מלחמת כ"ץ-יוגב: רשות החברות מדיחה את דירקטוריון נמל אשדוד

מנהל רשות החברות הממשלתיות זימן את יו"ר הנמל גדעון סיטרמן, ושני דירקטורים נוספים לשימוע בטענה לאי סדרים בניהול החברה ■ "כ"ץ הביע בפני יוגב את מורת רוחו, בלשון המעטה - אך הוא לא יכול לעשות דבר"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, הודיע היום (ב') ליו"ר דירקטוריון חברת נמל אשדוד, גדעון סיטרמן, ולשני דירקטורים נוספים - שרית בובליל ואריה ברדוגו - כי בכוונתו להדיח אותם מתפקידם. זאת בטענה לאי-סדרים לכאורה בניהול חברת הנמל במהלך תקופת כהונתם. ככל הידוע, אין תקדים להדחת דירקטורים מכהנים על ידי רשות החברות.

במכתבו של יוגב לדירקטורים נכתב כי בבדיקה שנערכה ברשות עלו פגמים בהתנהלותם. "דירקטוריון החברה לא נתן משקל מספק וראוי, ובחלק מהמקרים אף התעלם מהעובדה שלפעילותה של החברה ולהחלטות המתקבלות על ידה יש השלכות ציבוריות שליליות משמעותיות, אשר באות לידי ביטוי גם בפגיעה ברווחיותה של החברה, ברמת השירות הניתנת למשתמשים ובבזבוז כספי ציבור", כתב.

הודעת ההדחה נעשית על רקע מערכת יחסים עכורה בין יוגב לבין שר התחבורה ישראל כ"ץ, שמינה את הדירקטורים לתפקידם, והדיח לפני שנה את יוגב מתפקיד יו"ר דירקטוריון רכבת ישראל. כוונת ההדחה והנימוקים לה נמסרו לכ"ץ על ידי יוגב כבר בחודש שעבר, בגיבויו של שר האוצר יאיר לפיד. גורמים במשרד האוצר אמרו הערב כי "כץ הביע בפני יוגב את מורת רוחו, בלשון המעטה - אבל הוא לא יכול לעשות דבר".

אורי יוגבצילום: צילום: חן גלילי / shilopro

על אף הנימוקים שהעלתה רשות החברות להדחה, המהלך עורר תמיהה בעיקר בשל עיתויו - ערב פתיחת המשא ומתן המואץ מול ועדי נמלי הים וההסתדרות ליישום הרפורמה בענף, באמצע המהלכים שבהם נוקט הדירקטוריון נגד יו"ר ועד העובדים בנמל אשדוד, אלון חסן - גם אם באיחור, וכן בעוד שהנמל נעדר מנכ"ל - ורק ביום שישי האחרון פרסם מכרז לאיוש התפקיד.

רשות החברות, יש לציין, הקפיאה מינויי דירקטורים בחברות עד להקמת "נבחרת הדירקטורים" מקרב הציבור, מה שעשוי לשתק כעת את פעילות החברה הממשלתית. גם מהלך זה של יוגב, שנועד "לנקות" את השיקולים הפוליטיים מבחירת חברי הדירקטוריון בחברות הממשלתיות, יוחס לניסיונו האישי מול כ"ץ.

גורמים בממשלה הכחישו היום כל קשר בין המהלך לבין היריבות בין כ"ץ לבין יוגב, ואמרו כי "אין עיתוי נוח להדחות". לטענתם, היקף החומר שרוכז נגד דירקטוריון הנמל וחומרתו לא הותירו כל ברירה אלא לפתוח בהליכי הדחה, וכי "הדירקטוריונים בחברת הממשלתיות צריכים להבין שנגמרו הימים שבהם טויחו חשדות ואי סדרים". ההדחה כפופה לשימוע שייערך לדירקטורים במהלך החודש הקרוב.

ביקש מינויים פוליטיים מהוועד

רשות החברות העלתה בפני הדירקטורים ארבעה נימוקים להדחה - כולם ידועים מזה זמן. הראשון שבהם הוא מסמוס הטיפול במידע שהגיע פעילותו הפרטית של חסן בנמל. הכוונה היא, בין היתר, לתחקיר הארץ שפורסם כבר לפני שנתיים אודות עסקיו הפרטיים של חסן, ולדו"ח הביקורת פנים החלבי שנכתב בעקבותיו - ונגנז על ידי הדירקטוריון. הרשות הציגה לדירקטורים פרוטוקולים שבהם תועד מהלך "קבורת" הדו"ח, עד לאחרונה - אז הוצא הדו"ח בהוראת רשות החברות לטיפול חיצוני.

הטענה השנייה היא אי מינוי סמנכ"ל כספים ויועץ משפטי לחברת הנמל מאז סוף 2010. זאת, חרף התראות רשות החברות, ובעקבות ויכוח בין סיטרמן לרשות על מאפייני המכרזים לאיוש התפקידים.

הנימוק השלישי הוא טיפול חסר של הדירקטוריון בהשעיה ובפיטורים של עובדים שהורשעו או נחשדו בפלילים. לטענת הרשות, דירקטוריון הנמל פעל מאחורי הקלעים למסמוס הטיפול בהשעיית גומא חסין - הנאשם בעבירות מס, וכי על אף הצהרותיו הלוחמניות, לא מיהר גם לפטר את עובדי הנמל המורשעים יגאל גוזלנד ומאיר הראל.

הנימוק הרביעי, הנוגע לסיטרמן בלבד, נשען על מכתב התלונה שהגיש נגדו מנכ"ל הנמל היוצא, שוקי סגיס, ונחשף בתחילת השנה ב-TheMarker. במכתב פרש סגיס את טענות הוועד שלפיהן סיטרמן נפגש עימם בניסיון למנות שורת מקורבים לתפקידים שונים בנמל, לכאורה בשליחות כ"ץ, וכן העלה טענות בדבר ניסיונות סיטרמן להתערב בהליכי מכרז בנמל.

"בשל האירועים, שוקלת הרשות הפעלת סמכותה להפסקת כהונתך כדירקטור שאינו ממלא תפקידו כראוי בחברה", נכתב לסיטרמן, תוך הצהרה כי בכוונת הרשות אף לפסול אותו מלכהן כדירקטור בחברות ממשלתיות אחרות. סיטרמן סירב להגיב לדברים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית