ומי הציל במהלך הסופה את חברת החשמל מקריסה? המתחרות הפרטיות

תקלה חמורה בתחנת הכוח של חברת החשמל בחדרה העמידה בשישי את המשק על סף הפסקות חשמל יזומות ■ החברה ביקשה מהציבור לצמצם שימוש בחשמל, ופנתה בבהילות לתחנת הכוח OPC בבקשה שתזרים חשמל לרשת – במקום ללקוחותיה הפרטיים ■ גם המתחרה דוראד סייעה בחשמל, אף שעדיין לא חנכה את תחנת הכוח שלה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ביום שישי האחרון, יום השיא של הסופה שפקדה את ישראל, ניצב המשק כפסע ממחסור בכושר ייצור חשמל - וכתוצאה מכך, מהפסקות חשמל יזומות. בשעות אחר הצהריים התברר כי הביקושים הצפויים לחשמל כתוצאה מהקור העז עשויים לעלות על כושר הייצור הנתון של חברת החשמל. בשל כך, פנתה החברה לציבור בבקשה לצמצם את השימוש במכשירים ביתיים עתירי אנרגיה (מכונות כביסה, תנורים וכדומה) – ובמקביל, פנתה אל תחנות הכוח הפרטיות בבקשה בהולה לסיוע.

כך, ביקשה החברה מתחנת הכוח הפרטית OPC של קבוצת החברה לישראל, להזרים לרשת חשמל – גם על חשבון אספקת החשמל ללקוחותיה הפרטיים. לאור חומרת המצב, הפסיקה OPC את אספקת החשמל למתקני ההתפלה בחדרה ובפלמחים, ששבתו מפעילות. בזכות זאת, תרמה החברה 130 מגה־ואט לטובת רשת החשמל, לצד כ–300 מגה־ואט שהמשיכה לייצר בעבור לקוחות אחרים.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר וקבלו את כל הכתבות והעדכונים

תחנת הכוח רותם OPCצילום: חן גלילי

במקביל, נידבה גם תחנת הכוח דוראד כ–100 מגה־ואט לרשת. זאת, אף שהיא עדיין בשלבי הרצה, ורחוקה כחודש לפחות מהכרזה על הפעלה מסחרית מלאה.

ואמנם, בסיכום היום התברר כי נשבר שיא הביקושים לחשמל בימי שישי, כשהרזרבה שעמדה לטובת המשק היתה כ–400 מגה־ואט – כ–3% בלבד, ולמעשה היתה מתאפסת ללא הייצור הפרטי, ואף מביאה למשך כמה דקות לצורך בהשלות עומסים יזומות ברחבי הארץ.

במקביל, התבקשה OPC להיערך לתרחיש של שימוש בסולר לצורך הסקת התחנה. זאת, מחשש לירידת לחץ בצנרת הגז הטבעי ממאגר תמר – עקב השימוש המוגבר בו – ולנוכח האפשרות של OPC לעבוד גם בהסקת סולר. בשבת, עברה OPC לייצור בכושר מלא של 480 מגה־ואט – לעומת כ–430 מגה־ואט בימי שגרה, לנוכח החשש משיאים נוספים של ביקושים לחשמל.

שיאים אלה אמנם נקבעו ברצף לאור הקרה של יום ראשון. בהפרש של שעות ספורות, נשבר פעמיים שיא הביקושים לחשמל במשק לעונת החורף - תחילה ל–11,400 מגה־ואט ובשעות הערב ל–11,640 מגה ואט. לביקושים אלה חברת החשמל כבר נתנה מענה מספק, בסיוע היצרנים הפרטיים, עם רזרבה של כ–1,000 מגה־ואט. ככל הנראה, בזכות היערכות מחודשת ומוגברת להפעלת כל יחידות הייצור של החברה.

מחברת החשמל נמסר: "אכן ביקשנו את התרומה של יצרני החשמל הפרטי, על פי הסכמים שקיימים מראש".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים