יחידת הפשיעה החמורה של המשטרה חוקרת חשדות לשחיתות בנמל אשדוד

יחידת להב 433 גבתה עדויות של עשרות מעובדי הנמל, ספקים, לקוחות וגם פקידי ממשלה ■ החקירה עוסקת בממשק שבין ועד העובדים לבין הנהלת החברה, וכן בעסקיו הפרטיים של יו"ר הוועד אלון חסן בנמל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

יחידת להב 433, הזרוע של משטרת ישראל למאבק בפשיעה חמורה ובשחיתות ציבורית, פתחה בחקירה גלויה של המתרחש בחברת נמל אשדוד. החקירה נפתחה בעקבות סדרת האירועים החמורים שתועדו בשנתיים האחרונות בנמל הממשלתי.

בשבועות האחרונים תישאלו חוקרי היחידה וזימנו למשרדיהם בלוד עשרות מעורבים בפרשיות השונות בנמל. בין היתר, נגבו עדויות מעובדים בנמל, מחברי הנהלה, מלקוחות, מספקים ואף מפקידים במשרדי הממשלה הרלוונטיים. כמו כן, ביקרו חוקרי היחידה במשרדי הנמל ותפסו מסמכים שונים ופרוטוקולים.

חקירת המשטרה נפתחה בעקבות מידע רב ודו"חות ביקורת פנים שהועברו לידיה מלשכת היועץ המשפטי לממשלה ומדירקטוריון הנמל. היא עוסקת בין היתר בממצאי תחקירי התקשורת ובממצאי הדו"חות על תפקוד הנהלת הנמל בשנים האחרונות; בממשק הבעייתי שהתגלה בין חברי ההנהלה לבין ועד העובדים; וכן בנסיבות הפעילות של עסקיו הפרטיים של יו"ר ועד העובדים, אלון חסן, בנמל.

כמה מהמוזמנים שמסרו עדות במשטרה אמרו ל–TheMarker כי החוקרים עשו רושם של מי שמצויים בחומר, וניכר שצברו חומר רב. עם זאת, עדיין לא התברר אם יש בידיהם ראיות למעשים פליליים, שיהוו בסיס למעצרים ולהגשת כתבי אישום.

יו"ר ועד נמל אשדוד, אלון חסןצילום: עופר וקנין

ביולי האחרון התפטר במפתיע מנכ"ל הנמל, שוקי סגיס. שלשום פתחה רשות החברות הממשלתיות בהליכי הדחה נגד יו"ר הנמל, גדעון סיטרמן - שפנה בעצמו ביוני למשטרה כדי שתפתח בחקירה.

בשנתיים האחרונות פורסמו ב"הארץ", ב–TheMarker ובערוץ 2 שורת תחקירים על הנעשה בנמל הממשלתי. על אף הבוטות היחסית של ההתרחשויות, הפומביות שניתנה להן והפגיעה המשקית הקשה שלה גרמו - מכיוון שרוב פעילות הסחר הלאומית נשענת על שערי הנמל - הרגולטורים והנהלת הנמל נמנעו באופן תמוה מלהתערב בנעשה, עד לאחרונה. גם גורמי האכיפה התעלמו מהאירועים, מתוך סברה כי הפליליות שלהם היא גבולית - אף שהיה ידוע על לקוחות של הנמל שנפגעו מהמתרחש בו, אך חששו להתלונן מיוזמתם, מחשש לנקמה.

חסן עצמו כבר נחקר בעבר באזהרה בחשד לסחיטה באיומים. ב–2006 פנה דניאל גדז', בעל חברה לפריקת כלי רכב מאוניות, למשטרה והתלונן כי חסן ניסה לסחוט אותו באיומים כתנאי להמשך פעילותו בנמל. היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) פתחה אז בחקירה וזימנה את מנכ"ל הנמל דאז, שוקי סגיס, למתן עדות, אך גדז' מת בחלוף כמה שבועות, והתיק נסגר.

בתחקיר שפירסמה שרון שפורר ב"הארץ" לפני שנתיים נחשף מקרה שבו אלמוני פנה למנהליהן של שתי חברות שונות הפועלות בנמל אשדוד, והציע לדאוג להם ל"שקט" מצד עובדי הנמל בתמורה ל–15% מרווחי החברות. חסן והנהלת הנמל טענו כי לא שמעו על כך דבר, וכי אם הדבר נכון - ראוי להעביר זאת למשטרה.

יניב בלטר, שותפו של אלון חסן, לאחר שלבנת חבלה הוצמדה לרכבו בספטמבר השנהצילום: אילן אסייג

הפסד הכנסות של 
כ–7 מיליון שקל

בתחקיר נחשפה טענה שלפיה חסן ושותפו לעסקים, יגאל גוזלנד, היו מעורבים לכאורה בניסיון להונות את רשויות המס באמצעות ניפוח חשבוניות לרכישות מחברת חומרי הניקוי א.י. הופס. חסן סירב להתייחס אז לדברים. גוזלנד עצמו נשלח בשנה שעברה לשבע שנות מאסר, לאחר שהורשע בהצתת מסעדה שבבעלותו כדי להונות את חברות הביטוח - הצתה שבמהלכה נהרג אחד מעובדיו.

גם חברת א.י. הופס עלתה בשנה החולפת לכותרות, במסגרת חקירת עסקיו הפרטיים של חסן בנמל, לאחר שהתברר כי מכרה לנמל אשדוד מוצרים ב–500 אלף שקל. כפי שנחשף ב–TheMarker, המכרז שבו זכתה החברה עורר תהיות, לאחר שהתמודדו בו ארבעה משווקים שונים - אך כולם שיווקו את מוצרי א.י. הופס.

מפקד יחידת להב 433, מנשה ארביבצילום: תומר אפלבאום

כאשר דירקטוריון הנמל הורה להפסיק את ההתקשרות עם החברה, טען סמנכ"ל הלוגיסטיקה של הנמל, יוסי בסן, כי עובדיו מפחדים לעשות זאת - והליך המכרז המחודש הועבר למנהל רכש חיצוני. בסן מונה באחרונה לממלא מקום מנכ"ל הנמל, לאחר שסגיס התפטר מתפקידו.

חלק עיקרי בחקירת המשטרה תופשת, לפי הערכות, חברת דנה לוגיסטיקה, המנוהלת על ידי בן דודו של חסן, דוד חסן. בעלי דנה לוגיסטיקה, יניב בלטר, הוא שותפו של חסן בשיפודייה שמפעילים השניים באשדוד. החברה הציעה ללקוחות הנמל שירותי פיקוח ולוגיסטיקה בתשלום, תוך שהיא נהנית מהקצאה מקלה של תשתיות נמליות על ידי הנמל - ומאישור לפעול בחופשיות מול לקוחות הנמל, גם אם על חשבון עובדיו. למעשה, הפריט הנמל הממשלתי רציף עבור דנה לוגיסטיקה, שאף כונה בשם "Dana Port".

להערכת מבקרים חיצוניים ששכר הנמל, חברת נמל אשדוד הפסידה הכנסות של כ–7 מיליון שקל כתוצאה מהתקשרותה התמוהה עם דנה. בידי המבקרים החיצוניים עדות שלפיה סגיס עצמו כיוון לקוחות של הנמל להיעזר בשירותי חברות פרטיות בקו המים. סגיס הכחיש 
את הדברים.

מנכ"ל הנמל לשעבר, שוקי סגיסצילום: אילן אסייג

אם לא די בכך, תחקיר "הארץ" חשף לפני ארבעה חודשים כי בלטר ודוד חסן פנו בשנתיים האחרונות לחברות שנתקלו בבעיות בעבודתן בנמל, בעיקר בתחום האכיפה הסביבתית. הם הציעו לחברות "לפתור את הבעיות" תמורת תשלום בגין שירותי פיקוח לחברת דנה, במקביל ל"הסדר" שנוי במחלוקת שאליו הגיע חסן עם פקח המשרד להגנת הסביבה בנמל - שהושעה בעקבות כך.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"