה במסגרת מערך היחסים הקיבוציים בחברה".

יש לציין כי במקביל להתדיינות בעניינו של גוזלנד, אישרה ההסתדרות את פיטוריהם של שני עובדי נמל שהורשעו בעבירות מין. כמו כן, הושעה מהנמל גמליאל (גומא) חסין, אחד מסמלי הנמל לפני כעשור, ששב לעבודה בנמל לאחר שמונה שנות חל"ת לאחר הוגש נגדו כתב אישום בגין עבירות מס. עם חזרתו לנמל שובץ חסין לעבודה באגף השיווק של הנמל בעוד משפטו מתנהל. כיום הוא מושעה אך זוכה ל–50% משכרו בנמל.

בהסתדרות הסבירו אתמול כי העיכוב נבע מסיבות אישיות קשות שדרשו את התחשבותם, וכי ידרשו כי גוזלנד יקבל פיצויים בעקבות פיטוריו, לטובת משפחתו. אדרי אמר אתמול: "ביום ראשון נשגר מכתב המאשר את פיטורי גוזלנד, בכפוף לתשלום הפיצויים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"