האם המשבר באירופה יוריד את המכונית שלכם מהכביש?

בתוך שנתיים יופסק הייצור של שברולט וביואיק מחוץ לארה"ב, פיאט האיטלקית תפסיק לייצר בקרוב את הפונטו, וקונצרן פיז'ו־סיטרואן ממשיך לסגור מפעלים בצרפת ■ אירופה מסיימת שנה חמישית ברציפות של משבר - וגלי ההדף מתחילים להגיע לישראל ■ מה עושים כשהמכונית שרכשתם נהפכת להיסטוריה?

דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

בעת שהמשבר בתעשיית הרכב האמריקאית הסתיים - המצב באירופה רחוק מפתרון. 2013 תסתיים כשנה החמישית ברציפות של ירידה במכירות הרכב ביבשת, ויצרני הרכב האירופיים עסוקים בסגירת מפעלים, בפיטורים ובחתירה לשיתופי פעולה גלובליים, הנחוצים להם כדי לשרוד.

בישראל, המשבר האירופי כמעט שלא הורגש. יתר על כן, כמה מהיבואנים אף קיוו שיוכלו להרוויח מהמצב, למשל ברכישה של מלאי זול מעודפי ייצור אירופיים או בהתאמת קווי הייצור האירופיים לשוק הגלובלי החדש - תוך ייצור מכוניות שמתאימות יותר גם לטעם הישראלי, עם מנועי בנזין ותיבת הילוכים אוטומטית.

אבל כשהמשבר מחריף, ההשפעה על ישראל נהפכת למורגשת. אחרי שדייהטסו הודיעה על יציאה מאירופה (ומישראל) - עושה כך גם שברולט, שבאותה הזדמנות גם נותנת גט לפיז'ו־סיטרואן. בפיאט, תוכניות הפיתוח שוב מתעכבות. השילוב של תקנים מחמירים והולכים, בעיקר לזיהום האוויר, ושוק תחרותי אך הולך ומצטמצם, דוחק את רגליהם של יצרני רכב, ומעמיד את יבואני הרכב הישראלים בפני מציאות חדשה. לפניכם כל השינויים הצפויים, וההשפעה שלהם על הצרכן הישראלי.

מגרש גרוטאות בצרפת. פיז'ו־סיטרואן חטפה מכה קשה בסוף השנהצילום: Bloomberg

שברולט־ביואיק: המכירות ירדו ב–20%

ג'נרל מוטורס (GM) הודיעה לפני כשבועיים על סיום השיווק של המותג שברולט באירופה החל בסוף 2015, כמו גם על הפסקת השיווק של ביואיק מחוץ לסין ולארה"ב. לפי ההודעה, GM תתמקד באירופה במכירות אופל, ותחזק גם את השיווק של קדילאק. המהלך, כך נימקה היצרנית, נובע בעיקר "ממודל עסקי מאתגר ומהמצב הכלכלי הקשה במערב אירופה".

שברולט תמשיך להיות משווקת ברוסיה ושאר חבר המדינות, כמו גם בסין, בדרום אמריקה וכמובן בארה"ב. משמעות הדבר היא ששברולט, מחוץ לצפון אמריקה, תהיה בעיקר מותג low cost, שייצר מכוניות ברמת תקינה נמוכה, ובמחירים נמוכים בהתאם. GM מנסה כבר יותר מעשור להפוך את שברולט למותג אירופי לגיטימי, באמצעות מכוניות קטנות ומנועי דיזל, שיוצרו בקוריאה (במפעל דייהו לשעבר). נתח השוק של שברולט באירופה המערבית מסתכם ב–1.2% בלבד - ובחברה החליטו לקפל את הדגל.

הנסיגה מאירופה מתרחשת במקביל להודעת GM על סיום הייצור באוסטרליה, צמצום הייצור בקוריאה וסיום השותפות עם PSA (פיז'ו־סיטרואן), ולמעשה - על הפסקת כל הפעילויות שאינן רווחיות עבור החברה.

השפעה על ישראל:

UMI, היבואנית המקומית של שברולט, ביואיק וקדילאק, טוענת כי למהלך אין כל השפעה על ישראל, וכי עוד לפני הודעת GM החלו לבחון יבוא של מכוניות בתקינה אמריקאית לישראל, ולא צפוי כל קושי לעשות כן. לטענת UMI, המכוניות אף עשויות להיות מוזלות בשל הפחתת המכס המוטל על מוצרים מקוריאה (7%) ובגלל עלויות השינוע הנמוכות יותר. עם זאת, המהלך יגביל את היצע הדגמים והגרסאות.

אמנם בישראל מותר למכור מכוניות בתקינה אמריקאית, אבל נדרשים שינויים במד המהירות ולעתים גם בפנסים, שלא אפשריים בכל דגם. בנוסף, היצע הדגמים של שברולט בארה"ב אמנם כולל מכוניות קטנות, כמו ספארק וסוניק, אבל בגרסאות אחרות מאלה הנמכרות בישראל. הסוניק, למשל, נמכרת בגרסה הבסיסית שלה עם מנוע בנפח 1.8 ליטרים, ומעליו מוצעת גרסה יקרה עם מנוע טורבו בנפח 1.4 ליטרים. בישראל, לעומת זאת, מעדיפים מנועים קטנים יותר, והסוניק נמכרת כיום עם מנוע בנפח 1.6 ליטרים (ללא טורבו). 
ב–UMI ניסו ב–2012 לשווק בישראל גרסת טורבו של הקרוז, שיועדה לארה"ב, אך זו נכשלה במכירות בגלל מחיר גבוה מדי.

המעמד של ישראל, כאחד השווקים היחידים שאליו מיוצאות מכוניות מצפון אמריקה, עלול אף הוא להקשות על UMI. אפשר להניח שהיצרן האמריקאי יעדיף למכור כמויות מכובדות בשוק הבית הרווחי שלו, ולכן הכמות שתקבל היבואנית בישראל עשויה להיות מוגבלת. כמו כן, העובדה ש–GM מוכרת את חלקה (10%) ב–UMI, ולא יהיה לה עוד נציג בהנהלת היבואנית, ודאי לא תעזור. UMI שיפרה השנה את הרווחיות שלה, אך מכירותיה ממשיכות לרדת (ב–18% ב–11 החודשים הראשונים של 2013). גם ביואיק ממשיכה להיחלש, עם ירידה של 60% במסירות מתחילת השנה, ומותג היוקרה שהיה בעבר הנמכר ביותר בישראל עומד להיעלם מהשוק.

פיג'ו־סיטרואן: מחכים לסינים

פיג'ו־סיטרואן (PSA) צימצמה את ההפסדים שלה באירופה, אבל חטפה מכה קשה בסוף השנה, כשג'נרל מוטורס הודיעה על מכירת חלקה ביצרנית (7%) ועל צמצום שיתוף הפעולה בין החברות. לפי ההודעה, כמה פרויקטים שנמצאים בשלבים מתקדמים, כמו מיניוואן שהחברות מפתחות ביחד, יימשכו. ואולם פרויקטים חשובים יותר, ובראשם המחליפות המיועדות של אופל קורסה וסיטרואן C3, יבוטלו, וכל חברה תמשיך בהם בנפרד.

שיתוף הפעולה בין שתי החברות נועד לשפר את היכולת הלוגיסטית שלהן, ולצמצם את עלויות הפיתוח של דגמים. ההפסקה שלו נוגעת בכלל לסין. קונצרן דונגפנג (DFM) הסיני נמצא במגעים לרכישת עד 30% מ–PSA. דונגפנג הוא מתחרה של השותפות של GM ו–SAIC בסין, ונראה כי GM החליטה שלא להיות שותפה של המתחרה הגדולה שלה. יש בכך איום על התוכניות העתידיות של PSA, אך מהצד השני - דונפגנג מתכננת להשקיע 1.64 מיליארד דולר ב–PSA, סכום שלו זקוק הקונצרן הצרפתי נואשות. בתוך כך, ב–PSA מתכננים לסגור שני מפעלים נוספים בצרפת, אחרי שאחד כבר נסגר, לנוכח הירידה בביקוש לדגמי החברה באירופה.

השפעה על ישראל:

להתרחשויות אלה לא תהיה השפעה על ישראל, טוען גורם בדוד לובינסקי, היבואנית המקומית של פיז'ו וסיטרואן. לדבריו, שיתוף הפעולה בין החברות באירופה לא הופסק לגמרי, גם אם צומצם, ומלכתחילה היתה לו נגיעה קטנה לשוק הישראלי. עם זאת, ייתכן כי לובינסקי תושפע מכך בצורה אחרת. היא גם היבואנית בישראל של SAIC, המתחרה של דונגפנג, וייתכן כי בעתיד הרחוק הדבר יעיב על יחסיה עם פיז'ו־סיטרואן.

פיאט ואלפא רומיאו: צעדים תמוהים

פיאט לא מפסיקה לשווק מכוניות באירופה, אך באופן תמוה היא מוותרת על נתחי שוק. באחרונה הודיעה החברה כי תפסיק בשנה הקרובה את ייצור הפונטו, מבלי שתהיה לה מחליפה ישירה. מהלך דומה עשתה לאחרונה עם מכונית המנהלים אלפא־רומיאו 159.

פיאט עוברת בשנים האחרונות שינוי ארגוני. אחרי שבלעה את קרייזלר האמריקאית פושטת הרגל, היא מתמקדת בשוק האמריקאי, ומאחדת פלטפורמות בין המכוניות האירופיות והאמריקאיות. במקביל מתכננת החברה שינוי אסטרטגי בשוק האירופי: במקום למכור מכוניות פשוטות וזולות, מתכוונת פיאט להפוך את ה–500 האופנתית מדגם לסדרת דגמים, הכוללת גם מיניוואנים, רכבי פנאי וסופר־מיני. אלה יהיו דגמים יוקרתיים, יקרים יחסית לדגמים מקבילים, ושיווקם יכול להוות אתגר ליצרנית שנתח השוק שלה קטן והולך.

במקביל, אלפא־רומיאו חוזרת להנעה אחורית, ותייצר מכוניות שאמורות להיות מהנות יותר לנהיגה. עם זאת, השינוי לוקח זמן, ובינתיים - פיאט נשארת ללא מכוניות בכמה מהקטגוריות החשובות ביותר עבורה. הפונטו, למשל, היתה בעבר המכונית הקטנה הנמכרת באירופה, וכיום היא כבר בת תשע, ללא מחליפה באופק. גם ריבוי המותגים לא מועיל לחברה. אלפא רומיאו, שכוון להיות מותג יוקרה, משווק כיום רק שני דגמים, קטנים וזולים ויחסית, ולנצ'יה, מותג יוקרה שלעצמו, לא מצליח למכור באירופה את דגמי קרייזלר, והתוכניות לגביו מוקפאות כרגע.

השפעה על ישראל:

עבור סמל"ת, היבואנית המקומית של פיאט, ניתן לומר שהמצב לא יכול היה להיות נורא יותר. בעשור האחרון פיאט מייצרת מכוניות שפשוט אינן מתאימות לטעם הקהל הישראלי, ובחברה הצליחו בשנים האחרונות להפיק מעט לימונדה מהלימונים, ולהעלות בהדרגה את המכירות בעיקר בזכות המכוניות המסחריות וה–500 הקטנה, שנהפכה למכונית אופנתית גם בישראל. כדי לא להיות תלויה רק בפיאט, רכשה סמל"ת את הפעילות של משאיות איווקו בישראל ואת יפנאוטו, יבואנית סובארו.

למרות זאת אומר אורי להב, מנכ"ל סמל"ת, כי חזר "מעודד" מביקורו באיטליה: "האווירה טובה יותר ויש דגמים חדשים באופק". לדבריו, פיאט תתחיל בהדרגה להשיק גל של מכוניות זולות, שימוקם מתחת לסדרת ה–500, שבהן גם משפחתית בתצורת סדאן, שתיוצא מטורקיה החל ב–2016.

החוק מחייב שמירת חלפים לשבע שנים

הלקוחות הקיימים של שברולט, פיז'ו ופיאט יכולים להירגע. נכון לעכשיו, אף אחד מהמותגים לא מתוכנן לנטוש את השוק הישראלי. המותג היחיד שייעדר מכאן בקרוב הוא ביואיק, שהיקף המכירות שלו בישראל ממילא אינו גדול. ואולם גם כאשר מותג נוטש - אין מדובר בסוף העולם.

על כבישי ישראל נעות מכוניות של מותגים שאינם משווקים כבר כאן - כמו דייהטסו, דייהו, פונטיאק והאמר. כולן עדיין נהנות משירות ומחלפים, והסיבה לכך היא רגולטורית - יבואן מחויב להחזיק מלאי חלפים זמין למשך שבע שנים מתחילת השיווק של דגם בישראל.

בנוסף נשען המשך השירות גם על טעמים כלכליים. שירות וחלפים הם עסק משתלם במיוחד בענף הרכב הישראלי, וכל עוד יש לקוחות - יהיו חברות שירצו להציע להם שירות. גם בנוגע למחירי המשומשות, המצב אינו בהכרח גרוע. למוצרי דייהטסו למשל יש עדיין ביקוש גבוה, ולכן מחירים טובים גם כמשומשות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"